Kiedy jest ciepło w łazience? Wszystko o komforcie cieplnym!

Data:

Podziel się z innymi:

Łazienka to pomieszczenie, w którym zarówno dbamy o codzienną higienę, jak i wykonujemy różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjno-kosmetyczne. W efekcie spędzamy w nim całkiem dużo czasu. W takim wnętrzu powinny panować maksymalnie komfortowe warunki. W przypadku łazienki oznacza to nie tylko dbałość o to, by wszystkie sprzęty i akcesoria były możliwie ergonomiczne i wygodne w użyciu. Równie ważne jest to, by panowała w niej odpowiednia temperatura. Co oznacza pojęcie komfortu cieplnego w odniesieniu do łazienki i w jaki sposób go uzyskać?

Komfort cieplny w łazience – dlaczego jest aż tak ważny?

Łazienka jest miejscem, w którym konieczne jest utrzymanie nieco wyższej temperatury niż w innych pomieszczeniach – powinna ona wynosić ok. 22-24 stopni Celsjusza. Musimy bowiem czuć się maksymalnie komfortowo również wtedy, gdy rozbieramy się przed kąpielą lub wychodzimy spod prysznica. W takich okolicznościach znacznie mocniej odczuwamy zmiany temperatury; jeśli jest ona zbyt niska, wiele osób doświadcza bardzo intensywnego dyskomfortu.

Ciepła łazienka jest ważna również ze względów bezpieczeństwa – i nie chodzi tutaj o ryzyko przeziębienia (które tak naprawdę nie jest bezpośrednio związane z zimnem). Wysoka wilgotność powietrza i częste zachlapywanie niektórych miejsc wodą to w przypadku wychłodzonych pomieszczeń idealne warunki do rozwoju pleśni i innych grzybów. Pojawiające się na ścianach czy fugach wykwity mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej, utrzymujące się zawilgocenie ścian może być niebezpieczne nawet dla konstrukcji budynku.

Jak możesz ogrzać łazienkę?

Podstawą komfortu cieplnego jest oczywiście zadbanie o odpowiednie ogrzewanie. Obecnie mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, dzięki którym możliwe jest uzyskanie idealnej temperatury niezależnie od pory roku oraz warunków zewnętrznych.

Największą popularnością cieszą się różnego rodzaju grzejniki. W niektórych budynkach nadal można spotkać klasyczne kaloryfery – szczególnie tam, gdzie działa centralne ogrzewanie. Są one jednak często zastępowane przez modele drabinkowe, które wykorzystywane są również jako suszarka do ręczników.

Chcąc uniezależnić się od instalacji c.o. bądź poszukując rozwiązania do budynku, w którym przebywamy tylko od czasu do czasu (np. domku letniskowego), warto rozważyć elektryczny grzejnik łazienkowy. Może być uruchamiany zawsze, gdy jest to potrzebne, zapewniając ciepło niezależnie od poru roku.

Coraz chętniej wybieraną opcją jest również ogrzewanie podłogowe. Równomiernie ogrzana posadzka to coś, co wiele osób docenia szczególnie zimą. To sposób na zapewnienie sobie komfortu na najwyższym poziomie. Wbrew pozorom, jest to też często całkiem ekonomiczne rozwiązanie.

Jak utrzymać ciepło w łazience?

Ogrzanie łazienki do odpowiedniej temperatury to nie wszystko. Prawdziwym problemem jest często jej utrzymanie bez narażania się na wysokie rachunki.

Podstawą jest tutaj oczywiście zadbanie o dobrą termoizolację budynku. Oprócz odpowiednio ocieplonych ścian bardzo ważna jest też szczelność okiem i drzwi. Według statystyk cienkie mury oraz nieszczelne okna mogą oznaczać utratę nawet 60% wyprodukowanego ciepła. Jest to kwestia, którą powinno się wziąć pod uwagę już podczas projektowania budynku.

Niezależnie od źródła ciepła, niezbędne są także termostaty, które kontrolują temperaturę w pomieszczeniu i sterują pracą grzejników w taki sposób, by zawsze panowały w nim komfortowe warunki. Szczególnie godne uwagi są tutaj rozwiązania typu Smart Home. Nowoczesny termostat pozwala na włączenie ogrzewania do całego systemu, umożliwiając sterowanie nim przy pomocy specjalnych paneli lub aplikacji. Umożliwia to także programowanie pracy grzejników w taki sposób, by zapewnić ciepło zawsze, gdy to potrzebne, a przy tym zapobiegać niepotrzebnemu nagrzewaniu pomieszczenia. To doskonały sposób na zminimalizowanie strat energii.

Instalacja odpowiedniego grzejnika to nie wszystko, co jest potrzebne do uzyskania (i utrzymania!) komfortu cieplnego w łazience. Ważne jest staranne zaprojektowanie przestrzeni, z dbałością o nawet niewielkie detale. Obecnie mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, dzięki którym wszystkie codzienne zabiegi wykonamy w przyjaznej atmosferze, a przebywanie w łazience będzie kojarzyć się z prawdziwą przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...