Ile waży rolka papy 5 – 10 – 15 metrów?

Data:

Podziel się z innymi:

Każdy budowlaniec wie, że papa jest ciężka. Ale ile waży rolka papy? Otóż jej waga nie zawsze wygląda jednakowo. Ciężar papy zależy od kilku czynników. Ile waży rolka papy 15m, a ile waży rolka papy 5m? Ile waży rolka papy termozgrzewalnej? Jaka jest waga papy asfaltowej? Sprawdźmy.

Zobacz: Papa czy membrana – co na dach?

Czy papa zawsze waży tyle samo? 

Zastanawiasz się, ile waży rolka papy? Jeśli chodzi o papę w rolce, to waga różni się w zależności od długości rolki oraz od grubości papy. Różnie też kształtuje się waga w zależności od rodzaju papy i tego, czy jest to nowa papa, czy też zużyta papa, zdemontowana z remontowanego dachu. Papa wierzchniego krycia ma zwykle grubość od 3,5 mm do 5,5 mm, w zależności od materiału, z którego ją wykonano. Przykładowo papa, przeznaczona do izolacji wodochronnych, wyprodukowana na osnowie welonu szklanego, powleczonego asfaltem z dodatkiem wypełniaczy mineralnych i posypki gruboziarnistej ma grubość 4,2 mm. Zatem ile waży rolka papy termozgrzewalnej? Domyślasz się zapewne, że istotnym czynnikiem jest właśnie grubość papy i jej przeznaczenie, ale też wielkość rolki. Papa przeznaczona do jednowarstwowych pokryć dachowych ma grubość 4,5- 5,5 mm, a jej powierzchnia w jednej rolce to zazwyczaj 5 m2. Przy czym cieńsze papy zajmują mniej miejsca, więc w jednej rolce może być zarówno 5 m2, 7,5 m2 papy czy nawet 9 m2. Ile waży rolka papy asfaltowej? Najcieńsze papy, przeznaczone na deskowanie pod blachę, wykonane na osnowie z tektury, mogą mieć grubość 3,8 mm. Zawierają niewielką ilość dodatków i wymagają klejenia lepikiem. Oczywiście samo klejenie nie wystarczy. Papę trzeba rozłożyć na zakład i przybić papiakami, pamiętając o zostawieniu przy kalenicy szczeliny wentylacyjnej. O ile papa asfaltowa może sprawdzić się pod blachą czy gontem, to już na tarasy i dachy o łagodnym nachyleniu lepiej dać trwałą i jakościową papę termozgrzewalną z włókien szklanych z dodatkiem poliestrów i posypki mineralnej, która zabezpiecza przed sklejeniem się papy w opakowaniu. Ile waży rolka papy termozgrzewalnej? Ciężar papy zależy właśnie od jej budowy, grubości i ilości w opakowaniu. Ile waży rolka papy 5m? Ile waży rolka papy 15m? Różnie ta waga wygląd, ale jedno jest pewne. Jeśli potrzebujesz większej ilości tego materiału, to zamów dostawę samochodem z windą i podnośnikiem paletowym ewentualnie z dźwigiem HDS.  

Ile waży rolka papy? 

Zasadniczo przyjmuje się, że w przypadku cieńszej i lekkiej papy, jej ciężar wynosi 3,5 kg/m2. Z kolei papa trwalsza, o złożonej budowie jest cięższa, a przelicznik to 5 kg/m2. Ile waży rolka papy termozgrzewalnej? Oto przykłady w zależności od grubości papy i wielkości rolki:

Źródło: artbud.pl
 • Rolka o powierzchni 7,5 m2 papy z włókna szklanego o grubości 4,2 mm waży 35,50 kg.
 • Ile waży rolka papy 5m? Otóż rolka papy do jednowarstwowego krycia dachów o grubości 5,2 mm i powierzchni 5 m2, waży 28 kg.
 • Ile waży rolka papy 10m? Rolka papy zgrzewalnej podkładowej o powierzchni 10 m2 i grubości 3,5 mm waży 32,50 kg.
 • Ile waży rolka papy 15m? Rolka papy o grubości 3,8 mm, wyprodukowanej na osnowie z tektury budowlanej, waży  32,50 kg, ale w rolce jest aż 15 m2 papy.
 • Rolka papy termozgrzewalnej o wysokiej jakości i grubości 4,3 mm i 7,5 m2  w rolce waży 38 kg.

Zobacz: Utylizacja papy – ile kosztuje – aktualne cenniki

Ile waży rolka papy asfaltowej? 

Ile waży rolka papy asfaltowej? Ze specyfikacji produktów, udostępnionych przez różne firmy handlujące materiałami budowlanymi można wyczytać, że: 

 • Podstawowa papa bitumiczna z asfaltu epoksydowego na tekturze budowlanej, klejona na lepik, dostępna w marketach budowlanych, waży 26,8 kg, a w rolce jest 15 m2 papy.
 • Rolka papy asfaltowej o złożonej budowie i wysokiej jakości, przeznaczona do izolacji przeciwwilgociowych, waży 42 kg, przy czym w rolce jest 10 m2 papy.
 • Rolka podstawowej najcieńszej papa asfaltowa na tekturze budowlanej o powierzchni 30 m2 waży 16 kg.
 • Ile waży rolka papy 5m? Przyjmuje się, że rolka papy asfaltowej o wymiarach 1 x 5m waży 20-26 kg.
 • Ile waży rolka papy 15m? W tym przypadku waga wynosi 33 – 38 kg.
 • Ciężar tradycyjnej papy asfaltowej (o grubości ok. 5 mm) z demontażu pokrycia dachowego wynosi orientacyjnie 5 kg/1m2.

Wiesz już, ile waży rolka papy i od czego zależy ciężar tego materiału izolacyjnego. Jak widzisz ciężar papy jest wprost proporcjonalny do jej trwałości i wartości izolacyjnej.

Zobacz: Gdzie wyrzucić papę, aby nie mieć problemów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...