Nowoczesny taras z kostki brukowej – 4 propozycje aranżacji

Data:

Podziel się z innymi:

Nowoczesne tarasy z kostki brukowej są rozwiązaniem stale zyskującym na popularności. Kostka brukowa jest bowiem niezwykle wygodnym budulcem na taras – nie wymaga wykonania podkładu, układa się ją bezpośrednio na utwardzonym gruncie. Betonowe elementy charakteryzują się dużą odpornością na niską i wysoką temperaturę, śnieg czy deszcz. Chropowata nawierzchnia, nawet przy dużej wilgotności, nie robi się śliska. Ponadto, kostka brukowa nie wymaga konserwacji. Jak zaaranżować wysoki taras z kostki brukowej? Czy warto zdecydować się na nowoczesny taras z kostki brukowej?

1. Szara kostka brukowa – tarasy o ponadczasowym wyglądzie

Od wielu lat, najczęściej wybierana kolorystyka tarasu z kostki brukowej to różne odcienie szarości. Są niezwykle neutralne i uniwersalne, dlatego świetnie sprawdzą się w niemal każdej aranżacji. Szara barwa jest spokojna i kojąca oraz stanowi doskonały kontrast do zielonej roślinności. Mimo, że dla niektórych szarość wydawać się może nudna i pospolita, to prawda jest zupełnie inna, a przekonać się o tym można, patrząc na produkty przeznaczone do aranżacji przestrzeni – zarówno tej na zewnątrz domu, jak i we wnętrzach. Wiele z nich oferowane jest właśnie w eleganckim i lubianym szarym kolorze. Betonowe płyty tarasowe spotkać można w różnych wariantach kolorystycznych, jednak niemal każda linia produktowa oferuje wiele odcieni szarości.

2. Taras z kostki brukowej – wzory heksagonalne

Poza szarością, warto również postawić na geometrię kształtów. Producenci oferują wiele płyt tarasowych w typowych kształtach kwadratów i prostokątów, ale znaleźć można także bardziej oryginalne rozwiązania, wychodzące poza klasyczny prostokąt. Jedną z popularnych alternatyw jest kształt heksagonu, nadający więcej dynamizmu. Współcześni architekci, kształt heksagonu z powodzeniem stosują w nowoczesnym budownictwie. Świetnym przykładem jest elewacja instytutu naukowego La Trobe w Melbourne.

3. Nowoczesne tarasy z kostki – wielki format

Niesztampowy design połączony z szarym kolorem to niejedyny pomysł na wyjątkowy taras. Popularne są także wielkie formaty kostki, posiadające prostokątny, geometryczny kształt i minimalistyczny charakter, doskonale komponujący się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami. Na rynku znaleźć można płyty o rozmiarach nawet 100×75 cm. Przy dużych formatach kostki brukowej, warto zwrócić uwagę na jej grubość – płyty o grubości mniejszej niż 8 cm, nadawać się będą tylko do nawierzchni tarasowych. Chcąc zastosować kostkę również na podjeździe przed garażem, warto zdecydować się na grubsze rozwiązania. 

4. Nowoczesne tarasy z kostki – mały format

Zwolennicy bardziej tradycyjnych rozwiązań, nie będący przekonani do wielkiego formatu lub odważnego designu, do budowy tarasu użyć mogą mniejszych elementów. Ciekawe rozwiązanie aranżacyjne to wykorzystanie płyt lub kostek o różnych wymiarach, proponowanych przez producentów w ramach tej samej linii produktowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy możliwość realizacji interesujących układów geometrycznych, czy ułożenia mozaiki. Mniejsze kostki brukowe pozwalają stworzyć nieoczywistą kombinację z minimalistycznych w wyrazie komponentów. Dzięki szerokiej ofercie produktów producentów kostek, poza układaniem ich w klasyczny sposób (naprzemiennie), ułożyć je można również w jodełkę, odwzorowując w ten sposób parkiet na naszym tarasie.

Które z wymienionych rozwiązań jest najlepsze? Odpowiadając na to pytanie, należy przede wszystkim zaufać swojemu zmysłowi estetycznemu, pamiętając, że aranżacja tarasu oraz przestrzeni wokół domu powinna zawsze być spójna stylistycznie z bryłą budynku. Wykonanie nawierzchni w odcieniach szarości, z prefabrykatów betonowych sprawdzi się doskonale przede wszystkim ze względu na funkcjonalność, uniwersalność kolorystyczną oraz trwałość. Podczas aranżacji tarasu, duże znaczenie mają także rośliny i dodatki, które często przesądzają o jego klimacie. Dobrze zaprojektowana aranżacja tarasowa pozwoli na relaks i odpoczynek wszystkich domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...