Odprowadzenie wody z budynku mieszkalnego jest oczywistą kwestią dla każdego, jednak już nie jest to tak oczywiste w przypadku odprowadzenia wody z altanki lub innych budynków gospodarczych jak wiaty czy garaże. To błąd, tutaj też należy zadbać nad prawidłowym odprowadzeniem wody, ponieważ może ona niszczyć elewację lub nawet osłabiać fundamenty i konstrukcję budynku. Zastanawiasz się jakie rynny do altanki wybrać i jaka rynna do altanki będzie najlepsza? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Zobacz: Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien? Jaka średnia, jaka głębokość?
Jakie rynny do altanki wybrać?
Najprostszą odpowiedzią na pytanie jakie rynny do altany ogrodowej jest, takie aby skutecznie odprowadzały wodę. Takie rynny pozwolą zabezpieczyć elewacje i konstrukcję budynku. Czy mogą to być małe rynny do altanki czy muszą być duże?
Zastanówmy się jakie rynny do altanki i czym się kierować. Zwrócić należy uwagę między innymi na materiał z jakiego są te rynny wykonane. Wybór materiałów z jakich wykonana jest rynna do altanki jest bardzo szeroki. Może to być stal, plastik lub aluminium. W przypadku budynków gospodarczych lub tymczasowych najlepiej wybrać najtańsze rozwiązanie, czyli rynny wykonane z PVC. Rynny takie nie dość, że są tańsze, to jeszcze odporne na działanie warunków atmosferycznych i trwałe.
Mimo odporności na warunki atmosferyczne system rynien może się odkształcić np. pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego co pewien czas warto wykonać przegląd.
Jak się montuje rynny na altanie?
Kiedy już wybierzemy konkretne rynny do altany ogrodowej nadchodzi czas na wykonanie całego orynnowania i zamontowania wszelkich rur odpowiedzialnych za odprowadzenie wody.
Montując rynnę należy po pierwsze zwrócić uwagę na powierzchnię dachu, jeżeli będzie ona duża, to małe rynny do altanki mogę nie zbierać wystarczająco wody. Oprócz powierzchni ważnym elementem jest kształt dachu. Jeżeli jest on łączony konieczne będzie zastosowanie różnych łączników. Wybierając rynny do altany ogrodowej konkretnego producenta znajdziemy u niego odpowiednie łączniki.
Zarówno małe rynny do altanki jak i duże nie wymagają do montażu żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi jak wkrętarka, młotek dekarski, piła do przycięcia rynien, a także ołówek, poziomica, sznurek i metrówka.
Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu rynny. Nie mogą one znajdować się w całości poza płaszczyzną dachu, ponieważ przez dziurę będzie przeciekała deszczówka. Przyjmuje się, że optymalną odległością jest minimum ½ szerokości rynny.
Pierwszym krokiem montażu rynny na altance jest zamontowanie haków. Ważne jest, aby utrzymać spadek rynny na poziomie 2-3 mm na każdy bieżący metr rynny. To jaki spadek ma rynna do altanki pomoże nam wyznaczyć żyłka lub sznurek. Kiedy już mamy wymierzone rynny do montażu należy je ze sobą połączyć. W większości systemów jest to pewien rodzaj zatrzasku. Do łączenie na rogach należy wykorzystać wcześniej wspomniane specjalne systemy narożne.
Ostatnim krokiem jest montaż rury spustowej. Jest ona mocowana za pomocą specjalnej obejmy do elewacji budynku. Na samym końcu montuje się specjalne zakończenie, które umożliwia odprowadzenie wody z dala od altanki.
Zobacz: Jak i czym ozdobić altanę ogrodową?
Jakie są najmniejsze rynny do altanki?
Oczywiście wybór materiału jest bardzo ważny, ale równie ważnym elementem orynnowania jest prawidłowe dobranie wymiarów poszczególnych elementów całego systemu. Wiele osób wpada w pułapkę myśląc, że mały dach wymaga małych rynien. Zasadniczo twierdzenie może być prawdziwe, ale nie zawsze mniejszy przekrój będzie dobrym wyborem rynny na altanki.
Jak to sprawdzić? Pod uwagę należy wciąć EPD czyli efektywną powierzchnię dachu. Do obliczenia przekroju rynny używa się prostego wzoru, gdzie podstawia się dane takie jak długość dachu, wysokość połaci oraz odległość kalenicy od narożnika dachu. Drugim sposobem są kalkulatory dostępne w internecie.
W uproszczeniu przyjmuje się, że na dach poniżej 50m2 wystarczą rynny o średnicy 100 mm. Rury spustowe powinny mieć 75-80mm. W przypadku większego dachu będzie to system o średnicy 125 mm i rury spustowe 90 mm.
Ważna jest nie tylko powierzchnia dachu, ale również jego kształt. W przypadku dachów mających bardziej skomplikowane formy konieczne będzie zastosowanie specjalnych elementów łączących.
Teraz już wiecie jak dobierać rynny na dach do altanki.