Papa czy membrana – co na dach?

Data:

Podziel się z innymi:

Papa dachowa oraz membrana stanowią wewnętrzną warstwę izolacyjną dachu. Stosuje się je niezależnie od siebie, a inwestor często staje przed decyzją papa czy membrana – co będzie lepsze pod zewnętrzne pokrycie dachowe. Wprawdzie technologia i materiały do wykonania dachu określone są w projekcie, jednakże warto wiedzieć, kiedy można zastosować membranę zamiast papy. Jesteś inwestorem budowlanym? Planujesz budowę domu lub innego budynku? Dowiedz się, na czym polega prawidłowa budowa dachu. Dzięki temu łatwiej będzie ci wybrać dobre materiały na pokrycie dachowe i dopilnować ekipy dekarzy.

Zobacz: Utylizacja papy – ile kosztuje – aktualne cenniki

Papa wady i zalety 

Nie wiesz, jaką izolację dać pod blachodachówkę? Co będzie lepsze pod blachę, papa czy membrana? Współczesna papa termozgrzewalna jest wytwarzana na bazie osnowy z włókien szklanych z warstwą poliestru i posypki mineralnej. Jest zdrowsza dla otoczenia, zwłaszcza że musi posiadać niezbędne certyfikaty jakości. Jednakże, jak każdy niemal materiał budowlany, ma swoje wady i zalety. Niekiedy trzeba zastosować papę termozgrzewalną, a w niektórych przypadkach lepiej dać membranę zamiast papy. 

Poznaj zalety termozgrzewalnej papy dachowej:

  • Ma wieloletnią trwałość, przy prawidłowym położeniu nawet ponad 40 lat.
  • Jest bardzo szczelna, nie przepuszcza wilgoci do wewnątrz. Dzięki temu dobrze izoluje stropodachy, dachy o małym kącie nachylenia i tarasy. Jeśli zamierzasz budować czy remontować dach o łagodnym nachyleniu i zastanawiasz się, co dać – membranę czy papę na pełne deskowanie, to papa będzie dobrym wyborem.
  • Jest ciężka, dlatego kładzie się na deskowanie, ale dzięki ciężarowi i szczelności, wzmacnia więźbę dachową, bo wilgoć nie przedostaje się do krokiew. Drewno pozostaje suche, a krokwie nie odkształcają się z powodu zmian temperatury i wilgotności. Dzięki temu na poddaszu nie będzie pęknięć tynków czy też płyt OSB.
  • Jeśli nie zdążysz skończyć pokrycia dachowego przed zimą, to możesz poprzestać na pokryciu dachu papą. Ona wystarczająco chroni budynek przed opadami i wilgocią. Membrana zamiast papy w tym przypadku się nie sprawdzi.
Źródło: castorama.pl

Nie wiesz, jaka izolacja, papa czy membrana, sprawdzi się na Twoim dachu? Spójrz, jakie wady ma papa termozgrzewalna na dachu:

  • Papa jest ciężka, więc wymaga solidnej więźby dachowej oraz deskowania, a to znacznie podwyższa koszty pokrycia dachowego.
  • Papa nie sprawdza się przy skomplikowanych dachach, gdzie jest dużo załamań i wykuszy. Wówczas położenie papy wymaga więcej staranności i wiąże z dużą ilością odpadów.
  • Wykonanie pokrycia dachowego z warstwą papy oraz samo nakładanie papy wymaga doświadczenia i specjalnych umiejętności. Papa nie przepuszcza wilgoci, ale też nie odprowadza wilgoci z wewnątrz na zewnątrz dachu. Dlatego w określonych miejscach dekarze muszą zrobić szczeliny wentylacyjne, aby powietrze mogło krążyć pod deskowaniem, a warstwą ocieplającą. Z tego też powodu materiał ocieplający poddasze nie może ściśle przylegać do deskowania z papą. 

Chcesz mieć poddasze użytkowe i nie wiesz, czy dać pod dach membranę czy papę na pełne deskowanie? Jeśli zdecydujesz się na papowanie, to pamiętaj o prawidłowej wentylacji dachu.  

Zobacz: Gdzie wyrzucić papę, aby nie mieć problemów?

Membrana wady i zalety 

Membrana także ma swoje zalety i wady. Kiedy lepiej dać membranę zamiast papy? 

Spójrz na zalety membrany:

  • Nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz, ale odprowadza wilgoć ze środka budynku.
  • Jest lżejsza od papy, więc nie obciąża konstrukcji dachu.
  • Można ją szybko i łatwo rozciągnąć na krokwiach i nie wymaga deskowania.
  • Nadaje się nawet na skomplikowane dachy, bo łatwiej uszczelnić nią brzegi wykuszy, załamań czy kominów, niż twardą i sztywną papą.

A więc papa czy membrana, co będzie lepsze? Poznaj wady membrany dachowej:

  • Nie jest tak trwała, jak papa, bo niszczeje pod wpływem światła i wysokich temperatur.
  • Po rozłożeniu folii należy możliwie szybko zakończyć wykonanie pokrycia dachowego, ponieważ w razie ulewnego deszczu folia nie ochroni budynku przed zalaniem. Membrany nie można zatem pozostawić na dachu na okres zimy.
  • Nie jest tak szczelna jak papa, więc pokrycie dachu i wszystkie obróbki muszą być idealnie szczelne.

Co jest tańsze papa czy membrana? 

Wiesz już, czy dać membranę czy papę na pełne deskowanie? Kolejnym argumentem przemawiającym za membraną jest jej cena. Membrana jest dużo tańsza od papy, poza tym nie wymaga deskowania. Samo krycie także jest łatwiejsze i szybsze. Wycena usługi dekarskiej także jest z reguły niższa, niż w przypadku papowania.

Źródło: passivehousesystems.pl

Papa czy Membrana – podsumowanie 

W praktyce, jeśli chodzi o dylemat, czy zastosować membranę zamiast papy, warto kierować się budżetem, wskazówkami zawartymi w projekcie oraz rodzajem pokrycia dachowego. Pod gont i blachę płaską lepsza będzie papa na deskowaniu. Papa lepiej sprawdzi się też na dachach z łagodnym spadkiem. Membrana za to lepsza będzie pod blachodachówkę i dachówkę oraz na dachy strome. Wiesz już, od czego zależy odpowiedź na pytanie co lepsze, membrana czy papa na pełne deskowanie. Decyzję podejmij w porozumieniu z doświadczonym dekarzem.

Zobacz: Ile kosztuje odśnieżanie? Cena za m2, godzinę, odśnieżanie maszynowe, dach, chodnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak ocenić jakość materaca przed zakupem w sklepie online?

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Każdy z nas wie, że wybór odpowiedniego...

Domki ogrodowe dla dzieci – pomysły na aranżację i kreatywną zabawę

Domek ogrodowy to marzenie wielu dzieci, ponieważ daje im własną, magiczną przestrzeń, w której mogą rozwijać swoją kreatywność...

Jak wybrać odpowiednią podłogę do ogrzewania podłogowego

Dobór podłogi do ogrzewania podłogowego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i efektywności. Odpowiedni materiał...

Ekologiczne materiały podłogowe: co warto wiedzieć

Coraz więcej osób poszukuje ekologicznych rozwiązań do swojego domu. Przyjazne środowisku materiały podłogowe to jeden z kluczowych elementów...