Nowoczesne tarasy z kostki brukowej są rozwiązaniem stale zyskującym na popularności. Kostka brukowa jest bowiem niezwykle wygodnym budulcem na taras – nie wymaga wykonania podkładu, układa się ją bezpośrednio na utwardzonym gruncie. Betonowe elementy charakteryzują się dużą odpornością na niską i wysoką temperaturę, śnieg czy deszcz. Chropowata nawierzchnia, nawet przy dużej wilgotności, nie robi się śliska. Ponadto, kostka brukowa nie wymaga konserwacji. Jak zaaranżować wysoki taras z kostki brukowej? Czy warto zdecydować się na nowoczesny taras z kostki brukowej?
1. Szara kostka brukowa – tarasy o ponadczasowym wyglądzie
Od wielu lat, najczęściej wybierana kolorystyka tarasu z kostki brukowej to różne odcienie szarości. Są niezwykle neutralne i uniwersalne, dlatego świetnie sprawdzą się w niemal każdej aranżacji. Szara barwa jest spokojna i kojąca oraz stanowi doskonały kontrast do zielonej roślinności. Mimo, że dla niektórych szarość wydawać się może nudna i pospolita, to prawda jest zupełnie inna, a przekonać się o tym można, patrząc na produkty przeznaczone do aranżacji przestrzeni – zarówno tej na zewnątrz domu, jak i we wnętrzach. Wiele z nich oferowane jest właśnie w eleganckim i lubianym szarym kolorze. Betonowe płyty tarasowe spotkać można w różnych wariantach kolorystycznych, jednak niemal każda linia produktowa oferuje wiele odcieni szarości.
2. Taras z kostki brukowej – wzory heksagonalne
Poza szarością, warto również postawić na geometrię kształtów. Producenci oferują wiele płyt tarasowych w typowych kształtach kwadratów i prostokątów, ale znaleźć można także bardziej oryginalne rozwiązania, wychodzące poza klasyczny prostokąt. Jedną z popularnych alternatyw jest kształt heksagonu, nadający więcej dynamizmu. Współcześni architekci, kształt heksagonu z powodzeniem stosują w nowoczesnym budownictwie. Świetnym przykładem jest elewacja instytutu naukowego La Trobe w Melbourne.
3. Nowoczesne tarasy z kostki – wielki format
Niesztampowy design połączony z szarym kolorem to niejedyny pomysł na wyjątkowy taras. Popularne są także wielkie formaty kostki, posiadające prostokątny, geometryczny kształt i minimalistyczny charakter, doskonale komponujący się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami. Na rynku znaleźć można płyty o rozmiarach nawet 100×75 cm. Przy dużych formatach kostki brukowej, warto zwrócić uwagę na jej grubość – płyty o grubości mniejszej niż 8 cm, nadawać się będą tylko do nawierzchni tarasowych. Chcąc zastosować kostkę również na podjeździe przed garażem, warto zdecydować się na grubsze rozwiązania.
4. Nowoczesne tarasy z kostki – mały format
Zwolennicy bardziej tradycyjnych rozwiązań, nie będący przekonani do wielkiego formatu lub odważnego designu, do budowy tarasu użyć mogą mniejszych elementów. Ciekawe rozwiązanie aranżacyjne to wykorzystanie płyt lub kostek o różnych wymiarach, proponowanych przez producentów w ramach tej samej linii produktowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy możliwość realizacji interesujących układów geometrycznych, czy ułożenia mozaiki. Mniejsze kostki brukowe pozwalają stworzyć nieoczywistą kombinację z minimalistycznych w wyrazie komponentów. Dzięki szerokiej ofercie produktów producentów kostek, poza układaniem ich w klasyczny sposób (naprzemiennie), ułożyć je można również w jodełkę, odwzorowując w ten sposób parkiet na naszym tarasie.
Które z wymienionych rozwiązań jest najlepsze? Odpowiadając na to pytanie, należy przede wszystkim zaufać swojemu zmysłowi estetycznemu, pamiętając, że aranżacja tarasu oraz przestrzeni wokół domu powinna zawsze być spójna stylistycznie z bryłą budynku. Wykonanie nawierzchni w odcieniach szarości, z prefabrykatów betonowych sprawdzi się doskonale przede wszystkim ze względu na funkcjonalność, uniwersalność kolorystyczną oraz trwałość. Podczas aranżacji tarasu, duże znaczenie mają także rośliny i dodatki, które często przesądzają o jego klimacie. Dobrze zaprojektowana aranżacja tarasowa pozwoli na relaks i odpoczynek wszystkich domowników.