Stale rosnące ceny surowców energetycznych sprawiają, że Polacy coraz bardziej zaczynają się rozglądać w kierunku alternatywnych źródeł ogrzewania. Piec węglowy kojarzy się z przysłowiowym „kopciuchem”, piec gazowy to z kolei w ostatnim czasie stale drożejące i wciąż niepewne źródło ogrzewania. Pompa ciepła? Z pewnością jest ekologicznym rozwiązaniem – jednak nie zainstalujemy jej w każdym innym domu. A co z innym, równie przyjaznym środowisku urządzeniem grzewczym, czyli piecem indukcyjnym? Przekonajmy się sami!
Zobacz: Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe? Doradzamy
Ogrzewanie indukcyjne – co to takiego?
Ogrzewanie indukcyjne to system grzewczy wykorzystujący piec indukcyjny jako jednostkę centralnego ogrzewania. Takie urządzenie działa na zasadzie wykorzystania indukcji elektromagnetycznej – czyli podobnie jak kuchenka indukcyjna. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że piec indukcyjny (inaczej kocioł indukcyjny) to właśnie taki garnek na palniku kuchenki indukcyjnej. W garnku tym znajduje się czynnik grzewczy, który po podgrzaniu rozprowadzany jest po instalacji grzewczej w budynku. Dobrze, ale wszystko po kolei – w jaki sposób podgrzewa się ten czynnik grzewczy? Jak już wspomnieliśmy – dzięki indukcji elektromagnetycznej. Piec indukcyjny wytwarza pole elektromagnetyczne, którego prądy wirowe podgrzewają czynnik grzewczy (najczęściej w postaci wody lub roztworu wody z alkoholem, lub inną niezamarzającą substancją).
Czy piec indukcyjny może podgrzewać wodę użytkową?
Piec indukcyjny nadaje się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W takiej sytuacji do kotła grzewczego należy podłączyć jeszcze zbiornik ciepłej wody użytkowej (zasobnik c.w.u., zbiornik c.w.u. lub po prostu bojler). Pojemność najczęściej spotykanych zasobników c.w.u. waha się w przedziale od 200 do 500 litrów. Woda znajdująca się w takim urządzeniu jest podgrzewana poprzez piec indukcyjny do stałej temperatury – straty ciepła są niewielkie, ponieważ takie zasobniki mają solidną izolację, a domownicy nie muszą czekać aż woda się nagrzeje, ponieważ dzięki zastosowaniu zasobnika, mamy stały zapas ciepłej wody.
Kocioł indukcyjny a kocioł elektryczny – różnice
Czy piec indukcyjny to, to samo, co piec elektryczny? Nie – oba urządzenia grzewcze różnią się znacząco pod względem zasady działania. Tak jak wspomnieliśmy, piec indukcyjny do podgrzewania wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. Jeżeli mowa o piecach elektrycznych, to we wnętrzu takiego pieca znajdziemy grzałkę, która podgrzewa czynnik grzewczy do oczekiwanej przez użytkownika temperatury. Niestety wspomniana grzałka jest energochłonnym urządzeniem, tym bardziej, jeżeli w danym obiekcie mamy do czynienia z tak zwaną twardą wodą – zobacz, ile kamienia potrafi osadzić się na czajniku elektrycznym. Teraz zastanów się, ile kamienia osadza się na grzałce – grzałka pokryta tym kamieniem potrzebuje więcej czasu, a tym samym energii elektrycznej, by rozgrzać czynnik grzewczy. Może jest to prosty przykład, ale chcieliśmy wykazać jedną z głównych wad tego typu ogrzewania. W wypadku pieców indukcyjnych problem ten nie występuje, gdyż woda podgrzewana jest dzięki generowanym magnetycznym prądom wirowym. Generowanie pola magnetycznego, w ramach którego krążą te prądy, jest również o wiele korzystniejsze dla portfela, o czym jeszcze wspomnimy w dalszej części tekstu.

Koszty ogrzewania domu kotłem indukcyjnym – ile kosztuje piec i jaki jest koszt montażu?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi – po pierwsze, dużo zależy od tego, z jakim metrażem mamy do czynienia. Kolejną zmienną jest tak zapotrzebowanie energetyczne budynku – czyli w największym uproszczeniu wartość wyrażana w kWh (kilowatogodzinach) /m2/rok i określająca ilość energii potrzebnej do ogrzania metra kwadratowego domu rocznie. Zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione od jakości wykonanej izolacji, ilości grzejników i wielu innych zmiennych – powinien nam je podać wykonawca domu, natomiast jeżeli mamy do czynienia ze starszym obiektem, to obliczyć je powinna osoba wykwalifikowana w tym zakresie (na przykład monter pieców indukcyjnych). Dobrze, ale przejdźmy do konkretów – załóżmy, że mamy do czynienia z obiektem o standardowym zapotrzebowaniu energetycznym dla nowego budownictwa (70 kWh/m2/rok):
- Piec indukcyjny do ogrzewania domu o 100 metrowej powierzchni powinien mieć moc 8 kW. Przybliżony koszt takiego pieca to około 10 000 zł.
- Piec indukcyjny do ogrzewania domu o 150 metrowej powierzchni powinien mieć moc 12 kW. Przybliżony koszt takiego pieca to około 12 000 zł.
Do podanych powyżej cen należy doliczyć jeszcze koszt montażu (około 1500 zł). Miejmy również na uwadze, że jeżeli dany piec indukcyjny ma również podgrzewać wodę użytkową, to powinniśmy kupić urządzenie o nieco większej mocy (+około 2kW) oraz doliczyć koszt bojlera. Dobrze a jakie jest zużycie prądu kotła indukcyjnego?
Zużycie prądu kotła indukcyjnego
Dlaczego coraz więcej osób wybiera ogrzewanie indukcyjne? Koszty to poprawna odpowiedź – urządzenia te zużywają średnio 30% mniej energii elektrycznej od kotłów elektrycznych. W porównaniu z pompami ciepła zużycie energii jest niższe o 25%. Kocioł indukcyjny centralnego ogrzewania (lub inaczej piec indukcyjny co) zużycie prądu ma naprawdę niskie – zauważysz to z pewnością po kwocie na rachunkach. Zdradzimy Wam ciekawy patent, dzięki któremu możecie jeszcze bardziej obniżyć wspomnianą kwotę do zapłaty – montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, otworzy Wam dostęp do taniej, a w wielu wypadkach darmowej energii elektrycznej. Ta energia elektryczna może zasilać właśnie wspomniany kocioł indukcyjny, dzięki czemu możemy niskim lub zerowym kosztem generować energię grzewczą!
Ogrzewanie indukcyjne – czy się opłaca
Koszty ogrzewania domu kotłem indukcyjnym są zdecydowanie niższe niż w wypadku innych systemów centralnego ogrzewania. Uważamy więc, że ogrzewanie indukcyjne zdecydowanie się opłaca. Rozważając opłacalność tego rozwiązania grzewczego, warto również wziąć pod uwagę jeden bardzo ważny czynnik, czyli wzrost cen węgla i gazu – oczywiście, ceny prądu również wzrastają, jednak spośród trzech wymienionych surowców energetycznych, to właśnie ten trzeci jest w ostatnim czasie najtańszą opcją. W tym miejscu warto dodać, że wśród systemów grzewczych wykorzystujących energię elektryczną ogrzewanie indukcyjne nie ma sobie równych. W porównaniu z systemami grzewczymi działającymi w oparciu o pompę ciepła i piec elektryczny, to właśnie ogrzewanie indukcyjne jest najkorzystniejsze dla portfela!
Zobacz: Panele, płytki winylowe na ścianę — czy się nadają? Jaki klej? Montaż