Jak znaleźć skuteczną agencję SEO

Data:

Podziel się z innymi:

Wybór właściwej agencji marketingowej specjalizującej się w pozycjonowaniu (SEO) może być ponadprzeciętnie trudnym zadaniem. Rynek jest bardzo konkurencyjny, a podmiotów, które są „żądne” Twoich pieniędzy niezwykle dużo. Aby wybrać skuteczną agencję SEO, powinieneś zagłębić się w tematykę pozycjonowania i wziąć pod uwagę przynajmniej kilka istotnych aspektów, które omówimy w dzisiejszym artykule. Jeżeli chcesz poznać szczegóły – koniecznie przeczytaj ten wpis! Miłej lektury.

Co to jest agencja SEO i czym się zajmuje

Agencja SEO to wyspecjalizowany podmiot zajmujący się przede wszystkim marketingiem w wyszukiwarkach. Oprócz głównej usługi, jaką jest pozycjonowanie, specjaliści zajmują się zazwyczaj również optymalizacją strony internetowej. Spośród rozwiązań dodatkowych możemy wyróżnić m.in.:

  • konsultacje SEO – rozmowy z klientami na temat pozycjonowania,
  • audyty SEO – weryfikacja witryn pod kątem wad oraz zalet optymalizacyjnych,
  • szkolenia SEO – na żywo (stacjonarnie lub online),
  • planowanie contentu – każda skuteczna agencja SEO ma w swojej ofercie plany treści (tzw. content plany), które zwiększają ruch z Google,
  • planowanie strategiczne SEO – firma zajmująca pozycjonowaniem powinna tworzyć również strategie pozycjonerskie i konsekwentnie je realizować na podstawie wcześniej ustalonych założeń.

Agencje SEO optymalizują strony internetowe, które mogą konkurować o najwyższe pozycje w organicznych (naturalnych) wynikach wyszukiwania.

Jak wybrać najlepszą agencję SEO? Czym się kierować przy wyborze?

Najlepsza agencja SEO wyróżnia się przede wszystkim szerokim zakresem usług oraz fachowcami wyspecjalizowanymi wyłącznie w konkretnej dziedzinie. Wysokiej jakości podmioty pozycjonerskie cechuje także bezproblemowa obsługa klienta, przejrzystość i jawność działań oraz umowy abonamentowe – bardzo przystępne cenowo, które są najkorzystniejsze dla klienta.

Zakres usług i specjalistów

Przyjęło się, że najlepsza firma SEO świadczy kompleksowe usługi z każdej dziedziny marketingu – zarówno outbound, jak i digital. Niekoniecznie jest to prawdą, ponieważ najbardziej renomowane podmioty są wyspecjalizowane w konkretnych rozwiązaniach reklamowych (np. wyłącznie w marketingu w zakresie wyszukiwarek). Dzięki temu SEO agencja może zatrudniać prawdziwych fachowców, a nie ludzi od wszystkiego. Przekłada się to na większą skuteczność działań i wyższe zyski klientów.

Kontakt z firmą 

Bezproblemowy kontakt z firmą to obecnie podstawa. Wówczas mając jakiekolwiek pytanie, uzyskasz na nie odpowiedź w ciągu kilku lub maksymalnie kilkunastu minut. Na rynku istnieje wiele podmiotów, które nie udzielają fachowego doradztwa na temat świadczonej usługi – rekomendujemy unikać tego typu firm.

Przejrzystość i jawność działań 

Wszelkie kwestie związane ze współpracą powinny zostać zapisane na umowie. W konsekwencji unikniesz nadprogramowych kosztów związanych z działaniami, jakie świadczy agencja SEO. Co to oznacza? Że wysokość zobowiązania abonamentowego nie będzie się różniła przez cały czas trwania współpracy. Agencja nie będzie mogła wówczas rozliczać Cię dodatkowo za osiągnięte pozycje.

Rodzaj umowy

Najkorzystniejsza dla klienta jest umowa abonamentowa. Wówczas cena pozostaje niezmienna niezależnie od ilości wypozycjonowanych fraz. W przypadku płatności za efekt inwestycja jest konieczna za każde słowo kluczowe, które „zarankowało” na określonym miejscu. Jeżeli dysponujesz stroną WWW wymagającą pozycjonowania powyżej 10 fraz kluczowych, wybierz umowę abonamentową.

Skuteczna agencja SEO – co dobrego może zrobić dla Twojego biznesu?

Skuteczna agencja SEO może przyczynić się do rozwoju Twojego biznesu na wielu płaszczyznach, m.in.:

  • poprawić widoczność strony WWW – poprawnie ją zoptymalizować i sprawić, że będzie wartościowa zarówno dla użytkowników oraz robotów Google;
  • zwiększyć ruch w serwisie – poprawa pozycji w organicznych (naturalnych) wynikach wyszukiwania skutkuje zazwyczaj maksymalizacją liczby wyświetleń Twojej strony internetowej, a w konsekwencji zwiększeniem makro- oraz mikro konwersji (np. w postaci zakupu produktu, skorzystania z usługi lub zapisania się do newslettera);
  • zbudować pozytywny wizerunek marki – im wyżej znajdujesz się w wyszukiwarkach, tym większe zaufanie wśród konsumentów wzbudzasz (to z kolei skutkuje poprawą wizerunku firmy na rynku).

Warto również wspomnieć, iż dobra firma SEO ułatwi wypracowanie przewagi konkurencyjnej. Zazwyczaj zajmuje to minimum 3-6 miesięcy. Wiele natomiast zależy od specyfiki danej branży, rodzaju pozycjonowanych fraz kluczowych oraz zmian w algorytmach.

Podsumowanie

Wybierając agencję SEO, zwróć uwagę przede wszystkim na zakres usług i specjalistów. Dobrze, jeśli dany podmiot jest wyspecjalizowany w kilku konkretnych dziedzinach (np. pozycjonowaniu i Google Ads). Ważny okazuje się także bezproblemowy kontakt z daną firmą, przejrzystość i jawność działań, wraz z odpowiednim rodzajem proponowanej umowy (najlepiej wybrać abonamentowe rozwiązania SEO). 

Warto również zwrócić uwagę na ceny – jeżeli są zbyt niskie (np. mniejsze niż 500 zł netto miesięcznie w przypadku średnio- lub wysoce konkurencyjnych branż), prawdopodobnie nie będzie to udana inwestycja. Dziękujemy za przeczytanie tego wpisu. W przygotowaniu tekstu pomógł specjalista SEO Maciej Cherubin z Agencji Octamedia.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....