Odpowiednie ustawienie pompy CO pomoże nam w ich właściwym użytkowaniu. Im lepsze ustawienie pompy, tym dłuższa, efektywniejsza, bezproblemowa i bezawaryjna praca urządzeń. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, w jaki sposób należy adekwatnie ustawić pompę, by sposób jej działania utrzymywał się jak najdłużej na właściwym poziomie.
W tekście podamy kilka wskazówek związanych z właściwym działaniem pompy CO. Odpowiemy na pytania, na którym biegu powinna chodzić pompa CO, jakie jest optymalne ustawienie pompy CO oraz jak ustawić pompę obiegową CO.
Zobacz: Pompy ciepła Nibe – opinie, testy, co mówią na forum
Na którym biegu powinna chodzić pompa CO?
Istnieją różne wewnętrzne oznaczenia producentów, jakimi określają oni zakres biegów, na których powinna chodzić pompa CO. Możemy tutaj wyróżnić następujące tryby:
– stałej różnicy ciśnienia – bieg przeznaczony jest do instalacji podłogowego ogrzewania, a także do większości systemów, gdzie mamy kilka elementów, które potrzebują stałego ciśnienia dyspozycyjnego. Decydując się na taką częstotliwość należy pamiętać, że pompa w całkowitym zakresie swojej mocy od 0 do 100 procent posiada stałą różnicę ciśnienia.
– zmiennej różnicy ciśnienia – bieg przeznaczony głównie do systemów grzejników, układów węzłowych w blokach, gdzie zazwyczaj mieszkańcy nie znają dokładnych oporów instalacji. Tryb ten implikuje na pompie całkowitą wysokość podnoszenia ciśnienia, którą ta osiągnie jedynie w momencie otwarcia systemu na 100 procent. Im bardziej instalacja będzie zdławiona, tym pompa wytworzy mniejsze ciśnienie różnicowe. Dlatego przy zerowym przepływie autentyczne ciśnienie różnicowe wytwarzane przez pompę wyniesie połowę wartości ustawionej.
– stałej prędkości obrotowej – ta moc przeznaczona jest dla obiektów o niezmiennej wydajności, takich jak pompa ładowania zasobników ciepłej wody.
Jak ustawić pompę obiegową CO?
Wymienione wyżej skale nie są oczywiście jedynymi elementami, które można brać pod uwagę w kontekście odpowiedzi na zapytanie ,,na którym biegu powinna chodzić pompa CO’’. Innym takim wyznacznikiem może być chociażby ustawienie krzywej grzewczej.
Jest to właściwe ustawienie temperatury wody, która występuje w grzejnikach bądź instalacji podłogowej. Pamiętajmy, że powinno być ono zależne od temperatury, jaka jest za oknem. Na ten przykład przy minus 20 stopniach celsjusza na dworze, optymalne ustawienie pompy CO ma wynieść do plus 45 stopni podgrzewania wody w kotle. Wpływa to na bardziej oszczędną i stabilną pracę pompy.
Na optymalne ustawienie pompy CO wpływ ma także ustawienie jednolitej temperatury. Jeżeli zdecydujemy się na ten tryb, pamiętajmy, że wpłynie on na mniejszą wydajność pompy, gdyż wpłynie na częstsze starty i zatrzymania urządzenia (głównie, gdy temperatura za oknem jest wysoka).
Warto zwrócić też uwagę na pracę tzw. pompek CO. Aby pompa pracowała optymalnie, należy przyjąć, że przy ogrzewaniu podłogowym musi ona przepompować więcej wody, niż jest to wymagane względem grzejników. Na grzejnikach ustawia się więc mniejsze parametry niż na ogrzewaniu podłogowym.
Dobrym sposobem jest także ustawienie najmniejszej akceptowanej przez użytkownika temperatury ciepłej wody użytkowej. Należy jednak mieć na względzie okresowe wygrzaniu zbiornika do wyższej temperatury. Niektóre pompy mają możliwość automatycznego wygrzewu zbiornika wody raz na 30 dni.
Ostatnim czynnikiem, który wpływa na optymalne ustawienie pompy CO, jest sytuacja, gdy nasze urządzenie posiada automatyczny tryb pracy z autoadaptacją. System ten umożliwia samoistną pracę pompy, bez ingerencji człowieka. Dzieje się to za sprawą temperatur, które pompa odczytuje za pomocą wbudowanych czujników. Ponadto pompa, która działa na takim biegu, dopasowuje pracę tak, by konserwować pracę sprężarki.
Po przeczytaniu zawartych w artykule wskazówek, nie powinno być już kłopotu z tym, jak ustawić pompę obiegową CO, na którym biegu powinna chodzić pompa CO, optymalne ustawienie pompy CO.
Zobacz: Piece i kotły Stalmark – opinie