Gont bitumiczny czyli charakterystyczna dachówka to bardzo nowoczesne i komfortowe rozwiązanie umożliwiające pokrywanie dachu. Bitum kładzie się na specjalnych matach wykonanych z włókna szklanego. Elementy te są bardzo wytrzymałe, nawet kiedy temperatura spadnie do – 60 st. C. Warto wiedzieć jak położyć gont bitumiczny czy jak położyć gont na płytę osb.
Zobacz: Papa czy membrana – co na dach?
Czym jest gont?
Gont to rodzaj naturalnego materiału, który wykorzystuje się, aby przykrywać dach lub elewację. Zwykle jest on wykonany z deseczek z iglastego drewna o przekroju klina. Gonty dzieli się na łupane oraz cięte. Te pierwsze produkuje się ręcznie, mają one postać małych, trójkątnych dachówek o lekko falistej powierzchni. Gonty łupane mogą mieć naprawdę wysoką jakość. Dzięki specjalnej obróbce są one o wiele bardziej trwałe.
Warto wiedzieć jak położyć gont drewniany i jak położyć gont na domku dla dzieci.
Gont a gont bitumiczny
Zwykłe gonty różnią się nieco od tzw. gontów bitumicznych. Zastanawiając się jak prawidłowo położyć gont bitumiczny, należy scharakteryzować czym one tak naprawdę są.
Obecnie najpopularniejszym rodzajem jest gont bitumiczny. Jest on niedrogi, a przy tym bardzo łatwy w montażu. Dlatego jest to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku domów jednorodzinnych. Warto zaznaczyć, że gonty tego typu są dostępne w trzech stylach: takich jak organiczne, hybrydowe, a także włókno szklane. Najnowszym rozwiązaniem są gonty hybrydowe, które łączą w w sobie cechy dwóch pozostałych stylów. Przydadzą się one osobom, które zastanawiają się jak położyć gont na płytę osb.
Zastanawiając się jak położyć gont bitumiczny na altanie, warto także wiedzieć, że wyróżnia się on bardzo dużą ognioodpornością oraz trwałością, a także jego montaż nie jest zbyt skomplikowany. Odpowiednio pielęgnowany gont bitumiczny można się utrzymać w idealnym stanie nawet przez 50 lat.
Jak położyć gont?
Zastanawiają się jak położyć gont, warto zaznaczyć, że gonty dachowe kładzie się na specjalnych łatach. Deski montuje się wysuwając jedną prosto we wpust drugiej, a następnie przyczepiając do nich łaty. Aby gonty nie przeciekały, dodatkowo bardzo często kładzie się je w taki sposób, aby rowki były po stronie wewnętrznej.
Warto zaznaczyć, że cały rząd gontów nazywany jest szarem. Jakość, a także szczelność gontu jest zależna od tego ile warstw się kładzie i w jaki sposób. Wiedząc jak położyć gont bitumiczny na altanie z pewnością będzie wiadomo jak zrobić to na innych podłożach.
Jak położyć gont na dachu kopertowym?
Wiedząc jak położyć gont bitumiczny można to bez problemu zrobić na dachu kopertowym. Od samego montażu zależeć będzie efekt końcowy. Chcąc zamontować gont w pierwszej kolejności należy dokładnie przygotować podłoże. Powierzchnia powinna być wytrzymała i wyrównana. W przypadku ponownego nakładania powierzchni na dach, konieczne może się okazać naprawienie ewentualnych ubytków.
Zastanawiając się jak położyć gont na płytę osb trzeba koniecznie pamiętać, aby zastosować papę, która będzie pełniła funkcję dodatkowej izolacji i uchroni przed powiewem wiatru i innymi czynnikami atmosferycznymi.
Zobacz: Ile kosztuje odśnieżanie? Cena za m2, godzinę, odśnieżanie maszynowe, dach, chodnik
Czy gont bitumiczny można kłaść na deski?
Warto także wiedzieć jak położyć gont bitumiczny na altanie, a także jak położyć gont na domku dla dzieci. Te dwie budowle wykonane są z desek, co wcale nie stwarza żadnych problemów. Przed rozpoczęciem układania należy się upewnić jakie są wymagania dotyczące wykonania pokryć dachowych.
Wielu producentów zaleca, aby kłaść gont na dachu o nachyleniu sięgającym przynajmniej 12 stopni. Jak wspomniano wcześniej, ważne jest także odpowiednie przygotowanie powierzchni.
Jak położyć gont drewniany?
Gonty drewniane to charakterystyczne materiały pokryciowe, które kojarzą się przede wszystkim z architekturą tradycyjną. W ostatnim czasie staje się on coraz bardziej popularny. Wyróżnić można gont dębowy, modrzewiowy, świerkowy, a także grabowy. Warto wiedzieć jak położyć gont na domku dla dzieci czy innych podobnych budowlach.
Montaż także jest bardzo prosty. Poszczególne gonty układa się na specjalnych łatach, które mocuje się bezpośrednio do kroki. Każdy z elementów przybija się dwoma gwoździami większymi niż grubość łaty. Odstępy pomiędzy gwoździami są zależne przede wszystkim od gatunku drewna, jednak nie powinna przekraczać 15 milimetrów.
Bardzo ważne jest także to, że ilość warstw jest zależna od tego jaki jest kąt nachylenia połaci. Jeżeli przekroczy on 38 stopni, to zalecane jest pokrycie dachu dwoma warstwami gontów drewnianych. Warto także podkreślić, że dach, który pokryto gontami drewnianymi wymaga właściwej wentylacji. Jest to bardzo ważne i umożliwia skuteczne wyschnięcie pokrycia po różnych opadach atmosferycznych. W tym celu należy umieścić specjalne kontrłaty między pokryciem a deskowaniem oraz krokwiami. Między poszczególnymi gontami muszą także znajdować się specjalne fugi.
Gonty drewniane i bitumiczne to bardzo dobra propozycja na pokrycie dachu. Są one tanie i łatwe w montażu, a także prezentują się bardzo atrakcyjnie. Cechuje je także duża lekkość i trwałość, a także niezwykła i elegancja i estetyka. Warto wiedzieć jak położyć gont na dachu kopertowym.