Spłuczka toaletowa jest prostym mechanizmem. Cały mechanizm bazuje na sile grawitacji i dwóch zaworach. W środku montuje się pływak, łączy z prostym zaworem, który jest podłączony do przewodu doprowadzającego wodę. Dopływ wody reguluje właśnie położenie pływaka. Jego ustawienie można regulować, aby ustalić, ile wody będzie napływać każdorazowo do spłuczki.
Niestety, choć sam mechanizm jest nieskomplikowany, nie oznacza, że nie pojawią się po drodze problemy, np. pocąca się spłuczka. W tym tekście weźmiemy na tapet Izolator poliuretanowy do spłuczek ceramicznych i zobaczymy, na co zwrócić uwagę, by wyeliminować problem pocącej się spłuczki. Czy poliuretanowy izolator do spłuczek ceramicznych to dobry pomysł?
Zobacz: Jak i czym wyczyścić wannę? Skuteczne sposoby
Izolator do spłuczek ceramicznych – na co zwrócić uwagę?
Jedną z najszerszych ofert izolatorów do spłuczek ceramicznych ma firma Marwed. Ich zestaw poliuretanowego izolatora do spłuczek ceramicznych składa się z pięciu hydroizolacyjnych szarych mat EVA/PE, które są nienasiąkliwe. Ich grubość wynosi 7 mm, na nie naniesiony jest wodoodporny klej oraz wycięte otwory na zawór spustowy. Jeśli brzmi skomplikowanie, to nie ma co się martwić. Izolator poliuretanowy do spłuczek ceramicznych zawiera w zestawie szablon pomocny podczas docinania maty i instrukcję montażu. Ten zestaw sprawdzi się w przypadku skraplania się wody na spłuczce, pocącej się spłuczki czy problemu mokrego dolnopłuku. Wspomniany izolator poliuretanowy jest zastrzeżony w urzędzie patentowym.
Czas montażu wspomnianego izolatora do spłuczek ceramicznych powinien wynosić do godziny. Polega na oderwaniu folii zabezpieczającej i dociśnięcie maty, która została uprzednio przygotowana do naklejenia na powierzchnię spłuczki. Po 24 godzinach od ukończenia montażu, kiedy nastąpi wiązanie kleju, można napełnić spłuczkę wodą. Nawet w przypadku braku wentylacji instalator do spłuczek ceramicznych z izolacją PE/EVA zlikwiduje roszenie się spłuczek.

Problemu nie należy bagatelizować, ponieważ mokra spłuczka może stać się powodem powstania grzybów i pleśni. Z kolei pleśń nie tylko brzydko pachnie, ale przede wszystkim ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. M.in. podrażnia górne drogi oddechowe, może stymulować powstawanie nowotworów i jest szczególnie uciążliwa dla alergików. Grzyby i pleśnie oddziałują także na układ nerwowy i na skórę. To powoduje zmęczenie, katar, zapalenie zatok, bóle żołądka i głowy, wysypkę na skórze czy grzybicę paznokci.
W celu poszerzenia perspektywy udaliśmy się na fora internetowe. Niektórzy użytkownicy, poza poleceniem zakupu izolatora do spłuczek ceramicznych, wskazali, że może być to rozwiązanie tymczasowe. Ich sugestie często kierowały w stronę wykonania wentylacji. Wtedy wilgoć skrapla się m.in. właśnie na spłuczce. Innym powodem pocącej się spłuczki może być przeciekanie jej. Kiedy zimna woda stale dopływa do spłuczki, pojawienie się takiego problemu jest naturalne. Można też zamontować grzałkę, precyzyjne sterowanie i wtedy podgrzewać wodę w spłuczce do temperatury, która panuje w pomieszczeniu. To pozwala zapobiec skraplającej się parze.
Zobacz: Ceramstic – opinie, jakość płytek, forum, co to za firma, gres polerowany opinie
Izolator do spłuczek ceramicznych – ile kosztuje?
Postanowiliśmy przejrzeć internet w celu ustalenia, ile może kosztować wspomniany wyżej poliuretanowy izolator do spłuczek ceramicznych. Trudno było nam trafić na ofertę innych firm od wspomnianego wcześniej Marwedu. Zestaw, który wymieniliśmy w poprzednim nagłówku, wynosi 59 złotych. Do tego dochodzą koszty dostawy. Te są uzależnione od opcji, którą wybierzesz, aby zestaw izolatora poliuretanowego do spłuczek ceramicznych do ciebie dotarł. Dostawa za pobraniem wynosi 19,40 zł, a metoda przedpłaty to koszt 15,80 zł.
Jak widać, problem pocącej się spłuczki jest jak najbardziej możliwy do wyeliminowania. Sugerując się doświadczeniami użytkowników forum, na pewno możemy stwierdzić, że zakup izolatora do spłuczek ceramicznych to dobry pomysł. Może się jednak okazać, że problem pocącej się spłuczki wróci po jakimś czasie.
Wtedy warto przemyśleć kwestie wentylacji lub zasięgnąć opinii fachowca, który przyjdzie do twojego domu i na podstawie indywidualnego przypadku stwierdzi, dlaczego poliuretanowy izolator do spłuczek ceramicznych nie wystarczył.