Izolacja starych fundamentów z kamienia

Data:

Podziel się z innymi:

W starych budynkach często na próżno jest szukać izolacji fundamentów. Ocieplanie i izolowanie tego elementu domu kiedyś nie było tak popularne jest w dzisiejszych czasach. Wpływ na to miał ograniczony dostęp do odpowiedniej jakości materiałów izolacyjnych oraz ograniczona wiedza. Kupując stary dom warto zacząć od izolacji fundamentów. To dobry sposób na pozbycie się wilgoci z budynku i obniżenie rachunków.

Zobacz: Asfalt na podwórku – ile kosztuje i czy warto?

Izolacja starych fundamentów z kamienia – rady

Według badań nawet 10% ciepła z domu ucieka przez fundamenty, dlatego izolacja starych fundamentów z kamienia pomoże skutecznie ograniczyć straty ciepła. Oprócz strat ciepła brak izolacji powoduje przenikanie wilgoci do domu. Kupując stary dom i planując jego remont pierwszym krokiem powinna być izolacja starych fundamentów z kamienia.

Do wyboru na rynku jest kilka rodzajów izolacji. To na jaką konkretnie inwestorzy się decydują zależy od wielu różnych czynników. Podstawowym czynnikiem jest rodzaj gruntu. Czasem aby izolacja starych fundamentów z kamienia była skuteczne należy użyć środków izolacji przeciw wodnej, czasem wystarczy jedynie przecie wilgoci.

Podstawową różnicą pomiędzy tymi rodzajami izolacji jest grubość warstwy. Jeżeli na przeszkodzie nie stoją sprawy finansowe, to zdecydowanie warto jest wykonać grubszą izolację przeciw wodną, bez względu na to jaki grunt jest obok domu.

W przypadku wyburzenia domu i budowy nowego na starych fundamentach oszczędza się na budowie, ale jednocześnie można odpowiednio przygotować i zaizolować fundamenty. Wówczas izolacja starych fundamentów z kamienia jest prostsza i mamy łatwy do nich dostęp. Osuszenie odsłoniętych fundamentów będzie znacznie prostsze.

Izolacja fundamentów w starym domu- sprawdzone sposoby źródło: kb.pl/porady/izolacja-funadamentow-wstarym-domu-sprawdzone-sposoby-i-ceny

Fundamenty odkrywa się dwoma sposobami. Można je odkopać na około 1 metr poniżej poziomu ław. Drugi sposób jest trudniejszy, wymaga więcej pracy, ale daje znacznie lepsze efekty. Fundamenty należy odsłonić na odcinku 1-2 metrów, nie powinno się odsłaniać całości fundamentów, ponieważ może to doprowadzić ich osłabienia.

Do uzyskania pełnego zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią wskazane jest wykonanie izolacji fundamentów zarówno poziomo jak i pionowo

Zobacz: Białkowanie ścian co to jest i jak przeprowadzić?

Pozioma izolacja fundamentów

Izolacja pozioma to papa układana na specjalnym lepik lub folię. Taka izolacja powinna się znaleźć pomiędzy ławami, a ścianami oraz pomiędzy murowanymi ścianami a fundamentem. Hydroizolacja pozioma jest trudniejsza do wykonania w starych domach.

W przypadku utrudnionego dostępu izolacje można wykonać na zasadzie iniekcji krystalicznej. Tego rodzaju izolacje wykonuje się poprzez specjalne nawiercanie w fundamencie i wprowadzenie przez te otwory specjalnej mieszanki. Po wyschnięciu mieszanka się krystalizuje i wypełnia ściany fundamentów. Metoda ta jest tania i łatwa w wykonaniu, dlatego ma wielu zwolenników.

Pionowa izolacja fundamentów

Zadaniem izolacji pionowej jest zabezpieczenie ściany przed wnikaniem wilgoci z boku. Izolacja powinna sięgać około 1 metra powyżej gruntu. Dobrze wykonana izolacja powinna być dostosowana do wysokości wód gruntowych. Do zabezpieczenia ścian wykorzystuje się specjalną folię lub papę termozgrzewalną. Ważne jest, aby ściany przed rozpoczęciem prac były całkowicie suche.

Izolacja fundamentów w starym domu — podsumowanie

Wykonanie izolacji w starym domu nie jest zadaniem tak trudnym jak się początkowo wydaje, ale trzeba jednak wykonać te prace dokładnie. Wykonując ocieplanie fundamentów nie warto oszczędzać na materiałach. Jednorazowa oszczędność przełoży się w przyszłości na regularne straty energii.

Zobacz: Okna Winergetic Premium opinie – wady i zalety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zaaranżować pomieszczenie z odkrytą konstrukcją dachu?

Zaadaptowane poddasze może mieć znacznie większą wysokość niż standardowepomieszczenia, o ile otworzy się je na konstrukcję spadzistego dachu....

Jak pomalować ścianę pokrytą lakierem?

Połyskująca ściana ma przypominać wyglądem naturalny kamień i jest to obecnie jeden z popularnych trendów w wykańczaniu wnętrza...

Odprowadzenie skroplin z komina – poradnik

Wiele osób, które planują kominy systemowe zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób na odprowadzanie pojawiających się w takich...

Jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka?

Gniazdka są elementem wykańczającym elementem podczas remontu lub wykańczania mieszkania od developera. Jest to tak zwany biały montaż,...