Podbitka ze styropianu – montaż i opinie

Data:

Podziel się z innymi:

Podbitka dachowa to estetyczne wykończenie spadowej części dachu. Zwykle wykonuje się ją z desek, ale wielu inwestorów szuka innych rozwiązań. Jeśli ciebie też interesuje to, jaka jest alternatywa dla podbitki drewnianej, czytaj dalej. Sprawdzamy, czy warto zdecydować się na wykonanie podbitki ze styropianu. Przedstawiamy wszystkie kluczowe argumenty za tym rozwiązaniem. U nas przeczytasz też, kiedy mocowanie podbitki do styropianu zupełnie się nie sprawdzi. Czytaj dalej, by dowiedzieć się:

  • jak zrobić podbitkę ze styropianu,
  • jaki styropian na podbitkę kupić,
  • podbitka ze styropianu opinie tych, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie. 

Zobacz: Jaki styropian pod wylewkę? EPS 80 czy 100?

Podbitka ze styropianu jak zrobić?

Zaczniemy od tego, jak zrobić podbitkę ze styropianu. Do wykonania takiej podbitki będziesz potrzebować:

  • piankę do klejenia,
  • styropian na podbitkę o grubości 1 cm, 
  • siatka do styropianu,
  • kratki wentylacyjne (podbitka z osb i styropianu musi “oddychać”)

Sam montaż podbitki do styropianu nie jest skomplikowany. Używasz do niego pianki montażowej. Na podbitce o długości 8-10 metrów musisz umieścić 4 lub 5 kratek wentylacyjnych. Przy podbitce drewnianej kratki nie są potrzebne, bo podbitka nie jest całkowicie szczelna. Drewno zapewnia doskonałą wentylację, dlatego jest najczęściej wybieranym materiałem na podbitkę.

Następnie do styropianu przyklej siatkę i nakładaj klej dokładnie tak, jak w przypadku ocieplania budynku. Oczywiście nie kołkujesz takiego styropianu. Pamiętaj o tym, by zabezpieczyć kratki wentylacyjne w czasie nakładania kleju a potem tynku. Dopasuj je kolorystycznie do tego, w jakim kolorze będzie tynk tak, by całość wyglądała estetycznie.  

Mocowanie podbitki do styropianu nie zajmie ci zbyt wiele czasu. Materiał na podbitkę powinieneś dociąć wcześniej, co jeszcze skróci czas spędzony na rusztowaniu. 

Sprawdziliśmy fora budowlane i podbitka ze styropianu opinie zbiera bardzo dobre. Wielu ludzi uważa, że wygląda znacznie lepiej niż podbitka wykonana z desek. 

Zobacz: Ocieplenie celulozą opinie – wady i zalety

Podbitka ze styropianu – cena

Na cenę podbitki ze styropianu składa się w dużej mierze jedynie styropian na podbitkę i klej. Firma budowlana, która wykona mocowanie podbitki do styropianu, weźmie około 80 zł za metr kwadratowy podbitki. 

Montaż podbitki źródło: Grupa PSB

Osoby, które robiły wycenę i sprawdzały, ile kosztuje podbitka z osb i styropianu oraz podbitka z desek, podają, że ceny w każdym przypadku są podobne. Podbitka ze styropianu wychodzi nieco taniej, ale przy całkowitym koszcie budowy i wykończenia domu różnice te są zupełnie pomijalne. 

Podbitka ze styropianu opinie

Mocowanie podbitki do styropianu, czy też podbitka z osb i styropianu ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci, którzy wybierają montaż podbitki do styropianu i pytają, jak zrobić podbitkę ze styropianu, uważają, że taka podbitka jest ładniejsza. Drewnianą podbitkę mocują w zasadzie wszyscy, więc podbitka ze styropianu to oryginalne rozwiązanie. Poza tym podbitka ze styropianu będzie trwalszym rozwiązaniem niż deski. Te trzeba malować co kilka lat. Tynk na styropianie wytrzyma w nienaruszonym stanie o wiele dłużej. 

Forumowicze są zgodni co do tego, że styropian na podbitkę zamiast desek sprawdzi się w przypadku dachów, których wystająca krawędź nie jest duża – powiedzmy do 50 cm. W przypadku, w których dach wystaje ponad 70-80 cm poza krawędź ściany, taka podbitka ze styropianu nie będzie wyglądać ładnie. Wtedy rzeczywiście lepiej zdecydować się na stare rozwiązania, które sprawdzają się od lat. 

Podbitka ze styropianu opinie na forum źródło: forum.muratordom.pl

Przeciwnicy uważają, że duży problem stanowi to, że styropian pokryty tynkiem nie przepuszcza powietrza i trzeba dodatkowo zamontować kratki wentylacyjne. To sprawia, że podbitka nie wygląda już tak atrakcyjnie i jest dodatkowym kłopotem. Wielu forumowiczów uważa, że lepiej nie zmieniać rozwiązań, które się sprawdzają i dla nich styropian na podbitkę to żadne rozwiązanie.
Pojawiały się także  argumenty, że podczas pożaru taki styropian będzie się topił i zlewał z dachu. Rzeczywiście tak będzie, ale w czasie pożaru nikt raczej na to nie patrzy, a jedynie ratuje siebie i to co najcenniejsze. Co do zasady, montaż podbitki do styropianu nie ma wpływu na to, czy budynek spłonie i jak szybko się to stanie. Podbitka z osb i styropianu, podobnie jak podbitka z desek, będzie się palić. 

Zobacz: Styrobeton czy styropian, lepszy niż styropian?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...