Posiadanie własnej posesji to nie tylko satysfakcja i przyjemność, ale również wiele wydatków, wysiłku i konserwacji. Na przykład brak podłączenia do kanalizacji miejskiej narzuca obowiązek zadbania o utrzymanie zbiornika szamba w przyzwoitym stanie. Jednym z tematów, który może stać się utrapieniem dla posiadaczy domów, a mieszkańców kamienicy obchodzi tyle, co zeszłoroczny śnieg, jest pytanie – czym rozpuścić gęste szambo? W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na to pytanie.
Zobacz: Zatkany zlew, brodzik, rura, wanna? Kret nie pomaga? ROZWIĄZANIE
Czy samemu da radę rozpuścić gęste szambo?
Zadajmy sobie najpierw pytanie, czy kiedy dowiemy się, czym rozpuścić gęste szambo, możemy samodzielnie i bez ryzyka klapy podjąć się tego zadania? Czy może lepiej polegać wyłącznie na wiedzy specjalistów? To zależy od stopnia skomplikowania. Na pewno regularne aplikowanie odpowiednich preparatów pozwoli uniknąć kryzysowej sytuacji. Wątek, czym rozpuścić gęste szambo i jak to zrobić, pojawił się forum budowlanym. W przypadku naprawdę gęstego osadu sama szambiarka może sobie nie poradzić. Wtedy najgęstszy osad i tak zostanie na dnie. Wtedy, jak sugeruje jeden z komentujących, należy rozbijać i rozrzedzać ten muł strumieniem wody pod silnym ciśnieniem. Do tego wybierać na bieżąco beczką asenizacyjną. Na koniec polecił skontaktowanie się z najbliższym przedsiębiorstwem wodociągowym, aby zamówić usługi wozu wuko.
Czym rozpuścić gęste szambo?
Z biegiem lat ciągłe użytkowanie zbiornika na szambo może doprowadzić do tego, że na jego dnie powstanie osad. Gęsta, niemożliwa do wypompowania warstwa osadu. Do tego wystarczy zaniedbać wspomaganie szamba w trakcie jego rozkładu, zbiornik zacznie się wypłycać. Co to w praktyce oznacza? Zmniejszy się pojemność szamba, częściej będziecie musieli zamawiać beczkowóz na nieczystości płynne, które wyprodukuje twoje domowe gospodarstwo.
Czym rozpuścić gęste szambo? Postawcie na preparaty wysokiej jakości. Dzięki nim zmniejszycie koszty eksploatacji, pozbędziecie się odoru i obniżycie częstotliwość wywozu płynnych nieczystości. Dobry aktywator do szamba powinien mieć odpowiedni skład. Na przykład posiadać bakterie, które potrafią samodzielnie się rozmnażać. To jednak nie wszystko w kwestii, czym rozpuścić gęste szambo. Skuteczność bakterii jest wysoka, ale ich działanie zajmuje czas. Dlatego warto pamiętać o preparatach enzymatycznych.

Czy drożdże pomagają na gęste szambo?
W kwestii, czym rozpuścić gęste szambo, wielokrotnie przewijała się sugestia, aby użyć do tego drożdży. Czy to faktycznie dobry pomysł? Zdania są mocno podzielone. Wśród internautów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem z utrzymywaniem zbiornika z szambem, znajdują się entuzjaści drożdży. Uważają, że drożdże zawierają substancje odżywcze dla bakterii, które wcześniej wpuściliśmy do zbiornika. Do tego mają niwelować przykry zapach i oczyszczać zbiornik z gęstego szamba. Drożdże mogą faktycznie odgrywać niebagatelną rolę przy utrzymywaniu naszego gospodarstwa w odpowiednim stanie. Mogą stanowić świetny nawóz do roślin ogrodowych i doniczkowych, wzmacniając rośliny za pomocą właściwości odżywczych. Jakie są argumenty przeciwników używania drożdży przy rozpuszczaniu gęstego szamba?
Uważają, że powyższe stwierdzenia to mity. Że nieprawdą jest stosowanie drożdży domowych do neutralizowania zapachów, rozpuszczania osadów czy niwelowania mułu w zbiornikach na szambo. Tak samo nie powinno się ich używać do udrożniania rur czy przewodów kanalizacyjnych. Zamiast tego zaleca się starannie wyselekcjonowanych preparatów, które posiadają właściwe kultury bakterii.
Podsumujmy wszystko, co wiemy na temat, czym rozpuścić gęste szambo. Po pierwsze – odpowiednio pielęgnować zbiornik, aby nie doszło do sytuacji podbramkowej. W tym celu używać nie drożdży, a specjalnych preparatów. W sytuacji mułu najpierw należy zamówić szambiarkę, a jeśli to nie pomoże, sięgnąć po usługi wuko.
Zobacz: Bakterie do szamba – opinie. Jakie bakterie są najskuteczniejsze?