Czym kierować się przy wyborze lodówki?

Data:

Podziel się z innymi:

Lodówka jest jednym z ważniejszych AGD znajdujących się w każdej kuchni. To również inwestycja na lata i element aranżacji wnętrza, dlatego zakup powinien być szczególnie przemyślany. Czym kierować się podczas wyboru lodówki? Przeczytaj poniższy artykuł!

Kupno odpowiedniego sprzętu kuchennego może wiązać się z ogromnym wyzwaniem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę tak duży wybór produktów na rynku. Jeśli szukasz lodówki w Olsztynie, powinieneś wiedzieć, jakie parametry tego sprzętu są najistotniejsze. Poznaj najważniejsze aspekty wyboru lodówki!

Rodzaje lodówek i aspekt wizualny

Na samym początku weź pod uwagę wielkość i styl aranżacji kuchni. Szukasz sprzętów  o nowoczesnym designie, mało rzucających się w oczy? A może urządzasz kuchnię  w stylu retro i pastelowych kolorach?

Projektanci wnętrz mówią, że w niewielkich i zamkniętych kuchniach najlepiej sprawdzą się wąskie lodówki wolnostojące. Sprzęty w zabudowie mogłyby przytłoczyć wnętrze i optycznie je pomniejszyć. Kolory polecane do niewielkich pomieszczeń to biel, kremowy oraz jasne pastele.

Duże lub otwarte kuchnie dają większe pole manewru. W tym przypadku możesz śmiało zakupić zarówno lodówkę do zabudowy, jak i wolnostojącą, np. side by side (dwudrzwiową). Weź pod uwagę liczbę domowników – jeśli mieszkasz sam, bardzo duża lodówka prawdopodobnie nie będzie Ci potrzebna.

Dowiedz się również: jaką zmywarkę wybrać?

Chłodziarko-zamrażarka

Popularnym rodzajem sprzętu kuchennego jest chłodziarko-zamrażarka, która oprócz komory chłodzącej wyposażona jest w część mrożącą z temperaturą minimum -18 °C. Jeśli mrozisz obiady, kupujesz lody lub inną żywność wymagającą tak niskich temperatur, chłodziarko-zamrażarka będzie niezbędna w Twojej kuchni.

Przy niewielkiej dostępnej przestrzeni wybierz małą lodówkę z zamrażarką wbudowaną w jej górną część. Jeśli natomiast dysponujesz większymi przestrzeniami, postaw na maksymalny komfort i zakup sprzęt z zamrażalnikiem w dolnej części, podzielonym na strefy lub szuflady.

Pojemność lodówki

Przyjmuje się, że optymalną pojemnością lodówki dla jednej osoby jest 120 l. Każdy kolejny domownik wymaga doliczenia do podstawowej puli 30 l. Jeśli więc posiadasz czteroosobową rodzinę, zgodnie z powyższym założeniem pojemność lodówki powinna wynosić 120 l + 30 l x 3, co daje 210 l.

Technologia No Frost

Technologia No Frost to inaczej system bezszronowy, który powinien znajdować się w każdej dobrej lodówce. Sprzęt wyposażony w tej system nie wymaga regularnego rozmrażania, samoistnie kontroluje temperaturę i stopień wilgotności we wnętrzu lodówki. Ponadto system No Frost chroni przed osadzaniem się szronu na ściankach lodówki, zapewniając optymalną wentylację przez stałą wymianę powietrza.

Energooszczędność

Współcześnie niezwykle ważną kwestią dla ochrony środowiska jest energooszczędność. Od marca 2021 roku obowiązują nowe etykiety energetyczne, uznające skalę od A do G. Urządzenia najwyższej klasy energetycznej A+++ zostały przydzielone do nowej klasy C lub D, natomiast urządzenia wcześniej określane jako A+ obecnie zalicza się do nowej klasy G lub F.

Nowoczesne lodówki energooszczędne przydzielone do nowej klasy A wyróżniają się najniższym rocznym zużyciem prądu i najwyższym poziomem ekologiczności. W większości gospodarstw domowych sprawdzą się jednak urządzenia klasy C lub D, których wybór na rynku jest zdecydowanie największy.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, unikaj sprzętu klasy G i F.

Poziom hałasu

Poziom hałasu sprzętu kuchennego wpływa na komfort wszystkich domowników. Im ciszej lodówka pracuje, tym lepiej. Pod tym względem świetnym wyborem będzie model wyróżniający się poziomem hałasu poniżej 45 dB. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) żadne urządzenie domowe pracujące nieustannie nie powinno generować hałasu powyżej 50 dB.

Jeśli szczególnie zależy Ci na tym, aby w Twoim domu panowała idealna cisza, wybierz lodówki pracujące na poziomie 36-38 dB. To niewiele głośniej niż tykanie zegara.

Dodatkowe funkcje lodówki

Jeśli masz już wybrany sprzęt idealny pod względem designu, poziomu emitowanego hałasu i energooszczędności, koniecznie sprawdź, jakie oferuje funkcje dodatkowe. Mogą one znacznie zwiększyć komfort przechowywania żywności.

Nie są jednak konieczne dla satysfakcjonującego korzystania z lodówki – wybranie ich zależy wyłącznie od Twoich preferencji, dlatego nie uzależniaj decyzji o kupnie konkretnego modelu lodówki od dodatkowych funkcji.

Popularnymi funkcjami dodatkowymi są:

  • technologia światła niebieskiego – rośliny przechowywane w lodówce na długo zachowają świeżość (nawet do 30 dni);
  • strefy temperatur – poszczególne części lodówki mają różne temperatury, dzięki czemu możesz przechowywać w niej żywność każdego rodzaju;
  • dystrybutor wody – umożliwia napełnianie szklanki schłodzoną wodą bez konieczności otwierania lodówki;
  • CHILLER BOX 0 °C – umożliwia utrzymanie wskazanej temperatury w dolnej szufladzie, co idealnie sprawdzi się przy przechowywaniu mięsa lub ryb.

Tego rodzaju funkcji jest znacznie więcej, a producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych, dzięki którym dopasujesz lodówkę do własnych potrzeb.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Poznaj mistrzów sztukaterii w świecie nowoczesnego designu

W erze, gdzie estetyka wnętrz staje się kluczowym elementem naszego codziennego życia, Decor System wyróżnia się jako czołowy...

Jesienne przetwory i nalewki

Jesienne przetwory i nalewki to doskonały sposób na wykorzystanie bogactwa sezonowych owoców, warzyw i ziół. Dzięki nim możemy...

Panele winylowe: przegląd opinii i porad ekspertów

W ostatnich latach panele winylowe zyskały na popularności jako alternatywa dla tradycyjnych podłóg drewnianych czy laminowanych. Wiele osób...

Farba do paneli podłogowych: od wyboru do aplikacji

Farba do paneli podłogowych to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą odświeżyć wygląd swojej podłogi bez konieczności jej...