Podczas budowy domu jednym z najważniejszych aspektów jest zadbanie o komfort ciepły w przyszłości. Należy o to zadbać już na etapie budowy i wykańczania. Najczęściej spotykanymi materiałami do ocieplania domu jest styropian i wełna mineralna. Od pewnego czasu popularność zyskuje ocieplenie celulozą opinie zyskując bardzo pozytywne.
Ocieplenie poddasza, jak i całego domu celulozą ma wiele zalet, największą jest możliwość dotarcia w trudno dostępne miejsca tradycyjnymi metodami. Równocześnie jest to najbardziej ekologiczny z dostępnych na rynku sposób ocieplenia. Oczywiście ma również pewne wady. Wszystkiego dowiesz się z artykułu w sekcji ocieplenie celulozą wady.
Zobacz: Styrobeton czy styropian, lepszy niż styropian?
Ocieplenie celulozą – na czym polega?
Podstawową zaletą izolacji wykonanej z celulozy jest jej naturalne pochodzenie. Zastosowane w procesie ocieplania włókna celulozy uzyskiwane są z procesu obróbki papieru gazetowego. Zanim z makulatury staną się ociepleniem domu, muszą przejść specjalny proces selekcji i produkcji. Ważnym elementem jest specjalna impregnacja, która zapewnia ognioodporność.
Izolacja celulozowa rozprowadzana jest z wykorzystaniem specjalnej maszyny. Rozróżnia się trzy podstawowe metody ocieplania celulozą.
Wdmuchiwanie – metoda ta wykorzystywana jest w miejscach trudno dostępnych. Wdmuchiwanie odbywa się pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na dotarcie celulozy w najodleglejsze miejsca i blokuje możliwość powstawania mostków termicznych.
Drugą techniką jest otwarty nadmuch, który pozwala na ocieplanie dużych powierzchni.
Ostatnim sposobem jest mokry natrysk, który polega na nakładaniu celulozy na mokra. Ta metoda jest stosowana najrzadziej.
Ocieplenie celulozą zalety
Podstawową zaletą ocieplania poddasza domu celulozą jest ekologia. Metoda ta jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą ocieplić dom i jednocześnie zadbać o środowisko. Ekologiczne rozwiązania w budownictwie zyskują na popularności i jednym z takich rozwiązań jest właśnie celuloza stosowana do ocieplenia. Warto mieć na uwadze, że ocieplenie poddasza celulozą opinie ma bardzo różne.
Ekologia to nie jedyna zaleta. Kolejną jest struktura, która w przeciwieństwie do wełny nie jest spoista co umożliwia dotarcie np. pod skos. Jest to duża zaleta np. w przypadku domów w technologii szkieletowej, gdzie można znaleźć wiele zakątków. Tego rodzaju izolacja również znajduje zastosowanie między legarami do ocieplania sufitów i podłóg.
Izolacja wykonana z celulozy pozwala na skuteczną ochronę przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Jest one szczególnie polecana dla osób cierpiących na różne alergie. Wełna wykonana z celulozy nie jest alergenem.
Kolejną zaletą izolacji wykonanej celulozy jest dobra izolacja akustyczna. Oczywiście tego rodzaju ocieplenie ma swoje wady. Jak sprawdzimy ocieplenie celulozą opinie, to zobaczymy, że wiele osób wskaże na ocieplenie celulozą wady, które mogą występować.
Zobacz: Kosiarki Viking.- opinie, test użytkowników na forum
Ocieplenie celulozą wady
Ocieplenie poddasza celulozą opinie – wady i zalety. O zaletach było wcześniej, teraz wady. Pierwszą wadą jest konieczność używania specjalistycznego sprzętu, co zniechęca wiele osób do tego rodzaju ocieplenia.
Wiele osób również za wadę uzna koszty związane z ociepleniem domu celulozą w stosunku do tradycyjnego ocieplenia. To sprawia, że wiele osób rezygnuje z ekologii na rzecz złotówek pozostających w portfelu.
Ocieplenie celulozą opinie
Oczywiście ocieplenie wełną z celulozy również ma pewne wady. W opiniach można wyczytać, że problemem jest konieczność użycia specjalistycznego sprzętu. To sprawia, że wiele firm specjalizujących się w ocieplaniu domów nie świadczy usług ocieplania celulozą.
Ocieplenie wełną celulozową jest również dość drogie. Koszty takie przekraczają znacznie koszty standardowego ocieplenia domu metodami jak styropian czy też wełna mineralna.
To najczęściej spotykane opinie, jeżeli chodzi o wady. Bez problemu jednak znajdziemy również opinie pozytywne, które potwierdzają zalety początku artykułu. Jeżeli jednym kryterium, jakie ma decydować o wyborze rodzaju ocieplenie, nie jest jego koszt, to zdecydowanie warto rozważyć ocieplenie domu wełną z celulozy. Technologia wciąż się rozwija i zapewne za kilka lat metody nakładania izolacji z celulozy będą tańsze i dzięki temu bardziej powszechne.
Zobacz: Piece i kotły Stalmark – opinie