Grzyb na suficie to częsty problem, z jakim muszą mierzyć się właściciele domów. Przypuszcza się, że w ponad 20 procentach polskich mieszkań znajdują się mytoksyny i alergeny wydzielane przez grzyby pleśniowe, które zasiedlają materiały budowlane i wykończeniowe. Dlaczego więc wychodzi grzyb na suficie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Z tekstu dowiecie się, jakie są przyczyny występowania grzyba na suficie oraz jak pozbyć się grzyba z sufitu. Czy grzyb na suficie podwieszanym stanowi jakąś różnice. Sprawdzimy też jak grzyb na suficie wpływa na zdrowie. Poruszymy też kwestię grzyba w łazienkach na suficie, a także tego, co na grzyba na suficie stosować.
Zobacz: Żywopłot z wierzby – jaką wybrać i kiedy sadzić?
Czym jest grzyb na suficie?
Zacznijmy od tego, że grzyb na suficie, to nic innego, jak pleśń, która występuje też na jedzeniu, które przez dłuższy czas pozostaje niezjedzone. W naukowej nomenklaturze grzyby pleśniowe zwie się grzybami strzępkowymi (pleść to jedynie powszechnie przyjęta potoczna nazwa).
Organizmy te są szeroko rozprzestrzenione. Występują w wodzie, glebie, na materiałach pochodzenia organicznego. Zarodniki grzybów można zaobserwować w powietrzu i na powierzchniach wszelkiego rodzaju materiałów, także nieorganicznych i syntetycznych. Wśród nich są i saprotrofy, które odżywiają się martwą materią organiczną, i pasożyty żerujące i rozwijające się na żywych organizmach.
No dobrze, ale dlaczego właściwie wychodzi grzyb na suficie, jakie są przyczyny grzyba na suficie? Najprościej rzecz ujmując wynika to z faktu, że grzyby strzępkowe mają bardzo małe wymagania żywieniowe. Pozwala im to z łatwością dostosowywać się do niemal każdej niszy ekologicznej. Stąd właśnie bez trudu są w stanie ,,opanować’’ mieszkania czy inne konstrukcje budowlane. Nie dziwi zatem fakt, że w szczególnie starszych pomieszczeniach można zaobserwować grzyb na suficie w rogu lub grzyb w łazienkach na suficie.
Jakie są przyczyny powstawania grzyba?
Przyczyny grzyba na suficie są prozaiczne. W trakcie codziennych domowych prac, takich jak: gotowanie, pranie, kąpiel pojawia się wilgoć. Jest to naturalne zjawisko i nie należy się mu dziwić. Jednak, gdy jest jej za dużo, to na sufitach i ścianach dochodzi do powstania niebezpiecznej pleśni, którą czym prędzej powinno się usunąć. Szczególnie łatwo może pojawić się grzyb w łazienkach na suficie, gdyż jest to pomieszczenie, w którym para z gorącej wody skutecznie wpływa na rozwój wilgoci.

Grzyb na suficie a zdrowie
Jak grzyb na suficie wpływa na zdrowie? Oczywiście w sposób negatywny. We wnętrzu mieszkań żyje ponad 400 rodzajów grzybów pleśniowych, co sprawia, że powietrze w pomieszczeniach jest bardzo zanieczyszczone ich zarodnikami. Dla osób, które cieszą się dobrym zdrowiem niewielki kontakt z zarodnikami nie powinien stanowić większego zagrożenia.
Należy jednak brać pod uwagę, że na dłuższą metę grzyb na suficie wpływa na zdrowie każdego człowieka. Dłuższe przebywanie w otoczeniu tego rodzajów patogenów może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, a także przyczynić się do powstania alergii, która przeważnie występuje wówczas pod postacią nieżytu błony śluzowej nosa. Grzyb na suficie wpływa na zdrowie także poprzez wywoływanie astmy oskrzelowej i alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych.
U ludzi z niską odnornością pleśń może wywoływać też choroby infekcyjne, które szczególnie atakują płuca. Do mniej inwazyjnych objawów, które mogą nastąpić po styczności z grzybami strzępkowymi należą: bóle głowy, nudności i złe samopoczucie.
Zobacz: Plafony – rodzaje, najmodniejsze style
Jak się pozbyć grzyba z sufitu?
Jak pozbyć się grzyba z sufitu? Co na grzyba na suficie? Wszystko zależy od stopnia naszej reakcji na niego. Jeżeli po zauważeniu pierwszych oznak takich jak małe szare plamy, od razu podejmiemy działanie, jest szansa, że pleśń nie zdąży się rozprzestrzenić, bądź wniknąć głębiej w strukturę materiału. W tym celu czyścimy z należytą starannością miejsce pojawienia się grzybów strzępkowych, a także obszar na mniej więcej pół metra wokół niego. Prace można wykonywać z pomocą szorstkiej szczotki. Przetartą powierzchnię zabezpieczamy preparatem grzybobójczym/pleśniobójczym i następnie osuszamy ją. Dobrze nada się do tego na przykład suszarka do włosów. Aby pozbyć się grzyba z sufitu jak najbardziej można wykorzystać również roztwór chloru, sody oczyszczonej bądź amoniak.
Co na grzyba na suficie jeszcze można zastosować? W przypadku, gdy przez wilgoć farba złuszczyła się, to oznaczać to będzie więcej naszej pracy. Najsampierw należy zedrzeć powłokę malarską (pozbywając się jednocześnie także pleśni), a następnie pomalować tynk preparatem grzybobójczym. Całość zwieńczy zamalowanie go farbą dekoracyjną.

W przypadku, gdy grzyb pojawi się na suficie w rogu sytuacja będzie dodatkowo utrudniona przez wzgląd na jego niekorzystne umiejscowienie. Co wtedy zastosować na grzyba na suficie? Wówczas najlepiej będzie zedrzeć po prostu tynk szpachelką tak, by usunąć go do cna.
Grzyb na suficie podwieszanym – jak sobie radzić?
Grzyb na suficie podwieszanym niczym nie różni się od tego, który występuje w każdym innym miejscu domu. Dlatego sposób pozbycia się go jest analogiczny do tego, który zastosowalibyśmy przy usuwaniu pleśni z sufitu czy ściany. W przypadku, gdy grzyb na suficie podwieszanym jest osadzony głęboko, może implikować to wycięcie całego kawałka płyty kartonowo-gipsowej.
Tekst miał za zadanie wyjaśnić, jak radzić sobie w przypadku pojawienia się grzybu na suficie i dlaczego w ogóle wychodzi grzyb na suficie. Sprawdziliśmy, jaki są przyczyny powstawania grzyba na suficie. Podpowiadaliśmy, jak radzić sobie z grzybem na suficie w rogu, co na grzyba na suficie stosować. Dziękujemy za lekturę.