Co można położyć na papę na tarasie i czym ją pomalować?

Data:

Podziel się z innymi:

Papa jest nadal jednym z najlepszych materiałów izolujących podłoże od wilgoci. Warstwa papy podkładowej i papy wierzchniego krycia świetnie odizoluje płytę tarasu i balkonu przed wilgocią. Ale jak położyć papę termozgrzewalną na tarasie? Czy na pewno jest to potrzebne? Otóż tak, bo na niezadaszony taras pada deszcz i śnieg, które nie powinny wnikać ale bezpiecznie spływać do orynnowania bocznego. Jednakże papa na tarasie nie wygląda zbyt elegancko, zatem pojawia się pytanie, co można położyć na papę na tarasie? Jak przygotować podłoże do ułożenia podłogi lub posadzki, aby taras był praktyczny i ładnie wyglądał?

Zobacz: Ile waży rolka papy 5 – 10 – 15 metrów?

Dlaczego warto przykryć papę na tarasie? 

Taras to często ulubione miejsce odpoczynku domowników, dlatego warto postarać się, aby posadzka nie psuła jego wyglądu. Poza tym taras często posadowiony jest nad salonem, garażem albo nad ogrodowym patio. Przeciekająca przez posadzkę woda powoduje zawilgocenia sufitu pomieszczenia na parterze, dlatego taras należy odizolować papą. Jak położyć papę termozgrzewalną na tarasie? Najpierw sprawdź stan płyty żelbetowej, a w razie potrzeby uzupełnij ubytki masą cementową. Następnie na gładkim, wyrównanym podłożu układa się pasy asfaltowej papy podkładowej na zakład i zgrzewa je przy pomocy palnika. Na to połóż drugą warstwę papy, ale przeznaczonej do wierzchniego krycia. Ważne, aby zastosować wysokiej jakości papę, o grubości co najmniej 5 mm, wykonaną z włókien szklanych z dodatkiem poliestrów i posypki mineralnej. Kolejna sprawa: wyłóż brzegi papy na ściankę pionową przy brzegu tarasu, tak aby zabezpieczyć miejsca styku płaszczyzny poziomej z pionową. 

Wiesz już, jak położyć papę termozgrzewalną na tarasie. Być może zastanawiasz się, czym pomalować papę na tarasie. Otóż istnieją na rynku farby do uszczelniania i mocowania papy, ale przede wszystkim tak ułożona papa na tarasie to podłoże do kolejnych etapów prac wykończeniowych tego miejsca. Teraz zastanów się, co położyć na papę na tarasie? 

Co można położyć na papę na tarasie? 

Papa na tarasie ułożona i sklejona? Czas na wykończenie podłogi. Co można położyć na papę na tarasie? Możliwości jest kilka, spójrz:

  • posadzka z gresu mrozoodpornego;
  • podłoga z kompozytowych desek tarasowych;
  • sztuczna trawa z rolki;
  • posadzka z żywicy epoksydowej;
  • posadzka z kostki brukowej;
  • podłoga z desek drewnianych, np. z modrzewia lub drewna egzotycznego.

Wiesz już, jak położyć papę termozgrzewalną na tarasie. Jeśli zdecydowałeś, co położyć na papę na tarasie, to pora na przygotowanie podłoża pod posadzkę lub podłogę. 

Materiały prasowe IKEA Gdańsk źródło: dom.trojmiasto.pl

Kolejne czynności zależą od tego, co chcesz położyć na papę na tarasie. Jeśli planujesz położyć płytki lub podłogę, to zacznij od ułożenia folii budowlanej i zrobienia betonowej wylewki. Uzyskasz w ten sposób tzw. podkład pływający. Przy wykonywaniu wylewki zrób spadki poziomu 2 – 2,5% na zewnątrz, tak, aby nagromadzona woda spływała do orynnowania. W miejscach styku podłogi i ściany, zatop taśmy uszczelniające.

Co można położyć na papę na tarasie? Na takie podłoże możesz ułożyć legary, a na nich podłogę drewnianą lub z desek kompozytowych. Inna opcja to posadzka z gresu na zaprawie klejowej. Każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety i o każda trzeba dbać, aby była czysta i odporna na działanie słońca. 

Papa na tarasie nie wygląda ładnie, ale może stanowić odizolowaną podbudowę do położenia posadzki z żywicy epoksydowej. Jest ona najłatwiejszą do utrzymania w czystości. Kilka gatunków żywicy rozprowadza się warstwowo przy pomocy packi, wałka lub aparatu natryskowego, pilnując zachowania spadków poziomu. Wykonanie posadzki żywicznej najlepiej zlecić doświadczonym fachowcom.

Zobacz: Utylizacja papy – ile kosztuje – aktualne cenniki

Czym pomalować papę na tarasie? 

Czy można szybko i samodzielnie położyć coś na papę na tarasie, aby wyglądał on estetycznie? Wystarczy, że rozłożysz sztuczną trawę z rolki. Takie podłoże szybko wysycha po deszczu i posłuży przez kilka sezonów. A może lepiej nałożyć farbę na papę? Czym pomalować papę na tarasie? W sklepach budowlanych znajdziesz środki chemiczne, przeznaczone do uszczelniania i odnawiania papy. Przylegają one znakomicie do papy i tworzą na niej gładką, gumową powłokę. Wypełniają pęknięcia i przedłużają trwałość papy. Przed nałożeniem sprawdź instrukcję producenta. Wielu z nich zaleca, aby tego rodzaju farby kłaść na papę po co najmniej rocznym użytkowaniu.

Wiesz już, co można położyć na papę na tarasie. Wybierz rozwiązanie odpowiednie do Twoich potrzeb, a zarazem takie, dzięki któremu zyskasz podłogę trwałą i łatwą w utrzymaniu czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...