Przypalona płyta indukcyjna – jak i czym wyczyścić?

Data:

Podziel się z innymi:

Płyta indukcyjna to innowacja, na jaką bez przeszkód może pozwolić sobie coraz większy odsetek społeczeństwa. Krótki czas gotowania, oszczędność energii… Wszystko to wiąże się jednak nieuchronnie z koniecznością wdrażania rozmaitych metod czyszczenia. Czym wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną? Zadanie wbrew pozorom wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zapraszamy do lektury! 

Zobacz: Jak i czym wyczyścić wannę? Skuteczne sposoby

Czy trudno wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną? 

Czyszczenie płyty indukcyjnej zwykle wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Wiele w tym aspekcie zależy jednak od przyjętych metod sprzątania oraz terminu ostatniego mycia. Pamiętajmy, że płytę indukcyjną należy oczyszczać regularnie – w przeciwnym wypadku zabrudzenia mogą przybrać problematyczny wymiar. Dowiedz się, czym oraz w jaki sposób prawidłowo podjąć się mycia płyty indukcyjnej!

Czym wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Jedną z największych perypetii w sprzątaniu kuchni jest czyszczenie indukcji. Codziennie obowiązki nie muszą jednak wcale sprawiać kłopotów! Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną? Wyróżniamy kilka sprawdzonych sposobów, wyodrębnionych na podstawie środków, jakie wykorzystamy podczas czyszczenia: 

 • Oczyszczanie z pomocą domowych metod – sprzątanie z wykorzystaniem octu, płynu do mycia szyb i płynu do mycia naczyń oraz ręczników papierowych i ściereczek
 • Oczyszczanie z pomocą środków chemicznych – sprzątanie z użyciem dedykowanych do tych celów preparatów (środki do czyszczenia szklanych i ceramicznych powierzchni płyt kuchennych, których stosowanie uzależnione jest od instrukcji producenta)

Wszystkie przedstawione sposoby klasyfikują się jako skuteczne, a odpowiedź na pytanie, które z nich pozostają najlepsze, pozostaje subiektywna. Podczas dokonywania niezbędnych sterylnych czynności zdarza się, że popełniamy błędy. W przypadku płyt indukcyjnych błędy te mogą niestety okazać się wyjątkowo przykre w skutkach, dlatego zdecydowanie warto ich unikać. Sprawdź, czego unikać w trakcie czyszczenia zabrudzeń płyt indukcyjnych: 

 • Ostre i metalowe tworzywa (stosuj wyłącznie miękkie gąbki i ściereczki wykonane z mikrofibry oraz ręczniki papierowe)
 • Środki czyszczenia o właściwościach łatwopalnych i żrących 
 • Wybielacze chlorowane 
 • Środki czyszczenia w proszku 
Źródło: bhponline-24.pl

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną domowymi sposobami? 

Przypalona płyta indukcyjna może stanowić nie lada wyzwanie dla początkujących użytkowników. Sposób jej czyszczenia należy uzależnić od tego, co spowodowało jej zabrudzenie. Czym wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną? Odpowiadamy!

Przypalona płyta indukcyjna od garnka – czyszczenie krok po kroku

Garnek zwyczajowo powoduje nieco inne rodzaje zabrudzeń niż patelnia – gotowanie nie równa się przecież smażeniu z użyciem oleju. Dowiedz się, jak czyścić płytę indukcyjną po kontakcie z garnkiem w trzech krokach: 

 1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – Wyłącz kuchenkę indukcyjną i pozostaw ją do momentu zupełnego wystudzenia. 
 2. Wyczyść płytę – płytę indukcyjną przypaloną od garnka najlepiej wyczyścić z pomocą płynu do mycia szyb; spryskaj powierzchnię płyty z jego użyciem.
 3. Osusz płytę – przetrzyj powierzchnię płyty ręcznikiem papierowym celem pozbycia się resztek płynu.
 4. Gotowe! – płyta indukcyjna wyczyszczona z użyciem płynu do szyb charakteryzuje się atrakcyjnym połyskiem (należy jednak pamiętać, aby wybrać możliwie nietoksyczny środek).

Pamiętaj, że codzienne plamy na płycie indukcyjnej, szczególnie te spowodowane przepaleniami od garnka, należy usuwać na bieżąco – w przeciwnym wypadku mogą stać się one znacznie bardziej problematyczne do zredukowania. 

Zobacz: Jak i czym ozdobić altanę ogrodową?

Przypalona płyta indukcyjna od patelni – czyszczenie krok po kroku

Przypalenia spowodowane użyciem patelni usuniemy w prosty sposób, stosując się do kilku podstawowych zasad. Sprawdź, jak wprowadzić je do swojego domu i dowiedz się, czym wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną!

 1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – wyłącz kuchenkę indukcyjną i pozostaw ją do momentu zupełnego wystudzenia. 
 2. Przygotuj środek czyszczący – przypaloną płytę indukcyjną od patelni czyścimy z pomocą mieszanki wody z octem (wymieszaj ocet z wodą, stosując proporcję 1:1).
 3. Wyczyść indukcję – przelej przygotowaną mieszaninę do opakowania po spryskiwaczu i spryskaj powierzchnię płyty gotową substancją, a następnie osusz ją z pomocą ściereczki.
 4. Gotowe! – przypalona płyta indukcyjna od patelni, wyczyszczona z pomocą octu nie tylko traci ślad po plamach, ale i nabiera naturalnego połysku oraz nie pozostawia na sobie smug. 

Jak często myć płytę indukcją? 

Częstotliwość mycia płyty indukcyjnej należy uzależnić od częstotliwości powstawania zabrudzeń. Zdaniem ekspertów najrozsądniej jest czyścić płytę (przynajmniej z użyciem ściereczki i preferowanego środka czyszczenia) każdorazowo po zakończeniu gotowania. Nie ma jednak powodu do zmartwień: regularne mycie kuchni sprawia, że sprzątanie nie zabierze nam więcej niż około 2 minut! 

Zobacz: Jak i czym zmyć żywice, klej z paneli podłogowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....