Skrzynka gazowa na budynku czy ogrodzeniu

Data:

Podziel się z innymi:

Skrzynka gazowa jest ważnym elementem wielu domów. Wyposażenie oraz miejsce montażu skrzynki gazowej na budynku jest ściśle określone w przepisach prawa budowlanego. Prawidłowo zamontowana skrzynka odpowiada za bezpieczeństwo całej instalacji w domu, to właśnie w skrzynce znajduje się główny zawór zamykający. Jednym z najważniejszych elementów jak ma być zamontowana skrzynka gazowa na budynku jest łatwość dostępu do niej.

Zobacz: Ile kosztuje wymiana skrzynki bezpieczników

Czy skrzynka gazowa może być na budynku?

Na pytanie skrzynka gazowa w ogrodzeniu czy na budynku często odpowiedź znajduje się w umowie, jaka została zawarta z dostawcą gazu. Może być skrzynka gazowa w elewacji budynku i na ogrodzeniu. W tym drugim wypadku pracownicy gazowni mają łatwiejszy i szybszy dostęp. Skrzynka gazowa na ścianie budynku może być czasem problemem i np. gazowania może zażądać służebności, aby miała swobodny dostęp.

Czy skrzynka gazowa może być przed ogrodzeniem?

Szukając idealnego miejsca na montaż skrzyni wiele osób zastanawia się czy skrzynka może być przed ogrodzeniem. Zasada jest taka, że pracownik gazowni chcąc odczytać stan licznika lub w razie konieczności odciąć dopływ gazu musi do skrzynki mieć łatwy dostęp. Dlatego montaż skrzynki na ogrodzeniu to dobry wybór. Drugim jest skrzynka gazowa w elewacji budynku. W jednym i drugim wypadku należy pamiętać, że skrzynka gazowa na budynku wymiary ma określone przez prawo.

Zarówno na ogrodzeniu jak i skrzynka gazowa na budynku wymiary musi mieć określone w prawie, oraz zbudowana powinna być z odpowiedniego materiału. Oprócz tego, że wysokość skrzynki gazowej na budynku jest określona, to również określona jest minimalna odległość od skrzynki elektrycznej. Musi to być minimum 1 metr. Kolejnym ograniczeniem jest odległość od zasilanego budynku. Ta nie powinna przekraczać 10 metrów.

Oprócz tego, że wysokość skrzynki gazowej na budynku jest ważna, to również ważne jest zabezpieczenie skrzynki przed działaniem czynników atmosferycznych. Skrzynka musi być również zabezpieczona przed dostępem niepowołanych osób. Skrzynka gazowa na budynku zazwyczaj montowana jest w specjalnej wnęce lub bezpośrednio na ścianie. Skrzynka gazowa w elewacji budynku również podlega określonym przepisom budowlanym. Odległość skrzynki od okna musi wynosić minimum pół metra.

Źródło: sorbex.pl/gdzie-mozna-zamontowac-skrzynke-gazowa/

Zobacz: Jak otworzyć skrzynkę na listy – skutecznie i szybko?

Prawidłowa wysokość skrzynki gazowej na budynku

Skrzynka gazowa w ogrodzeniu czy na budynku to w zasadzie decyzja właściciela działki, ale musi oczywiście mieścić się w ramach obowiązujących przepisów budowlanych. Szafka gazowa powinna znajdować się 0.5 metra nad ziemie i tyle samo od krawędzi okna o czym wcześniej wspomniano.

Sposób w jaki zostanie zamontowana skrzynka zawarty jest w umowie z dostawcą gazu. Wykonanie oraz projekt instalacji zazwyczaj jest po stronie klienta. Sposobów montażu jest kilka, może to być skrzynka gazowa na ścianie budynku, może być w ogrodzeniu a może być wolnostojąca. Skrzynka gazowa może być pojedyncza lub podwójna.  Zamontowana skrzynka gazowa na budynku wymiary ma określone prawem, jednak klient ma pewien wpływ na miejsce montażu. Również ma w ograniczonym zakresie wpływ na wygląd skrzynki. Jest to szczególnie ważne, gdy montaż jest w ogrodzeniu.

Kto stawia skrzynkę gazowa?

Skrzynka gazowa w ogrodzeniu czy na budynku może zostać postawiona dopiero po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę. Instalację gazową może wykonać tylko i wyłącznie osoba ze specjalnymi uprawnieniami. Oczywiście instalacja musi być również zgodna z warunkami przyłączenie i projektem budowalnym.

To po stronie inwestora jest przygotowanie miejsca podłączenia głównego kurka. Wszystko to musi odbywać się w zgodzie z wydanymi warunkami przyłączenia się do sieci gazowej.

Kiedy już cała instalacja jest gotowa, wszelka dokumentacja potwierdzona przez specjalistów z uprawnieniami, to kolejnym krokiem jest uruchomienie dostaw gazu do domu.

Zobacz: Odległość skrzynki gazowej od elektrycznej i granicy działki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Lamele ścienne – nowoczesny akcent w tradycyjnym wnętrzu

Możliwości dekoracji własnej przestrzeni jest naprawdę wiele. Możesz wykorzystać różne kolory farb, naklejki ścienne, tapety lub sięgnąć po eleganckie...

Nawóz z drożdży: opinie, zastosowanie i przygotowanie

Nawóz z drożdży to naturalny, ekologiczny sposób na dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych. W ostatnich latach zyskał on...

Kluczowe aspekty wyboru lokalizacji dla luksusowej rezydencji

Inwestorzy coraz częściej decydują się na wybudowanie rezydencji, czyli wyjątkowo luksusowego i ekskluzywnego domu mieszkalnego. Do zalet nowoczesnych...

Najlepsze rośliny do domu oczyszczające powietrze

W dzisiejszych czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem, warto zastanowić się nad naturalnymi sposobami oczyszczania...