Czym jest terpentyna

Data:

Podziel się z innymi:

Terpentyna to bezbarwny płyn lub lekko żółtawym kolorze, który cechuje się charakterystycznym, intensywnym zapachem lasu iglastego. Jest to ciecz pochodzenia naturalnego, bowiem uzyskuje się ją z żywicy drzew iglastych, głównie sosnowych. Otrzymujemy ją w wyniku destylacji z parą wodą wodną bądź ekstrakcji benzyną. W Wyniku pierwszego procesu otrzymujemy terpentynę balsamiczną, w drugim przypadku terpentynę ekstrakcyjną. Bardzo dobrze rozpuszcza tłuszcze, parafiny i żywice, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie jako rozpuszczalnik, a od wieków z powodzeniem wykorzystywana w malarstwie. Warto wspomnieć, że jest słabo rozpuszczalna w wodzie, topnieje w temp. ok. -60 stopni, natomiast do samozapłonu dochodzi w temp. od 220 do 250 stopni.

Zobacz: Grzyb na suficie – czym jest i jak go zwalczać?

Terpentyna zastosowanie w budownictwie

Terpentyna powszechnie stosowana jest podczas prac remontowych i wykończeniowych. Ponieważ rozrzedza zgęstniałe substancje takie jak kleje i farby, pomocna jest również przy usuwaniu zabrudzeń. Terpentyna sprawdza się idealnie do czyszczenia podłóg I ścian z zabrudzeń powstałych przez substancje typu smary, żywice oraz zanieczyszczenia preparatami na bazie olejów.

Należy jednak zawsze zachowywać umiar I przestrzegać instrukcji podczas stosowania terpentyny, gdyż jest to ciecz toksyczna. Jej opary przy dłuższym stosowaniu mogą działać w sposób drażniący na oczy I układ oddechowy, a także może dochodzić do reakcji alergicznych, jeżeli dojdzie do kontaktu ze skórą. Dlatego w trakcie takich prac dobrze jest wietrzyć pomieszczenie I zaopatrzyć się w rękawiczki oraz odpowiednią maseczkę.

Terpentynę możemy podzielić na balsamiczną, bezzapachową i olejek terpentynowy. Ten ostatni to inaczej destylowana terpentyna balsamiczna, poznaj jakie ma olejek terpentynowy zastosowanie. Charakteryzuje go delikatniejszy zapach, przez co jest on bardziej bezpieczny dla zdrowia. Łatwo też odparowywuje z powierzchni, dlatego jest używany najczęściej przez malarzy, artystów i konserwatorów do renowacji dzieł sztuki i mebli.

Źródło: prolabnaklo.pl

Jest droższy niż terpentyna i można go nabyć w specjalistycznych sklepach dla malarzy. Należy pamiętać jednak, że olejek, mimo że jest czystszą formą, również wymaga zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Terpentyna balsamiczna zastosowanie ma podobne jak olejek terpentynowy.

Terpentyna zastosowanie w medycynie

Terpentyna ma nie tylko szerokie zastosowanie jako preparat rozpuszczalnikowy do olejów i farb, ale udowodniono, że już w czasach starożytnych odkryte zostały pozytywne właściwości tych aromatycznych związków żywicznych. Dlatego terpentyna zastosowanie w medycynie również znajduje na szerokim polu.

Według historycznych źródeł terpentyna wykorzystywana była na schorzenia górnych dróg oddechowych i kamicę żółciową, a o jej zbawiennych wpływie wspominali greccy lekarze, tacy jak Galen, Hipokrates oraz Dioskurydes. Wiele lat później odkryto również, że można ją wykorzystywać jako lek na bóle reumatyczne, zaparcie, schorzenia wątroby oraz leczeniu rwy kulszowej.

We współczesnej medycynie terpentyna ma zastosowanie, jednak już tylko w postaci zewnętrznej, czyli jako dodatek do maści i kremów. Ze względu na swoją toksyczność została ona wycofana jako środek do leczenia wewnątrz organizmu. W dalszym ciągu uważa się ją jako skuteczny środek do leczenia przeziębienia, zwalczający kaszel I katar.

Ponieważ ułatwia oddychanie I zmniejsza stany zapalne z powodzeniem można taką maść lub krem wmasowywać na klatkę piersiową, lub pod nosem. Niektóre źródła podają, iż terpentyna może pomagać w leczeniu zapalenia oskrzeli I astmy.

W medycynie niekonwencjonalnej, zajmującej się leczeniem ziołami terpentyna uznawana jest za środek o szerokim spektrum działania. Ceniona jako środek przeciwbólowy w takich przypadłościach jak: zapalenie stawów I ścięgien. Oprócz wyżej wymienionych zmniejsza nasilenie nerwobólów I łagodzi odmrożenia, gdyż podana punktowo na skórę w postaci maści, zwiększa przekrwienie tkanki.

Przy odpowiednim stężeniu łagodzi grzybicze I bakteryjne infekcje skóry. Ma właściwości przyśpieszające gojenie ran, jest pomocna przy takich chorobach jak egzema lub zajady. Może również zwalczać wszy. Jak widać terpentyna zastosowanie ma bardzo szerokie.

Zobacz: Czym rozpuścić gęste szambo – skutecznie i szybko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Materace Hilding Anders dla całej rodziny – 5 korzyści

Szukasz najlepszych materaców do swojego domu? Zależy Ci na wysokiej jakości produkcji? Postaw na asortyment szwedzkiego producenta! Materace...

Dlaczego warto wybrać mały domek ogrodowy?

Małe domki ogrodowe zyskują coraz większą popularność, a ich urok oraz funkcjonalność przyciągają wielu entuzjastów ogrodnictwa i osób szukających dodatkowej przestrzeni. Wybierając mały domek, inwestorzy często kierują się nie tylko wyglądem, ale także praktycznymi korzyściami. Mniejsze domki są zazwyczaj tańsze w budowie i utrzymaniu, a ich rozmiar sprawia, że łatwiej je wkomponować w istniejący krajobraz ogrodu....

5 powodów, dla których warto zainwestować w lampy ogrodowe

Przydomowy ogród to niezwykle ważna część każdej posesji. Często stanowi on przedłużenie pomieszczeń mieszkalnych, dając dodatkową przestrzeń i...

Łóżko tapicerowane – czy to dobry wybór do Twojej sypialni? Poznaj zalety i wady tego łóżka

Łóżko tapicerowane to coraz popularniejszy wybór wśród osób urządzających swoje sypialnie. Jego elegancki wygląd i szeroka gama dostępnych...