Co zamiast luksferów? Czym je zastąpić?

Data:

Podziel się z innymi:

Luksfery. Kiedyś bardzo popularne rozwiązanie. Zazwyczaj spotykane w miejscach publicznych jak szpitale czy też przychodnie. Z tego powodu dla części osób skojarzenia z luksferami są negatywne. Obecnie jednak znajdują zastosowanie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Różnic jest więcej.

Kiedyś luksfery były produkowane z pojedynczego jednego kawałka szkła. To sprawiało, że takie luksfery przepuszczały mało światła, bardzo często przez takie luksfery przechodzące światło przybierało niezbyt ciekawy zielonkawy kolor. Oprócz tego luksfery takie miały bardzo słabe właściwości izolacyjne.

Obecnie sprawa wygląda inaczej. Nowoczesne pustaki szklane wewnątrz mają powietrze, co znacznie zmienia ich właściwości. Wiele osób zastanawia się co zamiast luksferów, to jednak chyba pytanie bezzasadne. Luksfery wciąż są modne i obecnie w ofercie różnych producentów można znaleźć bardzo szeroką gamę produktów. Dzięki temu każdy dopasuje bez problemu coś do swoich potrzeb i nie będzie musiał zastanawiać się co zamiast luksferów.

Nowoczesne luksfery mają bardzo dobre właściwości przepuszczania światła, które sięga nawet 80%. To sprawia, że luksfery są często stosowanym rozwiązaniem zamiast okna lub jako element ozdobny w domu. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych informacji o luksferach.

Zobacz: Co zamiast kostki na podjazd? Tanie pomysły na podjazd

Luksfera a pustak szklany

Nowoczesna budowa pustaka w przeciwieństwie do starej technologii zapewnia znacznie lepsze właściwości. Dzięki temu, że pomiędzy taflami szkła jest powietrze pustaki zyskują lepsze parametry izolacji i przenikania światła.

Źródło: luksfer.pl

Wiele osób używa określenia luksfery na pustaki szklane. Nie są to jednak te same produkty, co prawda różnica pomiędzy nimi zaczyna się zacierać, to jednak warto pamiętać, że różnią się one miedzy sobą budową. Szczególnie, że tradycyjne luksfery składające się z jednej warstwy szkła nie są już produkowane. Nawet profesjonaliści używają terminu luksfery i pustaki szklane zamiennie.

Co zamiast luksferów?

Luksfery są stosowane jako rozwiązanie niezbyt precyzyjnych przepisów prawa budowlanego. W przypadku nieprawidłowej budowy domu jeżeli chodzi o odległości od granicy pustaki szklane mogą okazać jedynym skutecznym rozwiązanie. Jak to zadziała?

W odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki na ścianie nie może być okna. W przypadku mniejszej odległości od granicy sąsiad może złożyć skargę i z całą pewnością zostanie ona uwzględniona w związku z niedostosowaniem się do przepisów budowlanych.

Co można zrobić? W takiej sytuacji okno powinno zostać zamurowane, rozwiązaniem jest wykorzystanie pustaków szklanych. Dlaczego można tak zrobić? Ponieważ luksfery czy też pustaki szklane nie są według prawa budowlanego traktowane jak okno. Dzięki temu będziemy mieli dostęp światła dziennego do pomieszczenia i jednocześnie nie będziemy mieli okna.

Gdzie jeszcze przydadzą się luksfery? Podobnie można je wykorzystać w luce prawnej w doświetleniu garażu. Garaże bardzo często znajdują się w odległości mniejszej niż 3 metry od granicy działki. Dlatego w takiej sytuacji pustaki szklane będą doskonałym rozwiązaniem.

Zobacz: Jak ubić zieme bez walca? Czym go zastąpić? Pomysły

Czym zastąpić luksfery?

Decydując się na budowę ściany w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy musimy mieć świadomość, że może być niemożliwe wstawienia okna. W tej sytuacji pozostają nam luksfery. Wiele osób zastanawia się czym można zastąpić luksfery, ale szczerze mówiąc trudno będzie znaleźć coś innego, co zapewni tyle słońca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...