Wata szklana szkodliwość – wata w oku jak usunąć?

Data:

Podziel się z innymi:

Wata szklana inaczej zwana wełna mineralną, to jeden z najbardziej popularnych materiałów izolacyjnych. Wiele osób uważa, że wata szklana jest szkodliwa (wata szklana szkodliwość jej jest wręcz legendarna), a jej montaż niesie za sobą wiele niebezpieczeństwa dla zdrowia. Wata szklana czy jest szkodliwa i czym dokładnie jest wata szklana dowiesz się z tego artykułu.

Zobacz: Panele winylowe — czy są rakotwórcze? Czy są szkodliwe?

Czym jest wata szklana?

Wata szklana jest surowcem, który pozyskiwany jest z surowców naturalnych. Ciekawostką jest to, że powstające w procesie produkcji odpady niemalże w 100% powracają do cyklu produkcyjnego. Wełnę dzieli się na szklaną oraz mineralną. Jak łatwo się domyślić podział wynika z minerałów użytych w produkcji.

Technologiczny proces powstawania waty szklanej został zaczerpnięty z przyrody, a konkretnie z wybuchu wulkanu. Zauważono, że podczas wybuchu wulkanu powstają specyficzne włókna mineralne, które przypominają wyglądem strzępki wełny. To właśnie na podstawie tych obserwacji stworzone włókno szklane, które jest wykorzystywane w budownictwie jako skuteczny sposób izolacji.

Wełna mineralna ma wiele zalet i z tego powodu zdobyła bardzo duża popularność. Dla wielu osób jednak ważnym tematem jest wata szklana szkodliwość dla zdrowia. O tym w następnym rozdziale.

Czy wata szklana jest szkodliwa dla zdrowia?

Zastanawiasz się wata szklana czy jest szkodliwa i jak wpływa na zdrowie? Producencie materiałów budowlanych w dzisiejszych czasach prześcigają się w produkcji materiałów, które mają zapewnić jak największe bezpieczeństwo na budowie. Ważnym elementem jest wykluczenie szkodliwych składników z materiałów budowlanych. Dla wielu osób zagrożeniem jest wata szklana w oku.

Przez wiele lat wata szklana szkodliwość dla zdrowia miała określaną na bardzo wysokim poziomie. Na tym polu narosło wiele mitów. Jednak tam naprawdę wata szklana szkodliwość dla zdrowia i wpływ na układ oddechowy ma niewielki.

Źródło: bk.biz.pl

Pomimo, że dla bezpieczeństwa zdrowia lepszym materiałem jest styropian, to jednak badania przeprowadzone w laboratoriach odpowiadają na pytanie wata szklana czy jest szkodliwa negatywnie. Według badań szkodliwość waty szklanej na zdrowie jest niska.

Wynika to w dużej mierze z faktu, że powstaje ona z produktów naturalnych, między innymi z kwarcu. W tym momencie należy wspomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia uznaje wełnę mineralną, zarówno szklaną jak i skalną za w pełni bezpieczne. Zarówno w procesie produkcji jak i również podczas wieloletniego użytku jej w budynku mieszkalnym, fabrykach czy też budynkach użyteczności publicznej.

Zobacz: Jak pomalować wysoką klatkę schodową? Praktyczne ściany i kolory

Jak zabezpieczyć się przed pracą z watą szklaną?

Wata szklana jest bardzo specyficznym materiałem budowlanym i należy się do pracy odpowiednio przygotować. Z punktu widzenia zagrożenia chemicznego wata szklana jest w pełni bezpieczna, jednak wata szklana w oku, kiedy się dostanie, to potrafi być uciążliwa. Żeby problem jakim jest wata szklana w oku i inne nieprzyjemności, należy zachować zasady BHP.

Skąd zagrożenie watą? Podczas rozdzielania waty w powietrzu unoszą się drobinki waty, zamiast szukać odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się waty szklanej z oka lepiej jest zabezpieczyć oczy. Do tego wykorzystać należy okulary ochronne. Drogi oddechowe zabezpieczamy specjalnymi maseczkami.

Dobrym zabezpieczeniem przed wełną szklaną będą charakterystyczne kombinezony, które chronią całe nasze ciało. Po pracy można z nich usunąć włókna za pomocą odkurzacza. Wata szklana sama w sobie nie pyli. Problemy zaczynają się w momencie docinania waty na wymiar. Najlepiej do docinania stosować ostre narzędzie, które zminimalizuje ryzyko unoszenia się drobinek z waty. Ważne jest, aby zadbać o prawidłowe wietrzenie pomieszczenia, gdzie docinana jest wełna szklana.

Wata szklana w oku – jak się pozbyc?

Jeżeli już zdarzy się, że do oka dostanie nam się pył z waty szklanej, warto wiedzieć jak pozbyć się waty szklanej z oka. Pierwszym krokiem jest przepłukanie oka zimną wodą, najlepiej pod dużym ciśnieniem.

Błona śluzowa oka po takim zabiegu będzie podrażniona, ale powinniśmy się pozbyć waty szklanej z oka. Jeżeli jednak po 2 godzinach nadal zauważymy pieczenie i zaczerwienieni, to domowe sposoby na to jak pozbyć się waty szklanej z oka mogą już nie być skuteczne i warto udać się do okulisty.

Wata szklana jest bardzo dobrym materiał do izolacji. Należy jednak zadbać o zabezpieczenie naszego ciała, w przeciwnym wypadku może ona je podrażnić.

Zobacz: Grzyb na suficie – czym jest i jak go zwalczać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....