Chodnik z cegły rozbiórkowej – klinkierowej – czy warto?

Data:

Podziel się z innymi:

Zdarza się, że po zakończeniu budowy lub rozbiórki jakiegoś budynku zostaje sporo starych cegieł, które można by jeszcze do czegoś wykorzystać. Dlaczego nie na chodnik z cegły? Coraz bardziej modne stało się obecnie wykorzystywanie starych materiałów do stworzenia czegoś nowego. Niewiele osób może jednak zdawać sobie sprawę, że cegła świetnie wyglądać będzie jako chodnik z cegły w Twoim ogrodzie. Czy cegła jest odpowiednia na chodnik? Jak zrobić chodnik z cegły rozbiórkowej czy klinkierowej? Przeczytaj artykuł i sprawdź nasze pomysły na to, jak wykorzystać cegłę na chodnik.

Zobacz: Ile kosztuje odśnieżanie? Cena za m2, godzinę, odśnieżanie maszynowe, dach, chodnik

Czy cegła nadaje się na chodnik?

Dla niektórych problem może sprawić wyobrażenie sobie tego, jak mógłby wyglądać chodnik ze starych cegieł. To oryginalny pomysł, który może być nie tylko praktyczny, ale i świetnie wyglądać. Jak zrobić chodnik z czerwonej cegły? Nie potrzebujesz do tego specjalistycznej ekipy. Do ułożenia ścieżki nie są Ci potrzebne dokładne wymiary cegieł. Dzięki temu możesz zrobić samemu piękny chodnik ze starych cegieł. Na swoim terenie masz zupełną dowolność. Chodnik z cegły w ogrodzie stworzony może być na różne sposoby. Chodnik z czerwonej cegły to nie tylko elementy pozostałe po rozbiórce. Ważne jest również wypełnienie. Dzięki fudze chodnik z cegły może mieć różne między nimi odległości, wypełnione zaprawą lub żwirem. Fuga sprawia, że cegła na chodnik może mieć różne rozmiary. 

Chodnik z cegły rozbiórkowej czy cegły klinkierowej?

Niektórzy mogą się zastanawiać czy lepiej zrobić chodnik z cegły rozbiórkowej, czy chodnik z cegły klinkierowej. Zdecydowanie trwalsza okazać się może cegła klinkierowa. Jest ona bowiem wypalana w wysokiej temperaturze, co przekłada się na jej wyższą odporność na zniszczenia. Robiąc chodnik z cegły w ogrodzie można jednak posłużyć się również gorszej jakości cegłami, które i tak mogą mieć długą żywotność. Nie warto więc kupować specjalnego rodzaju materiału, jeśli masz możliwość zrobienia chodnika ze starych cegieł. Oszczędzi to zdecydowanie koszty takiego przedsięwzięcia. 

Źródło: obi.pl

Zobacz: Ile kosztuje wymiana skrzynki bezpieczników

Jak zrobić ścieżkę z cegły?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić chodnik z czerwonej cegły, najpierw musisz przygotować podłoże swojego ogrodu i wytyczyć ścieżki. Tworząc chodnik z cegły klinkierowej lub rozbiórkowej musisz wcześniej przygotować cały plan. Jak wytyczyć chodnik z cegły rozbiórkowej? Wystarczy oznaczyć w jakiś sposób ścieżki, czyli ich długość oraz szerokość. Jest to istotne, abyś mógł określić czy posiadasz odpowiednią ilość  materiału. Jeśli nie, możesz ograniczyć się do mniejszej ilości ścieżek lub nieco je zwęzić. Obliczając powierzchnię chodnika tworzonego ze starych cegieł  warto również wziąć pod uwagę fakt, iż lepiej układać cegły na węższej stronie. Wpłynie to pozytywnie na trwałość i wytrzymałość Twojego chodnika. 

Jeśli nie chcesz, żeby Twój chodnik poszedł na straty przy pierwszych opadach, podczas budowy musisz umocnić jego podłoże. Pod ceglany chodnik idealnie sprawdzi się gruz czy żwir, który następnie należy odpowiednio ubić i wyrównać. Przydatna w tym momencie może okazać się specjalna do tego typu prac zagęszczarka. Kolejnym krokiem jest już ułożenie samego chodnika. Pamiętaj przy tym o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, musisz zachować odpowiedni odstęp między cegłami. Po drugie, kolejne rzędy układasz stojąc na tym pierwszym, aby nie uszkodzić ubitej powierzchni pod ceglaną ścieżkę. Ostatnim ważnym elementem podczas układania chodnika jest kontrola tego, czy jest on równy i symetryczny. Warto zwracać na to uwagę w trakcie pracy, żeby później nie dokładać sobie roboty przy zmianie całej ceglanej ścieżki. 

Dzięki artykułowi już wiesz, jak zrobić chodnik z czerwonej cegły i różnych jej rodzajów. Pamiętaj, że nie trzeba inwestować w nowe materiały i bez problemu możesz skorzystać z cegły rozbiórkowej. Taki chodnik może wyglądać bardzo stylowo, a materiały wcale nie muszą być tego samego koloru czy mieć identycznego kształtu. Jeśli po wykonaniu chodnika zostanie Ci jeszcze sporo starej cegły, pamiętaj, że możesz z niej wykonać też inne konstrukcje. Przykładowo może być to murek, na którym ustawisz ulubione kwiaty. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...