Sprzęgło hydrauliczne czy zawór czterodrogowy?

Data:

Podziel się z innymi:

Do połączenia obiegów kotła i ogrzewania stosuje się sprzęgło hydrauliczne. Rozwiązanie to pomaga na połączenie ze sobą kilku różnych urządzeń grzewczych. Mogą mieć one takie same lub różne parametry pracy. Sprzęgło hydrauliczne pomaga połączyć ze sobą np. kominek z płaszczem wodnym pompę ciepła czy też kocioł gazowy z innymi elementami grzewczymi, które mogą mieć różne temperatury. Innym sposobem podłączenia jest zawór czterodrogowy. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie sprzęgło hydrauliczne czy zawór czterodrogowy.

Zobacz: Skrzynka gazowa na budynku czy ogrodzeniu

Zawór czterodrogowy czy sprzęgło hydrauliczne?

Sprzęgło hydrauliczne znajduje zastosowanie zazwyczaj w instalacji, gdzie jest kilka obiegów grzewczych a każdy z nich ma swoją pompę. W takiej sytuacji sprzęgło umożliwia zrównoważenie prawidłowego ciśnienia w instalacji. Sprzęgło wewnątrz jest puste, co umożliwia przepływ w każdym kierunku.

Mimo, że nazwa brzmi groźnie, to sprzęgło hydrauliczne jest urządzeniem o stosunkowo prostej budowie. Sprzęgło zazwyczaj wykonane jest ze stali węglowej lub nierdzewnej. W niektórych sprzęgłach stosowany jest również zawór spustowy. Innym rozwiązaniem jest zawór czterodrogowy. Wiele osób zastanawia się sprzęgło hydrauliczne czy zawór czterodrogowy? Nie ma jednej odpowiedzi.

Zawór czterodrogowy

Zawór ten charakteryzuje się czterema wejściami dla rur oraz wewnętrznym elementem, który umożliwia regulacje położenia rur. Regulacja ta umożliwia takie ułożenie rur, aby ciecz z różnych obiegów mieszała się w określonych proporcjach. Zawór ten daje również możliwość całkowitego odcięcia obiegu lub jego przełączenia. Rozwiązanie to zazwyczaj stosowane jest w przypadku pieców na paliwa stałe. W przypadku takiego pieca zasadne jest pytanie sprzęgło hydrauliczne czy zawór czterodrogowy? Jeżeli kotły na paliwo stałe nie pracują z pełną mocą zachodzi proces, którego efektem jest kwaśna ciecz powodująca szybkie niszczenie blachy w piecu.

Źródło: allegro.pl/oferta/zawor-czterodrogowy/

Zobacz: Izolator do spłuczek ceramicznych – Pocąca się spłuczka

Zawór czterodrogowy – 2 obiegi i ochrona instalacji

Nie ma możliwości, aby kocioł pracował cały czas z pełną mocą, dlatego należy znaleźć inne rozwiązanie, które ochroni instalację. No i to jest idealny moment na zastosowanie zaworu czterodrogowego.

Zawór czterodrogowy pozwala na utworzenie dwóch obiegów. W pierwszym z nich, tak zwanym długim woda przepływa przez grzejniki i wraca do pieca już schłodzona. W drugim obiegu krąży woda podgrzana i czeka na powracającą z grzejnika. Zawór sprawia, że te wody się mieszają, dzięki czemu dochodzi do częściowego podgrzania. Woda jest na tyle ciepła, że nie dochodzi do skraplania wody, co w konsekwencji prowadziło do powstawania wcześniej opisanej kwaśnej cieczy. W ten sposób zawór chroni całą instalację.

Podczas projektu instalacji możne zamontować zawór czterodrogowy sterowany ręcznie, jednak rozwiązanie to jest problematyczne i trudne w obsłudze. Zawór z siłownikiem jest niewiele droższy, a pozwala na sterowanie automatyczne.

Jeżeli nasz kocioł nie ma fabrycznie zamontowanego sterownika, to wówczas nie stoi na przeszkodzie, aby sterownik zamontować samodzielnie. Największy komfort użytkowania uzyskamy łącząc zawór czterodrogowy z siłownikiem i termostatem. W przypadku takiej instalacji pompa zazwyczaj montuje się na zasilaniu, można również zamontować na powrocie.

Zanim zdecydujemy sprzęgło hydrauliczne czy zawór czterodrogowy najlepiej sprawdzić w instrukcji instalacji stawia producent naszego kotła. Może się okazać, ze konkretne rozwiązanie jest wymagane przez producenta, aby była utrzymana gwarancja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...