Czy smród z szamba jest szkodliwy – jak z nim walczyć?

Data:

Podziel się z innymi:

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych nie jest podłączonych do lokalnej sieci kanalizacyjnej. W związku z tym muszą zamontować w swojej posesji zbiornik z szambem. Choć temat nie jest wdzięczny, nie należy go ignorować. Szczególnie kiedy na szali jest nasze zdrowie. Czy zapach szamba jest szkodliwy? O czym świadczy i jak się go pozbyć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Zobacz: Czym rozpuścić gęste szambo – skutecznie i szybko?

O czym świadczy smród z szamba?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy smród z szamba jest szkodliwy, skupimy się na tym, o czym świadczy i czym w ogóle jest spowodowany. Na nieprzyjemny zapach składa się wiele czynników: złej instalacji szamba, niskiej jakości betonu, wadliwej wentylacji czy specyficznego położenia gruntu. Na co zwrócić uwagę, kiedy dochodzi do nas przykry odór i zastanawiamy się, czy zapach szamba jest szkodliwy?

  • wysoką zawartość tłuszczów w szambie – w takiej sytuacji flora bakteryjna nie radzi sobie z tłuszczem i skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Sposobem na to są preparaty do szamba z bakteriami rozkładającymi zanieczyszczenia organiczne;
  • wentylację kanalizacji – źle wykonana będzie powodowała wydobywanie się smrodu
  • szczelność szamba – niekiedy nieszczelna pokrywa sprawia, że przykry zapach roztacza się w otoczeniu

Czy można się zatruć zapachem z szamba?

Po odpowiedzi na wcześniejsze pytania czas przejść do najważniejszej kwestii – czy smród z szamba jest szkodliwy? To zagadnienie wielokrotnie pojawiało się w medialnych przypadkach zatrucia lub śmierci w zbiorniku z szambem. Z czego wynika to, czy zapach szamba jest szkodliwy?

Jest on trujący zawsze, ponieważ zazwyczaj oddychamy powietrzem atmosferycznym, z zawartością 20% tlenu. W zbiorniku z szambem znajduje się wiele gazów toksycznych, na przykład siarkowodór, a ilość tlenu jest znacznie zmniejszona. Czy smród szamba jest szkodliwy? Oczywiście. Do uduszenia oparami ze zbiornika dochodzi w bardzo krótkim czasie. Nawet po półtorej minuty może dojść do uduszenia. Nawet maska przeciwgazowa nie pomaga w takich sytuacjach, ponieważ w tym miejscu jest za mało tlenu.

Źródło: pixabay.com

Także w sytuacji zwykłego pochylenia się nad zbiornikiem nie powinno się wątpić w to, czy zapach szamba jest szkodliwy. Wtedy również dochodzi do zatrucia. Te gazy nie tylko są duszące dla naszych płuc, ale co gorsza – wchłaniają się przez skórę, co stanowi śmiertelne zagrożenie.

W sytuacji kryzysowej może pomóc tylko straż pożarna, ponieważ jako jedyna posiada odpowiedni sprzęt, aby ewakuować człowieka z takiego miejsca. Służby medyczne nie mają takiej możliwości. Spodziewaliście się, czy smród z szamba jest aż tak szkodliwy? 

Zobacz: Bakterie do szamba – opinie. Jakie bakterie są najskuteczniejsze?

Co zrobić gdy w domu śmierdzi szambem? 

Po uzyskaniu odpowiedzi na tytułowe pytanie pozostaje jeszcze kwestia, co zrobić, gdy w domu śmierdzi szambem? Często zależy to od ciśnienia, które wytwarza się podczas pracy związanej z wysysaniem wody, która znajduje się w brodzikach i toaletach przez szambowóz. W tym powinno pomóc zamontowanie na stropie zbiorników kominka wentylacyjnego do szamba lub komina odpowietrzającego. 

Innym sposobem na zapachy z szamba jest wsypanie do zbiornika neutralizatora do szamba. To może być biopreparat, który przyspiesza rozkład związków organicznych. Wsypanie go dwa razy w miesiącu do toalety pozwoli na pozbycie się brzydkiego zapachu.

Podsumowując wszystkie informacje – nie powinniśmy mieć najmniejszych wątpliwości względem tego, czy smród z szamba jest szkodliwy. Niewłaściwe podejście do tematu może kosztować nas nawet życie. Dlatego nie powinniśmy pochylać się nad zbiornikiem, nie dać się zwieść ciekawości. Za to, aby środowisko wokół zbiornika nie było tak toksyczne i problematyczne, należy zadbać o odpowiednie utrzymywanie tego miejsca. Temu służą preparaty i odpowiednie bakterie, które usprawniają cały zbiornik. 

Zobacz: Jak odstraszyć lisa z ogrodu, od kur, od domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...