Jak obliczyć długość krokwi?

Data:

Podziel się z innymi:

Dach jest zwieńczeniem każdego domu. Podstawowym elementem jest więźba dachowa, która odpowiada za jego kształt i wytrzymałość. Ważnym elementem więźby są krokwie. To bardzo ważny element konstrukcji i dlatego ich właściwy dobór jest niezmiernie istotny. Z artykułu dowiesz się jakie są wymiary i jak obliczyć długość krokwi.

Jakie powinny być standardowe wymiary?

Na wymiar krokwi wpływa kilka czynników, w razie problemu pomocne jest obliczanie długości krokwi z rzutu tabela. Ważne jest, aby długość była zgodna z wyliczeniami z projektu, projektant ma wzór na obliczenie długości krokwi i z niego korzysta. Tylko osoba posiadające odpowiednią wiedzę i uprawnienia może wykonywać wymiarowanie więźby dachowej.

Zobacz: Ile stali na dom 200, 150, 140, 120, 100 m2?

Konstrukcja krokwiowo-jętkowa czy zwykła więźba krokwiowa – co wybrać?

Wybór konstrukcji więźby zależy głównie od rodzaju dachu oraz jego wielkości. Tradycyjna więźba z krokwi sprawdzi się w przypadku prostych dachów gdzie rozpiętość nie jest zbyt duża. W przypadku konstrukcji wymagających długich krokwie konieczne jest zastosowanie jętek, które odpowiadają za ustabilizowanie i wzmocnienie konstrukcji. Dlatego ważna jest wiedza jak obliczyć długość krokwi.

Kto określa długość krokwi? Projektant domu. Stosuje specjalny wzór na obliczenie długości krokwi dostosowany do wszystkich parametrów dachu. W razie wątpliwości projektant może wykorzystać obliczanie długości krokwi z rzutu tabela.

Połączenie jętek z krokwiami – sposoby mocowania

Podstawowym zadaniem jętek jest wzmacnianie konstrukcji dachu, oczywiście należy wiedzieć jak obliczyć długość krokwi, aby konstrukcja dachu była odpowiednio mocna. Odpowiednio mocne dobrane mocowanie do krokwi jest bardzo ważnym elementem wzmacniania konstrukcji.

Wzór na obliczenie długości krokwi to jedna sprawa, druga sprawa to łączenie. Należy połączyć krokwie z jętkami w taki sposób, aby cała konstrukcja mogła pracować. Zazwyczaj w konstrukcjach dachu spotyka się dwa rodzaje mocowania.

Źródło: receptynadom.pl

Pierwszym jest mocowanie stężeniowe, w tej metodzie jętki i krokwie łączone są ze sobą za pomocą śrub i elementy łączone są na ścisk. Drugim sposobem jest tak zwany półjaskółczy ogon. W tej metodzie nacina się odpowiednio krokwie.

W jednym i drugim przypadku obliczanie długości krokwi z rzutu tabela jest niezbędna, aby prawidłowo policzyć obciążenia.

Jak obliczyć długość krokwi?

Długość i wymiary krokwi są jedną z kluczowych spraw dla konstrukcji dachu. Od doboru właściwej opcji będzie bardzo wiele zależało. To czy zdecydujemy się na krokwie długości 5 metrów czy też 7 powinno wynikać z obliczeń. Oczywiście duży wpływ na to ma wielkość dachu i samego budynku, a w szczególności odległości pomiędzy ścianami.

Zobacz: Ile kleju pod płytki? Jaka grubość? Minimalna, dopuszczalna, ile na m2?

Wzór na obliczenie długości krokwi

Szukając odpowiednich wymiarów krokwi dachowych należy pamiętać, że grubość krokwi to minimum 5 cm. Dlaczego? Ponieważ budowa dachu na krokwiach chudszych niż 5 cm. sprawiłaby, że cała konstrukcja byłaby niestabilna, a co za tym idzie niebezpieczna.

Krokwie zazwyczaj mają wysokość dwa razy wyższa od szerokości. Dobór krokwi nie jest dowolny i muszą one być idealnie dopasowane do projektu i wyliczeń architekta. W takich dokumentach znajdzie się miedzy innymi maksymalne długość krokwi.

Obliczanie długości krokwi z rzutu – tabela

Pierwszym krokiem jest obliczeniem przez konstruktora wytrzymałości krokwi. To ma wpływ na wielkość krokwi. Również dane statyczne pozostałych elementów wpływają na to jakiej grubości i długości mają być krokwie. Jednym z najważniejszych elementów podczas wyliczeń jest obciążenie stałe, które wpływa na obciążenie. Mowa tutaj między innymi o śniegu lub o podmuchach wiatru lub kombinacja tych różnych czynników.

Podczas wymiarowania pod uwagę trzeba brać nie tylko obciążenie statyczne, ale również kąt pod jakim jest nachylony dach oraz przekrój poprzeczny dach. Obliczenia muszę uwzględniać również właściwości materiału z jakiego dach zostanie wykonany. Jak widać wiele czynników wpływa na obliczenia. Teraz już wiesz jakiej długości powinny być krokwie na dach.

Zobacz: Rynny do altanki – jakie wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...