Jak połączyć płytki z panelami? Łączenie płytek i paneli korkiem?

Data:

Podziel się z innymi:

Jednym z charakterystycznych trendów w budownictwie mieszkaniowym jest tworzenie otwartych przestrzeni. Niezależnie czy wpływa na to mały metraż, czy inne czynniki, deweloperzy już od dłuższego czasu lubują się w łączeniu kuchni i salonu w jedną spójną przestrzeń. Trzeba przyznać, że otwarte przestrzenie nadają mieszkaniu przyjemniejszą atmosferę, a zwykle również lepsze nasłonecznienie w przestrzeni kuchennej.

Zastanawiając się nad ogólną koncepcją przestrzeni otwartej kuchni, należy wziąć pod uwagę, jak będą współpracować ze sobą kuchenne i salonowe podłogi. Harmonijne połączenie tych dwóch odmiennych podkładów może być misją budzącą niepokój, ale nie powinniście się obawiać. Współczesne rozwiązania mieszkaniowe, pod wpływem panującego trendu na kawalerki i mikro apartamenty, posiadają szeroki wachlarz sposobów łączenia płytek i paneli.

Jeśli zastanawiacie się jak połączyć kuchenne płytki z panelami, a w szczególności jak wykonać łączenie paneli z płytkami bez listwy, to trafiliście pod dobry adres. W tym artykule opowiem wam o technologii łączenia płytek z panelami korkiem i akrylem. Dowiecie się również co  zastosować zamiast listew progowych i czy listwa między panelami a płytkami jest wam potrzebna do szczęścia. Jak zatem połączyć panele z płytkami? Jest na to kilka sposobów…

Jak połączyć płytki z panelami?

Zadanie połączenia płytek z panelami wcale nie musi być zadaniem karkołomnym. To jak kiedyś łączono płytki z panelami, wie chyba każdy – listwy progowe i inne łączniki rodem z PRLu dawno wyszły już z mody i zostały zastąpione prostymi w montażu propozycjami. Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się łączenie płytek z panelami korkiem, ale nie jest to jedyne bezlistwowe rozwiązanie.

To jak połączymy płytki z panelami, uzależnione jest od kilku czynników: najważniejszym z nich jest wysokość podłogi. Zanim zabierzemy się do pracy, należy sprawdzić, czy wylewka jest odpowiednio wypoziomowana. Łączenie paneli z płytkami bez listwy jest o tyle trudne, że natychmiast ukazuje wszelkie “uskoki” w wysokości gruntu. Dlatego bardzo ważne jest, by połączenie kuchennych płytek z panelami w salonie, odbywało się na odpowiednio przygotowanym gruncie. 

Źródło: https://www.sklep.effector.com.pl/

Połączenie płytek z panelami w salonie 

Zasady dotyczące połączenie płytek z panelami w salonie możemy zastosować właściwie do każdego innego pomieszczenia, w którym spotykają się panele z płytkami. O tym jak je połączyć opowiem już teraz. 

Dobrą praktyką jest wybranie podobnej klasy ścieralności podłoża. Mam  tu na myśli upewnienie się, czy podłoże w salonie i sąsiadującym pomieszczeniu o innej posadzce posiadały podobną klasą ścieralności. Jeżeli nie zastosujemy się do tej zasady, po jakimś czasie może czekać nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci doskonale wyglądającego gresu tuż obok zniszczonej i przetartej sosnowej podłogi. Listwa między panelami a płytkami mogłaby załatwić sprawę, ale skoro czytacie ten artykuł, to jesteście poszukiwaczami rozwiązań estetycznych, a nie prostych. 

Drugą ważną zasadą w łączeniu płytek i paneli bez listwy jest odpowiednia kolejność układania podłóg. Najpierw powinna zostać ułożona posadzka trudniejsza w docinaniu. Takimi materiałami są np. gres, kamień czy terakota i ceramika. Drewno czy panele winylowe powinny zostać ułożone na końcu. Zawsze można zdecydować się na zastosowanie w pomieszczeniu paneli i płytek winylowych. Te materiały posiadają zwykle zbliżoną klasę ścieralności i będą prawdopodobnie dużo łatwiejsze do połączenia niż klasyczne panele i płytki. 

Zobacz: Panele w kuchni – czy to dobry pomysł? Opinie

Łączenie płytek i paneli bez listwy 

Czego możemy użyć zamiast listew progowych, jeśli chcemy połączyć płytki z panelami? Jak już pisałem, ostatnio dużą popularnością cieszy się łączenie płytek z panelami korkiem. Łączenie paneli z płytkami bez listwy może się również odbyć przy pomocy akrylu. Jeśli zastanawiacie się, co położyć zamiast listew progowych poniżej znajdziecie kilka najpopularniejszych propozycji na rynku.

Łączenie płytek z panelami korkiem 

Dlaczego łączenie płytek i paneli bez listwy, przy pomocy korka stało się tak popularne? Przede wszystkim jest to produkt naturalny. Korek już od dawna wykorzystywany jest w budownictwie, ale dopiero od jakiegoś czasu jako “listwa” między panelami a płytkami. Łączenie płytek z panelami korkiem zapewnia dużą elastyczność, co najlepiej sprawdza się w przypadku wypełniania szczelin między płytkami a naturalnym drewnem, które wciąż pracuje.

Oczywiście naturalny korek, nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Do podłóg tzw. pływających nie zaleca się używać korka, przez wzgląd na zbyt intensywną pracę paneli. Połączenie korkiem płytek z pływającymi panelami w salonie jest jednak możliwe. W tym celu warto wykorzystać zmodyfikowaną masę korkową, która w przeciwieństwie do korkowych listew jest trwalsza i pozostaje w nienaruszonej formie przez długie lata. 

Zobacz: Co położyć na stare płytki na podłodze? Czym zakryć płytki?

Łączenie płytek z panelami na podłodze za pomocą akrylu

Estetyczne łączenie paneli z płytkami bez listwy można uzyskać również przy pomocy akrylu. Połączenie płytek z panelami w salonie za pomocą tego surowca jest kuszące, ponieważ jest on dostępny w pełnej gamie kolorów. Korek można barwić, ale to przy pomocy akrylu można idealnie ukryć łączenia między niestandardowymi kolorami. Jak połączyć panele z płytkami przy pomocy akrylu? Proces odbywa się z wykorzystaniem pistoletu pneumatycznego, dlatego najlepiej zatrudnić do tego fachowca. 

Jak widzicie listwa między panelami a płytkami, nie jest współcześnie remontowym must have. Jeśli zastanawialiście się co, zamiast listew progowych i łącznikowych zastosować w waszych mieszkaniach, mam nadzieję, że znaleźliście odpowiedź w tym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....