Białkowanie ścian co to jest i jak przeprowadzić?

Data:

Podziel się z innymi:

Wraz z pojawieniem się pierwszych cieplejszych dni, wraca temat remontów, ale również prac ogrodowych i polnych. Dla rolników oznacza to szczególnie dużo pracy, dlatego należy wszystko dobrze rozplanować. Jednym z zadań, które należy wykonywać minimum raz w roku, jest oczywiście białkowanie ścian. W jakim celu należy to robić? Jakiego typu produktów należy do tego celu użyć?

Zobacz: Duża szpara między brodzikiem a ścianą – co zrobić, czym uszczelnić?

Co to jest białkowanie ścian? 

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czym właściwie jest białkowanie ścian? Jest to malowanie mlekiem wapiennym. Zabieg stosuje się między innymi w budynkach gospodarskich, w których przebywają zwierzęta. Przed przystąpieniem do realizacji należy takie wnętrze odpowiednio przygotować. Między innymi należy pozbyć się nie tylko zanieczyszczeń na ścianach takich jak pajęczyny, zdjąć wszelkiego rodzaju mocowania, czy półki, ale również trzeba usunąć większe zanieczyszczenia, które są efektem przebywania tam zwierząt. Wiele osób stosuje ten zabieg również w swoich piwnicach, ponieważ biel sprawia, że prezentują się one bardziej estetycznie, ale przede wszystkim można ochronić nieocieplone części nieruchomości przed pojawieniem się wilgoci, czy wręcz grzyba na ścianach, czy sufitach.

Po co się bieli ściany? 

Biały kolor kojarzony jest z czystością, dlatego białkowanie ścian nie tylko pozwala na poprawę walorów estetycznych, ale przede wszystkim dezynfekuje. Szczególnie ta druga cecha ma kluczowe znaczenie dla pomieszczeń, w których znajdują się zwierzęta, ponieważ pojawienie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, grzybów czy wirusów może przyczynić się do realnego zagrożenia dla ich zdrowia, a nawet życia. Białkowanie ścian w piwnicy także można przeprowadzić w celach dezynfekcji, zwłaszcza gdy ktoś planuje przechowywać tam przetwory, czy też owoce w specjalnych skrzyniach, to w ten właśnie sposób można realnie podnieść poziom swojego bezpieczeństwa. Uznaje się, że trzeba wykonywać zabieg raz w roku, jednak wielu rolników decyduje się na realizację tego zadania częściej. 

Źródło: Zakręcone Trio

Jak się białkuje ściany?  

W jaki sposób należy przygotować roztwór? Otóż przede wszystkim należy zakupić wapno hydratyzowane, a następnie wymieszać z wodą w stosunku 1:5. Białkowanie ścian w piwnicy można rozpocząć już po wymieszaniu tych składników. Nie ma konieczności, by czekać. W wielu miejscach pojawiają się pytania o to, czy można wykorzystać stare wapno. Jeśli ma ono formę wysuszonego ciasta wapiennego, to można je rozrobić z wodą, a następnie wykorzystać. Jednak należy pamiętać, by po dokładnym wymieszaniu przelać przez sito, co pozwoli na pozbycie się grudek. Wiadomo, że pokrywanie ścian i sufitów mieszanką może zająć sporo czasu, jednocześnie należy pamiętać, aby robić to w sposób dokładny. Wielu starszych rolników uznaje, że dopiero druga warstwa będzie odpowiednio dobrze działała, stąd też po wyschnięciu tej pierwszej decydują się na nałożenie drugiej.

Zobacz: Smugi po malowaniu ścian i sufitu – jak zlikwidować?

Białkowanie ścian w piwnicy 

Jeśli ktoś posiada surowe ściany w swoich piwnicach i obawia się, że pojawi się w nich wilgoć, to oczywiście może zdecydować się na zabezpieczenie wnętrz. Doskonale sprawdza się tutaj białkowanie ścian w piwnicy, gdyż zapewnia dezynfekcję, a jednocześnie pozwala na uzyskanie naprawdę estetycznego wyglądu. Warto pamiętać, że w późniejszym czasie można będzie zupełnie inaczej zagospodarować tę przestrzeń, jednak jeśli stoi niewykorzystana, to bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie. Białe ściany i sufity prezentują się naprawdę ładnie, ale także chronią przed pleśnią czy też innymi zabrudzeniami. Szczególnie w starszych domach takie zabezpieczenie sprawi, że można będzie zapewnić bezpieczeństwo. Wielu starszych ludzi ma rozprowadzone ogrzewanie jedynie w częściach mieszkalnych, co oznacza, że piwnice są chłodne. Zdarzają się nieruchomości, w których znajdują się one pod powierzchnią ziemi, co sprzyja pojawieniu się w nich wilgoci, zwłaszcza gdy izolacja nie jest odpowiednio zrealizowana. Białkowanie ścian to wprowadzenie czystości pod względem wizualnym, ale także sprawienie, że całość będzie bezpieczna. Wato o tym pamiętać, by wiedzieć, jak właściwie zabezpieczać swoją nieruchomość. Pozwoli to na sprawne i efektywne działanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...