Odprowadzenie skroplin z komina – poradnik

Data:

Podziel się z innymi:

Wiele osób, które planują kominy systemowe zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób na odprowadzanie pojawiających się w takich kominach skroplin. Dobry rozwiązaniem takiego problemu jest tak zwany odskraplacz. Ten element jest bardzo ważny i jednocześnie narażony jest na działanie wilgoci oraz związków chemicznych. Odskraplacza inaczej zwany kondensatem w dużej mierze jest odpowiedzialny za trwałość całego systemu kominowego oraz odprowadzenie skroplin z komina.

Zobacz: Kominy Hoch – opinie

Kiedy wystąpi kondensacja w spalinach?

Dlaczego odprowadzenie kondensatu z komina jest ważne i jak powstają skropliny? Para wodna zawarta w spalinach skrapla się na skutek obniżenia jej temperatury. W zależności od rodzaju paliwa może to być od 46°C do 57°C.

Warto zauważyć, że w przypadku energii z kondensatów grzejniki powinny być większe niż w przypadku innych typowych temperatur w systemie ogrzewania. W przypadku nowych budynków najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe.

Czym jest zbiornik kondensatu?

Skoro już wiemy jak powstają skropliny, kolejny temat to odprowadzenie skroplin z komina. Za odprowadzenie kondensatu z komina odpowiada odskaraplacz. Jest to wewnętrzny element komina. Bez tego elementu komin systemowy nie będzie działać prawidłowo.

To właśnie ten element odpowiedzialny za odprowadzenie skroplin z komina przyjmuje je do zbiornika. W ten sposób odprowadzenie kondensatu z komina zapewnia prawidłowe funkcjonowanie pieca i całego systemu ogrzewania.

W takiego rodzaju zbiornik na kondensat muszą być wyposażone wszystkie kominy pracujące w trybie mokrym, czyli gdzie potrzebne jest odprowadzenie skroplin z komina.

Źródło: inwetylatory.pl

Odprowadzenie skroplin z komina – jak to zrobić?

Zbiornik odpowiedzialny za odprowadzenie kondensatu z komina zazwyczaj jest pierwszym elementem komina systemowego. Zbiornik ten zapewnia, że wilgoć z całego systemu będzie zbierała się w jednym miejscu. Jednocześnie zbiornik ten zazwyczaj jest podporą całego systemu. Zbiornik ten musi być odpowiednio zaizolowany. W tym celu należy zadbać o prawidłowe wykonanie izolacji. W razie wątpliwości lepiej zawołać specjalistę, ponieważ ten element prac jest bardzo ważny.

Podczas wyboru systemu kominowego ważne jest aby zwrócić uwagę na jakość wykonania zbiornika na kondensat. Odskraplacz powinien być masywny oraz wytrzymały. Bardzo ważne jest, aby był on odporny na kondensat, który ma w sobie gryzące i agresywne związki chemiczne. To podstawowe cechy jakie musi mieć zbiornik na kondensat.

Zobacz: Czy kominek elektryczny daje ciepło? Ile zużywa prądu?

System kominowy bez korozji

Cały system kominowy musi odpowiadać standardom. Musi być odporny na agresywne działanie chemii oraz prawidłowo odprowadzać spaliny. Jak to osiągnąć? Najczęściej montowane są rury ze stali kwasoodpornej lub polipropylenu. Oba rozwiązania zapewniają długi czas użytkowania.

Spaliny wychodzące z kotła kondensacyjnego mają niską temperaturę, to sprawia, że trudno jest osiągnąć odpowiednio mocny ciąg kominowy jedynie za sprawą grawitacji. Z tego powodu kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania i pracują w układzie z wentylatorami.

To wymaga dopływu powietrza z pomieszczenia, które jest niezbędne do spalania paliwa. Kotły kondensacyjne wyposażone są w specjalne przewody powietrzno-spalinowe. Specjalna budowa pozwala równocześnie na wyprowadzanie spalin i doprowadzanie powietrza.

Dzięki takiemu rozwiązaniu montaż kotłów kondensacyjnych jest możliwy niemalże w każdym pomieszczenia. Odprowadzenie może być podłączone do komina typu turbo, a w przypadku pieców o mocy do 21 kW przewód kominowy może być wyprowadzony również przez ścianę. W przypadku budynków niemieszkalny takiego ograniczenia co do mocy nie ma.

Jeżeli piec kondensacyjny ma być podłączony do istniejącego komina konieczne będzie wydzielenie przewodu powietrznego i przewodu spalinowego. Taki podział można wykonać na przykład używając specjalnych adapterów.

W takiej sytuacji kanał spalinowy jest podłączony do wkładu kominowego wykonanego ze stali nierdzewnej, a dopływ powietrza jest zapewniony przez osobną rurę, która jest wyprowadzona na zewnątrz.

Zobacz: Kominek czy koza? Co i kiedy jest lepsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....