Duża szpara między brodzikiem a ścianą – co zrobić, czym uszczelnić?

Data:

Podziel się z innymi:

Mokra podłoga w łazience może być dużym zagrożeniem. Jedną z przyczyn rozlanej wody może być przeciekający brodzik. Oprócz niebezpieczeństwa poślizgnięcia zbierająca się woda może przyczynić się do powstanie pleśni oraz grzybów. Warto jest z tym problemem walczyć. Z artykułu dowiesz się w jaki sposób i czym uszczelnić szparę między ścianą a brodzikiem.

Odpowiednie uszczelnienia jest bardzo ważne. Mimo tego, wiele osób nie wie, że brodzik należy uszczelnić. Wynika to z tego, że dużo osób uważa, że kabina prysznicowa sama w sobie zapewnia już odpowiednie uszczelnienie. Jednak tak nie jest i nawet w przypadku idealnego dopasowania kabiny lub brodzika do ściany może zdarzyć się przeciek.

Zobacz: Zatkany zlew, brodzik, rura, wanna? Kret nie pomaga? ROZWIĄZANIE

Duża szpara między brodzikiem a ścianą – co zrobić?

Źle uszczelniona kabina może być bardzo dużym problemem w łazience. Przyczyną przeciekania może być nieprawidłowo wykonana izolacja z sylikonu lub jego zniszczenie z upływem lat. Jeżeli tylko zostanie zauważony przeciek, należy go jak najszybciej naprawić. Duża szpara między brodzikiem a ścianą może spowodować rozwój grzybów, pleśni/

Wykonując odpowiednie silikownowanie tych wszystkich rzeczy można uniknąć. Warto zauważyć, że prace te nie wymagają specjalisty, wiele z nich można wykonać od ręki samodzielnie. Poniżej kilka podpowiedzi w jaki sposób i czym uszczelnić szparę między ścianą a brodzikiem.

Duża część osób jest zdania, że brodzik wykonany z płytek nie wymaga dodatkowego uszczelnienia, ponieważ przed przeciekiem zabezpiecza płytka. Wcale tak nie jest. Płytki ceramiczne wcale nie zabezpieczają przed przeciekaniem wody . Woda może wnikać w fugi, a ich struktura sprzyja rozwojowi pleśni. Dlatego warto pozbyć się tych nieszczelności.

Duża szpara między brodzikiem a ścianą może być uszczelniona np. folią izolacyjną w płynie. Nakłada się ją na ścianę i na podłogę i to skutecznie zabezpiecza. Jednak zabieg ten wykonać należy przed ułożeniem płytek. Jeżeli planujemy uszczelnienie istniejącej już kabiny, to musimy poszukać inne rozwiązanie na to czym uszczelnić szparę między ścianą a brodzikiem.

Folia w płynie Hydro Express źródło: tytan.com

Brodziki i kabiny mają różne kształty. Jeżeli zależy nam na jak największej szczelności, to należy zadbać o to, aby ściana kabiny przylegała jak najdokładniej do ściany łazienki. Identyczna sytuacja jest w przypadku brodzika. Jeżeli problemem jest duża szpara między brodzikiem a ścianą, to można uszczelnić ją specjalną taśmą. Pozwoli to zatrzymać wylewanie się wody.

Zobacz: Widać łączenia płyt gipsowych po malowaniu – co zrobić?

Czym uszczelnić szparę między ścianą a brodzikiem?

Znamy już technikę jaką pozbyć się problemu, teraz sprawdźmy czym uszczelnić szparę między ścianą a brodzikiem i jakie przydadzą się materiały, aby duża szpara między brodzikiem a ścianą zniknęła. W wielu wypadkach dobrym pomysłem będzie wpuszczenie specjalnej masy uszczelniającej, która wypełni dziurę. Podobnie można wykorzystać silikon.

Materiały te są bardzo dobrym wyborem, ale część osób podczas pracy popełnia błędy, a to prowadzi do tego, że pod uszczelnienie dostaje się woda. Najczęściej powodem tego jest złe wypełnienie masą lub silikonem. Prostym rozwiązaniem, które nie wymaga dużych umiejętności będzie zastosowanie specjalnej uszczelniającej listwy. Montaż listwy nie jest trudny, a wykonany prawidłowo powinien być skutecznym uszczelnieniem na długie lata.

Kolejnym prostym sposobem uszczelnienie są specjalne taśmy. Jednak podobnie jak w przypadku silikonu źle naklejona taśma będzie przyczyną przecieków. Taśma oczywiście musi być wodoodporna.

Jak widać, sposobów na skuteczne uszczelnienie i pozbycie się dziury przy brodziku jest kilka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...