Nadproże zarówno okienne jak i drzwiowe spełnia w konstrukcji domu bardzo ważną rolę. Rolą nadproża jest przeniesienie obciążenia konstrukcji i umożliwieni wstawienia okien lub drzwi. Nadproże chroni okna przed nadmiernym naprężeniem. Budując dom warto wiedzieć jak wykonać zbrojenie nadproża prawidłowo.
Zobacz: Czym najlepiej palić w kozie a czym nie wolno?
Czy nadproże jest zbrojone?
Nadproże pełni ważną rolę i dlatego musi być wykonane w taki sposób, aby zagwarantować wytrzymałość i stabilność całej konstrukcji. W tradycyjnym typowym domu znajdziemy nawet kilkanaście otworów drzwiowych i okiennych. Wiele z nich wymaga zastosowania odpowiedniego nadproża. Na rynku znajdziemy specjalne wykonane zbrojenie nadproża nad drzwiami i okna.
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są nadproża prefabrykowane, dedykowane pod konkretny rodzaj murów lub wylewane bezpośrednio na budowie. Zazwyczaj zbrojenie nadproża to beton i pręty. Z artykuły dowiesz się jak wykonać zbrojenie nadproża dla różnych typów. Między innymi nadproże monolityczne zbrojenie jak wykonać.
Jakie zbrojenie do nadproża?
Najbardziej pracochłonne jest wylewanie nadproży na budowie. Samodzielnie trzeba wykonać zbrojenie nadproża, wykonać odpowiednie deskowanie i zapewnić właściwy beton. Generuje to dodatkowe koszty na budowie. Zdecydowanie lepiej postawić na zbrojenie nadproża wykonane w fabryce. Drugim problemem jest to, że nadproża wylewane w ten sposób mogą być obciążone po upływie minimum 15 dni. Tak powstaje nadproże monolityczne zbrojenie.

Tradycyjne nadproża prefabrykowane
W przypadku nadproża prefabrykowanego znacznie można skrócić czas pracy niezbędny do obróbki otworów okiennych. Gotowe zbrojenie nadproży żelbetowych wykonane w fabryce nie wymaga od nas szalunków i innych opisanych prac.
Zbrojenie nadproży żelbetowych i cały proces ich produkcji odbywa się w specjalnych stalowych formach. Pierwszym krokiem jest uzbrojenie formy, a następnie zalanie je betonem poddanym dokładnej wibracji. Tak wykonane zbrojenie nadproży żelbetowych to gwarancja dużej wytrzymałości.
Zbrojenie nadproża nad drzwiami czy też oknem wykonane w taki sposób, to gwarancja wysokiej wytrzymałości. Uzyskanie takiej jakości prze samodzielnym wylewania, szczególnie przez niedoświadczoną ekipę, która nie wie jak wykonać zbrojenie nadproża.
Nadproża prefabrykowane montuje się już na etapie wznoszenia ścian. Zarówno nośnych jak i działowych. Wykonuje się zbrojenie nadproża nad drzwiami i oknami. Wybierając nadproże prefabrykowane należy określić rodzaj ściany gdzie będzie ono montowane.
Nadproża wykonywane najczęściej są z betonu C16/20. Zdarza się, że nadproże musimy jeszcze dodatkowo zalać batonem. Jest to stosowane gdy nadproże jest w kształcie litery L
Zobacz: Grzyb na suficie – czym jest i jak go zwalczać?
Jak wykonać zbrojenie nadproża?
Nadproże nad oknem zazwyczaj umiejscowione jest tuż pod wieńcem. W tym miejscu nadproże monolityczne zbrojenie i wylanie samodzielnie jest utrudnione. W takim miejscu najlepiej sprawdzą się nadproża U, które łączy się specjalnym elementem. Łączniki te wykonane są z betonu o grubości od 5 do 10 cm. Do tego elementu dokleja się wełnę mineralną. Wysokość dobierana jest indywidualnie do stropu.
Nadproże nad oknem zazwyczaj zbrojone jest 4 prętami, które mają średnicę 12 mm. Pręty takie łączone są w jeden szkielet, który następnie zalewany jest betonem. Nadproża okienne często wykonywane są z kształtek w literę U. Konstrukcja ta pozwala na złączenie całości po zalaniu w jedną belkę stropową lub wieniec. Jeżeli przekrój nad oknem jest powiększony, to wówczas stosuje się wspólny szkielet zbrojeniowy łączący wieniec dachowy z nadprożem.
Jest bardzo dobre połączenie w sytuacji kiedy nadproże wychodzi tuż pod wieńcem dachowym. To właśnie w tym miejscu jest konieczność przeniesienia całego pionowego obciążenia, które idzie z dachu. W przypadku zwykłego nadproża obciążenie idzie tylko i wyłącznie ze ściany.
Połączenie nadproża z wieńcem w jedną całość ma wiele zalet. Jedną z nich jest duża nośność oraz sztywność całej konstrukcji. Ten ostatni element ma duże znaczenie szczególnie w przypadku ścian z oknem. Taka konstrukcja eliminuje ryzyko przygniecenie okna przez nazbyt odkształcające się nadproże.
Teraz już wiesz znacznie więcej o nadprożach, ich wykonywaniu, zbrojeniu i zastosowaniu.