Ile waży rolka papy 5 – 10 – 15 metrów?

Data:

Podziel się z innymi:

Każdy budowlaniec wie, że papa jest ciężka. Ale ile waży rolka papy? Otóż jej waga nie zawsze wygląda jednakowo. Ciężar papy zależy od kilku czynników. Ile waży rolka papy 15m, a ile waży rolka papy 5m? Ile waży rolka papy termozgrzewalnej? Jaka jest waga papy asfaltowej? Sprawdźmy.

Zobacz: Papa czy membrana – co na dach?

Czy papa zawsze waży tyle samo? 

Zastanawiasz się, ile waży rolka papy? Jeśli chodzi o papę w rolce, to waga różni się w zależności od długości rolki oraz od grubości papy. Różnie też kształtuje się waga w zależności od rodzaju papy i tego, czy jest to nowa papa, czy też zużyta papa, zdemontowana z remontowanego dachu. Papa wierzchniego krycia ma zwykle grubość od 3,5 mm do 5,5 mm, w zależności od materiału, z którego ją wykonano. Przykładowo papa, przeznaczona do izolacji wodochronnych, wyprodukowana na osnowie welonu szklanego, powleczonego asfaltem z dodatkiem wypełniaczy mineralnych i posypki gruboziarnistej ma grubość 4,2 mm. Zatem ile waży rolka papy termozgrzewalnej? Domyślasz się zapewne, że istotnym czynnikiem jest właśnie grubość papy i jej przeznaczenie, ale też wielkość rolki. Papa przeznaczona do jednowarstwowych pokryć dachowych ma grubość 4,5- 5,5 mm, a jej powierzchnia w jednej rolce to zazwyczaj 5 m2. Przy czym cieńsze papy zajmują mniej miejsca, więc w jednej rolce może być zarówno 5 m2, 7,5 m2 papy czy nawet 9 m2. Ile waży rolka papy asfaltowej? Najcieńsze papy, przeznaczone na deskowanie pod blachę, wykonane na osnowie z tektury, mogą mieć grubość 3,8 mm. Zawierają niewielką ilość dodatków i wymagają klejenia lepikiem. Oczywiście samo klejenie nie wystarczy. Papę trzeba rozłożyć na zakład i przybić papiakami, pamiętając o zostawieniu przy kalenicy szczeliny wentylacyjnej. O ile papa asfaltowa może sprawdzić się pod blachą czy gontem, to już na tarasy i dachy o łagodnym nachyleniu lepiej dać trwałą i jakościową papę termozgrzewalną z włókien szklanych z dodatkiem poliestrów i posypki mineralnej, która zabezpiecza przed sklejeniem się papy w opakowaniu. Ile waży rolka papy termozgrzewalnej? Ciężar papy zależy właśnie od jej budowy, grubości i ilości w opakowaniu. Ile waży rolka papy 5m? Ile waży rolka papy 15m? Różnie ta waga wygląd, ale jedno jest pewne. Jeśli potrzebujesz większej ilości tego materiału, to zamów dostawę samochodem z windą i podnośnikiem paletowym ewentualnie z dźwigiem HDS.  

Ile waży rolka papy? 

Zasadniczo przyjmuje się, że w przypadku cieńszej i lekkiej papy, jej ciężar wynosi 3,5 kg/m2. Z kolei papa trwalsza, o złożonej budowie jest cięższa, a przelicznik to 5 kg/m2. Ile waży rolka papy termozgrzewalnej? Oto przykłady w zależności od grubości papy i wielkości rolki:

Źródło: artbud.pl
 • Rolka o powierzchni 7,5 m2 papy z włókna szklanego o grubości 4,2 mm waży 35,50 kg.
 • Ile waży rolka papy 5m? Otóż rolka papy do jednowarstwowego krycia dachów o grubości 5,2 mm i powierzchni 5 m2, waży 28 kg.
 • Ile waży rolka papy 10m? Rolka papy zgrzewalnej podkładowej o powierzchni 10 m2 i grubości 3,5 mm waży 32,50 kg.
 • Ile waży rolka papy 15m? Rolka papy o grubości 3,8 mm, wyprodukowanej na osnowie z tektury budowlanej, waży  32,50 kg, ale w rolce jest aż 15 m2 papy.
 • Rolka papy termozgrzewalnej o wysokiej jakości i grubości 4,3 mm i 7,5 m2  w rolce waży 38 kg.

Zobacz: Utylizacja papy – ile kosztuje – aktualne cenniki

Ile waży rolka papy asfaltowej? 

Ile waży rolka papy asfaltowej? Ze specyfikacji produktów, udostępnionych przez różne firmy handlujące materiałami budowlanymi można wyczytać, że: 

 • Podstawowa papa bitumiczna z asfaltu epoksydowego na tekturze budowlanej, klejona na lepik, dostępna w marketach budowlanych, waży 26,8 kg, a w rolce jest 15 m2 papy.
 • Rolka papy asfaltowej o złożonej budowie i wysokiej jakości, przeznaczona do izolacji przeciwwilgociowych, waży 42 kg, przy czym w rolce jest 10 m2 papy.
 • Rolka podstawowej najcieńszej papa asfaltowa na tekturze budowlanej o powierzchni 30 m2 waży 16 kg.
 • Ile waży rolka papy 5m? Przyjmuje się, że rolka papy asfaltowej o wymiarach 1 x 5m waży 20-26 kg.
 • Ile waży rolka papy 15m? W tym przypadku waga wynosi 33 – 38 kg.
 • Ciężar tradycyjnej papy asfaltowej (o grubości ok. 5 mm) z demontażu pokrycia dachowego wynosi orientacyjnie 5 kg/1m2.

Wiesz już, ile waży rolka papy i od czego zależy ciężar tego materiału izolacyjnego. Jak widzisz ciężar papy jest wprost proporcjonalny do jej trwałości i wartości izolacyjnej.

Zobacz: Gdzie wyrzucić papę, aby nie mieć problemów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...