Wśród materacy najchętniej wybieranych przez Polaków znajdują się modele piankowe i lateksowe. Te pierwsze produkuje się z trwałej i bardzo elastycznej pianki HR o rozmaitym stopniu twardości. Z kolei w produktach lateksowych wykorzystuje się dwa rodzaje surowców, połączone ze sobą w różnych proporcjach: syntetyczny lateks o właściwościach antyalergicznych oraz naturalne mleczko drzewa kauczukowego. Za sprężystość i wytrzymałość, a więc główne atuty materaca, odpowiada jednak głównie lateks.
Właściwości lateksu i pianki termoelastycznej – podobieństwa oraz różnice
Materace piankowe i lateksowe posiadają równie wiele zalet. Choć występuje pomiędzy nimi kilka podobieństw, kluczowe znaczenie dla kupujących mają różnice. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, który z modeli będzie lepszy – wszystko zależy od preferencji przyszłego użytkownika. Decyzja o zakupie powinna być podjęta po uwzględnieniu gabarytów, stanu zdrowia, indywidualnych potrzeb i upodobań każdego z nabywców. Choć zarówno materace piankowe, jak i lateksowe, nie uciskając i nie blokując prawidłowego przepływu krwi, dopasowują się do kształtu ciała i gwarantują wysoki komfort snu, nieco różnią się sprężystością. Lateks pod wpływem nacisku natychmiast przybiera formę zapewniającą wygodę wypoczynku, a później błyskawicznie odzyskuje pierwotny kształt. W przypadku materaca piankowego potrzeba więcej czasu, aby dopasował się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Pianka zmienia bowiem swoją formę, ulegając zmiękczeniu, dopiero pod wpływem ciepła generowanego przez ciało.
Model materaca a ciężar ciała jego użytkownika
Istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych ma również gęstość materiałów wykorzystywanych do produkcji obu typów materacy. Jest ona znacznie wyższa w przypadku lateksu, a ponieważ wpływa na poziom odporności na odkształcenia, materac lateksowy będzie znacznie lepszym wyborem niż produkt z pianki termoelastycznej dla mężczyzn i kobiet z otyłością bądź nadwagą. Z kolei materace piankowe Dr Materac – o znacznie mniej zbitej strukturze – doskonale sprawdzą się w sypialniach osób filigranowych, których niewielka waga nie będzie generowała zbyt silnego nacisku na ich powierzchnię. Materac z pianki termoelastycznej warto polecić zwłaszcza do dziecięcych łóżeczek.
Antyalergiczny lateks kontra skuteczny mechanizm wentylacji w materacach piankowych
Choć zarówno materace piankowe, jak i lateksowe, cechuje antyalergiczność, mechanizm zapobiegający namnażaniu się chorobotwórczych bakterii, roztoczy czy grzybów jest odmienny w przypadku obu modeli. Materace lateksowe Dr Materac nie uczulają dzięki temu, że ich wsad produkuje się z materiału blokującego rozwój groźnych patogenów. Antyalergiczne właściwości tego rodzaju produktów są zatem bardzo silne. Natomiast antyalergiczność materacy piankowych nie wynika z walorów samej pianki termoelastycznej, lecz zapewnienia odpowiedniego mechanizmu wentylacji. Materace projektowane są tak, aby specjalne otwory wentylacyjne umożliwiały swobodną cyrkulację powietrza. Za ich sprawą wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz, co eliminuje pożywkę dla rozwoju groźnej flory bakteryjnej, grzybów i roztoczy.
Artykuł sponsorowany.