Zawór trójdrożny przed czy za pompą

Data:

Podziel się z innymi:

Zawór trójdrożny inaczej zwany trójdrogowym bardzo często znajduje zastosowanie w nowoczesnych instalacjach zarówno centralnego ogrzewania, instalacjach chłodniczych jak i dystrybucji wody użytkowej. Zawór trójdrożny odpowiada za regulowanie temperatury w instalacji, ochronę urządzeń i przekierowanie wody we właściwe miejsce. Z poniższego artykułu dowiesz się jak ustawić zawór trójdrogowy oraz czy zamontować zawór trójdrożny przed czy za pompą.

Zobacz: Sprzęgło hydrauliczne czy zawór czterodrogowy?

Co to jest zawór trójdrożny i jakie ma zastosowanie?

Zawór trójdrożny pomaga w kontroli przepływy czynnik grzewczego pomiędzy piecem a źródłem ciepła w domu. Z tego powodu zawór taki musi znaleźć się w każdej instalacji. Jedną z istotnych funkcji jakie pełni zawór trójdrożny jest zabezpieczenie przed korozją oraz przed przegrzaniem instalacji. W takiej sytuacji zasadne wydaje się pytanie gdzie zamontować zawór trójdrożny przed czy za pompą?

Zawór trójdrogowy zazwyczaj wykorzystywany jest w instalacjach gdzie ciepła woda jednocześnie musi zasilać źródła ciepła oraz krany. Rozwiązanie takie znaleźć można niemalże w każdym rodzaju budynków. Zawór ten również jest wykorzystywany w instalacjach, gdzie zastosowanie mają dwa źródła ciepła (np. piec gazowy oraz kocioł na paliwo stałe). W takiego rodzaju układzie instalacji podłączenie jest koniecznością. Zawór odpowiada za to, który piec będzie podgrzewał wodę użytkową do kranów, a który zasili źródła ogrzewania. Zasadne jest wobec tego pytanie zawór trójdrożny przed czy za pompą?

Gdzie jeszcze można spotkać zawory trójdrożne? W układach peryferyjnych. W takim układzie instalacji zawór trójdrożny odpowiada za regulację temperatury w źródłach ciepła i jednocześnie chroni przed nadmiernym przegrzaniem instalacji, co mogłoby w konsekwencji doprowadzić nawet do poparzenia domowników. Regulacja na grzejniku jest możliwa dzięki termoregulatorom na kaloryferach.

Źródło: allegro.pl/oferta/zawor-3-drogowy-1-cal-silownik-sterownik

Zobacz: Skrzynka gazowa na budynku czy ogrodzeniu

Zawór trójdrożny przed czy za pompą – odpowiedź eksperta

Wiele osób zastanawia się jak podłączyć zawór trójdrożny przed czy za pompą? Jest to dość istotne z perspektywy bezpieczeństwa instalacji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie się do instrukcji i schematu montażu dostarczonej przez producenta. Wówczas możliwe jest samodzielne przeprowadzenie instalacji. W jaki sposób i gdzie zamontować zawór?

Zawór może być zamontowany zarówno w pionie jak i poziomie. Kierunek montażu nie jest tak istotny jak to, aby zachować bezproblemowy dostęp na wypadek konieczności naprawy, konserwacji lub serwisu. Jest to o tyle istotne, że zawór trójdrożny co pewien czas może wymagać regulacji. Bardzo ważne jest, aby podczas montażu zwrócić dokładnie uwagę na kierunek przepływu wody.

Zaworu trójdrogowego jak i innych nie wolno montować na rurze, które prowadzi z urządzenia grzewczego do przelewowego. Mowa tutaj o układzie otwartym. To otwarte naczynie samo w sobie jest zabezpieczaniem przed wzrostem temperatury i reguluje odprowadzenie cieczy poza obieg.

Dlaczego nie można montować zaworu? Ponieważ dodatkowy zawór na drodze do naczynia otwartego pod wpływem wysokiej wody i ciśnienia mógłby zostać rozerwany. Na drodze prowadzącej do naczynia zbiorczego również nie wolno montować żadnych zaworów.

To gdzie zamontować zawór trójdrogowy? Jaka lokalizacja będzie lepsza? Za pompą czy przed pompą? Nie ma jednej odpowiedzi. Zależy czy mamy na myśli obieg grzewczy czy też obieg ciepłej wody użytkowej. W pierwszym przypadku zalecane jest zamontowanie zaworu za pompą. W przypadku cwu przed pompą.

Zobacz: Odległość skrzynki gazowej od elektrycznej i granicy działki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zaaranżować pomieszczenie z odkrytą konstrukcją dachu?

Zaadaptowane poddasze może mieć znacznie większą wysokość niż standardowepomieszczenia, o ile otworzy się je na konstrukcję spadzistego dachu....

Jak pomalować ścianę pokrytą lakierem?

Połyskująca ściana ma przypominać wyglądem naturalny kamień i jest to obecnie jeden z popularnych trendów w wykańczaniu wnętrza...

Odprowadzenie skroplin z komina – poradnik

Wiele osób, które planują kominy systemowe zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób na odprowadzanie pojawiających się w takich...

Jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka?

Gniazdka są elementem wykańczającym elementem podczas remontu lub wykańczania mieszkania od developera. Jest to tak zwany biały montaż,...