Jaki stół rozkładany do salonu wybrać?

Data:

Podziel się z innymi:

Stoły rozkładane to bardzo ważne elementy wyposażenia każdego domu, które umożliwiają dopasowanie ich wielkości do potrzeb i preferencji użytkownika. Istnieją różne rodzaje stołów rozkładanych, które różnią się od siebie kształtem blatu, sposobem rozkładania, czy także materiałem zastosowanym do ich produkcji. Dostępność różnorodnych modeli sprawia, że każdy może sobie wybrać taki mebel, który najlepiej odpowiada jego indywidualnym potrzebą oraz stylistyce wnętrza. Dowiedz się, jak wybrać stół rozkładany do salonu?

Stoły rozkładane do salonu – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego stołu?

Wybór odpowiedniego stołu rozkładanego do salonu zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkownika oraz jego potrzeb. Należy jednak wziąć również pod uwagę kilka innych kwestii:

  • Stół rozkładany a jego usytuowanie w pokoju

Stół z krzesłami powinien być usytuowany w pomieszczeniu w taki sposób, aby zapewnić w nim swobodną komunikację. Blat stołu powinien stać minimum 80-100 centymetrów od ściany oraz innych mebli, tak, aby istniała możliwość odsunięcia krzesła od niego i komfortowe wyjście za plecami osób siedzących. Ponadto, zaleca się, aby stół stał w centralnej części pokoju i służył potrzebą rodziny. Najczęściej wyznacza on strefę jadalnianą i oddziela od strefy relaksu.

  • Rozkładany stół a powierzchnia pokoju

Niezależnie od tego, jaką powierzchnie salonu posiadamy w swoim domu, stół rozkładany jest meblem, który jest jego istotnym elementem – w zależności od potrzeb można je z łatwością składać i rozkładać. Stoły rozkładane idealnie nadają się zarówno do małych, jak i większych powierzchni. Sprawdzą się one świetnie zawsze wtedy, gdy pojawi się potrzeba podjęcia gości. Stoły rozkładane posiadają wiele zalet, gdyż z łatwością można dostosować je do wielkości każdego pokoju. Należy jednak pamiętać, że przed wyborem stołu rozkładanego, należy wziąć pod uwagę jego wymiary przed rozłożeniem oraz po rozłożeniu. Zbyt duży stół ustawiony w małym pomieszczeniu będzie sprawiał, że pomieszczenie będzie wyglądało na zagracone, z kolei mały stół w dużym wnętrzu będzie wyglądał groteskowo.

  • Wystrój wnętrza a rodzaj stołu rozkładanego

Istotnym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru stołu rozkładanego, jest również wystrój wnętrza (np. styl nowoczesny, klasyczny czy industrialny) oraz charakter wnętrza (np. salon, jadalnia czy kuchnia), w którym ma się on znajdować.

Stoły rozkładane – rodzaje

Stoły rozkładane to bardzo praktyczne meble, które pozwalają na praktyczne i elastyczne ich wykorzystywanie w przestrzeni w zależności od potrzeb. Istnieje wiele rodzajów stołów rozkładanych, w zależności od ich rozmiaru, kształtu czy przeznaczenia. Najpopularniejszy podział dotyczy ich kształtu. Wyróżnia się następujące rodzaje stołów rozkładanych:

  • Stoły rozkładane kwadratowe – są to stoły rozkładane, które mają kształt kwadratu. Można je rozłożyć, dzięki czemu zyskuje się większy stół. Są one idealne do małych pomieszczeń, gdyż zajmują niewiele miejsca, a po rozłożeniu pozwalają na wygodne przyjęcie większej ilości osób.
  • Stoły rozkładane prostokątne – to najczęściej spotykane stoły rozkładane. Są one dostępne w różnych wymiarach, dzięki czemu można je dopasować do wielkości pomieszczenia oraz liczby osób. Można je z powodzeniem wykorzystać w mieszkaniu, domu czy nawet w biurze.
  • Stoły rozkładane okrągłe – to bardzo eleganckie stoły, które doskonale sprawdzają się w salonie czy jadalni, a nawet kuchni. Zajmują one mało miejsca, dlatego też projektanci wnętrz rekomendują je nawet do małych powierzchni. Stoły rozkładane okrągłe można rozłożyć do większego stołu, co pozwala na wygodne spożywanie posiłków nawet przy większej ilości osób.
  • Stołu rozkładane owalne – to modele bardzo stylowe, a jednocześnie praktyczne. Meble tego typu po rozłożeniu mogą pomieścić sporo osób.

Stoły rozkładane w zależności od rodzaju mają swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego stołu zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji rodziny, wymagań funkcjonalnych pokoju oraz wystroju wnętrza, w którym ma zostać usytuowany.

Jak wybrać stół dopasowany do ilości domowników?

Wybór odpowiedniego stołu do ilości osób jest kluczowy, aby zapewnić optymalną wygodę podczas spożywania posiłków lub innych czynności wykonanych przy nim. Należy wziąć pod uwagę kilka wskazówek, wybierając stół rozkładany:

  • Określ maksymalną ilość osób, które mogą korzystać ze stołu.

W pierwszej kolejności należy oszacować ilość domowników oraz osób, które mogłyby korzystać ze stołu. Warto wspomnieć, że na rynku istnieje wiele modeli stołów, które powinny sprostać indywidualnym wymaganiom – stoły rozkładane dla 4, 6, 8 czy nawet 12 osób.

  • Wybierz odpowiedni rozmiar stołu rozkładanego.

W zależności od liczby osób, które mają korzystać na co dzień i od święta ze stołu, należy wybrać odpowiedni jego rozmiar. Stoły rozkładane są cenione za możliwość dopasowywania ich wielkości do potrzeb – mogą one w zależności od modelu pomieścić nawet po kilkanaście osób.

  • Zwróć uwagę na ergonomie stołu

Warto wybrać taki stół rozkładany, który będzie ergonomiczny oraz zapewni wszystkim osobom przy nim siedzącym odpowiednią wygodę. Należy podkreślić, iż stół z krzesłami to spójne meble, dlatego też wysokość stołu powinna być dopasowana do wysokości krzeseł.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....