Parkiet dębowy — cena za m2, producenci, cena z ułożeniem, grubość

Data:

Podziel się z innymi:

Parkiet dębowy jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów paneli drewnianych w Polsce. Trudno się temu dziwić. Parkiet z drewna dębowego posiada bardzo dużo zalet, rzadziej spotykanych w innych rodzajach drewnianych parkietach. 

Parkiet dębowy jest przede wszystkim jednym z najtrwalszych gatunków drewna na świecie. Dąb posiada bardzo wysoki współczynnik twardości, a zanurzony w wodzie może wytrzymać nawet 500 lat, nim jego struktura kompletnie się rozpadnie. Z tego względu jest to rodzaj drewna, który idealnie nadaje się jako surowiec do tworzenia paneli podłogowych. W końcu tym, czego wymagamy od naszych podłóg to wytrzymałość i długowieczność. Dębowe panele, odpowiednio zamontowane i zabezpieczone, będą długo spełniać te wymagania.

Dąb jest nie tylko jednym z najtrwalszych dostępnych rodzajów drewna, posiada szereg innych zalet. Z pewnością spełni potrzeby kolorystyczne większości osób: kolory paneli z drewna dębowego dostępne są w różnych odcieniach. Deski dębowe można znaleźć w kolorach od szarych, przez złocistych, aż po beżowe i brązowe. Cena desek dębowych również jest bardziej przystępna niż innych dostępnych na rynku rodzajów drzew — głównie dzięki temu, że w Polsce dąb jest drzewem łatwo dostępnym. Co ciekawe dębowe panele są dobrym wyborem dla alergików. Panele zrobione z dębu nie przyciągają kurzu tak silnie jak inne rodzaje drewna. Wszystko dzięki właściwościom antystatycznym, które nie są tak częste jak np. w przypadku drewna z drzew egzotycznych, wydzielających olejki eteryczne. Dąb jest również odpowiednim surowcem do tworzenia podłogi z ogrzewaniem wewnątrz niej. Drewno to posiada wysoką odporność na zmiany temperatury i wilgoć, przez co idealnie nadaje się do zadania przewodzenia ciepła.  

Jeżeli jesteście zainteresowaniem wyłożeniem swoich podłóg drewnem dębowym, to trafiliście na odpowiedni artykuł. Znajdziecie tutaj takie informacje jak: ceny paneli, jakie wzory producenci paneli dębowych proponują najczęściej, na jaką grubość i wymiary paneli warto się zdecydować, oraz ile wyniesie was cena za montaż metra kwadratowego paneli. 

Parkiet dębowy — wymiary, grubość, na co uważać?

Parkiet dębowy posiada wiele zalet, ale przy wyborze konkretnego modelu powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Cena parkietu dębowego jest bardzo zróżnicowana, co może wprowadzać niektórych w błąd. Oferta producentów jest zróżnicowana najczęściej przez coś, co nazywa się potocznie klasą parkietu. Przypadku drewna dębowego najlepiej zdecydować się na jedną z tych dwóch opcji:

  1. Klasa I to produkty najwyższej jakości; są to deski wykonane ze specjalnie dobieranych kawałków dębu. Poznać je można po równomiernie ułożonych wzorach słojów i wyłącznie zdrowych sękach. Decydując się na pierwszą klasę parkietu, otrzymacie produkt z najwyższej półki.
  1. W klasie II znajdują się panele, których koloryty nie jest już tak jednolity, podobnie jak wielkość i wzory, w jakie układają się słoje. W przypadku klasy drugiej, panele dobierane do wykonania paneli nie są już tak starannie dobierane, przez co częściej zdarzają się sęki i przebarwienia.

Jeśli chodzi kwestie grubości i wymiarów paneli dębowych, to opcji jest wiele. Standardową praktyką na rynku jest produkowanie trójwarstwowych paneli o grubości od 10 do 22 mm. To, na jaką grubość się zdecydujecie powinno być uzależnione od tego jak intensywnie używana będzie podłoga oraz od tego czy planuje się założyć ogrzewanie podłogowe. Podobnie jest z wymiarami. Tutaj można zdać się na intuicję i własny zmysł estetyki.

Zobacz: Deska barlinecka — co to, cena za m2, cena robocizny, montaż, wady, opinie

Parkiet dębowy — cena za m2, cena z ułożeniem. Ile kosztuje? 

W zależności od klasy parkietu zmienia się również jego cena za metr kwadratowy paneli. Przybliżony koszt parkietu dębowego w klasie II to cena około 30 zł/m2. W przypadku klasy I zapłacimy naturalnie więcej, ale cena nie jest przesadnie zawyżona. Producent za panele wyprodukowanie w klasie I wyznaczy cenę około 50 zł/m2. Cena parkietu dębowego nie jest w Polsce przesadnie wysoka w porównaniu do innych gatunków drewna, przez wzgląd na to, że producenci mają do niego łatwy dostęp. 

Przechodząc do ceny za położenie parkietu, znów powiemy: to zależy. Cena nie jest co prawda uzależniona ani od grubości desek, ani od wzorów czy koloru. Na cenę za metr kwadratowy będzie na pewno odpowiedzialny region, w którym będziemy szukali fachowca. W zależności od województwa i wielkości miasta, w którym szukamy ekipy remontowej, cena robocizny może się wahać nawet o kilkanaście zł za metr kwadratowy. Uśredniona cena takiej usługi jest zależna również od tego, jakie wymiary mają nasze panele. Im mniejsze (lub im bardziej skomplikowany wzór!) tym majster może liczyć więcej za koszty robocizny. Ostatecznie powinniśmy zapłacić cenę w przedziale między 35 a 60 zł/m2.

Zobacz: Cyklinowanie parkietu, schodów — cennik. Ile kosztuje?

Parkiet dębowy — producent, kogo wybrać? 

Na polskim rynku nietrudno znaleźć producenta parkietu, który nie miałby w swojej ofercie dębowego parkietu. Parkiety dębowe, jak już wspominaliśmy, mogą posiadać różne kolory, wzory, grubości i wymiary, dlatego ocenianie poszczególnych producentów mija się z celem. Zamiast tego poniżej znajduje się lista elementów, na które powinniście zwrócić uwagę, wybierając parkiet dębowy do waszego domu:

  1. po pierwsze, cena: zawsze zwracajcie uwagę na to czy cena podana jest za m2, czy za sztukę
  2. po drugie, miękkość: deska nie może być zbyt miękka, ponieważ nie będzie dobrze znosić uszkodzeń mechanicznych 
  3. po trzecie, klasa ścieralności: do sypialni czy pokoju gościnnego wystarczy klasa AC4

Mamy nadzieję, że znajdziecie swój wymarzony dębowy parkiet, który za odpowiednią cenę za m2 spełni wszystkie wasze oczekiwania i będzie cieszył oko długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....