Jak wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy w 2023?

Data:

Podziel się z innymi:

Budowa domu z całą pewnością nie jest zadaniem prostym. Jednym z ważniejszych elementów jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Pierwszy w nich, to decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy taka decyzja jest potrzebna? Kiedy dla działki, gdzie planowana jest budowa nie ma obowiązującego planu zagospodarowanie przestrzennego. Jak uzyskać taki dokument? Należy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Z artykułu dowiesz się jak wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy i co powinno się w nim znaleźć.

Wiele osób szuka informacji wpisując w wyszukiwarkę jak wypełnić wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy forum, ale często znajdują tam sprzeczne informacje.

Zobacz: Zabudowa atrialna – wszystko, co musisz wiedzieć

Ile czeka się na warunki zabudowy?

Przeglądając wątki jak wypełnić wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy forum często trafiamy na pytanie o czas oczekiwania.

Decyzję o warunkach zabudowy otrzymasz w ciągu:

W przypadku domu wolnostojącego, dwukondygnacyjnego jednorodzinnego lub o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, którego obszar oddziaływania całkowici mieści się w granicach działki gdzie został zaprojektowany i budynek zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe inwestowa czas oczekiwania na decyzję to ma ksylanie 21 dni. W innych wypadkach czas oczekiwania to do 90 dni. Warto wiedzieć jak wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy, ponieważ w przypadku błędów czas może być wydłużony.

Jak wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy?

Żeby otrzymać decyzję o warunkach zabudowy konieczne jest złożenie kompletnych dokumentów do właściwego urzędu. Chcesz wiedzieć jak wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy? Czytaj dalej.

Źródło: housecollection.pl

Jak wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy – krok 1

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Dokument powinien określać między innymi granice terenu wraz z kopią mapy katastralnej. Na odpowiedź jak wypełnić wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy forum wiele osób wskazywało, że konieczne jest określenie charakterystyki inwestycji oraz zapotrzebowania na energię elektryczną czy też wodę. Ważnym elementem takiego dokumentu jest wskazania sposobu oczyszczania ścieków.

Do tego należy załączyć mapę zasadniczą wraz z mapą kastralną. Opis graficzny wraz z określeniem sposobu na zagospodarowanie terenu. W niektórych przypadkach może być konieczność dostarczenia decyzji o uwarunkowaniu środowiskowym.

W takim dokumencie znajdują się między innymi takie informacje jak wykorzystywanie terenu w trakcje realizacji inwestycji, czy też sposoby na ograniczenie uciążliwości inwestycji dla sąsiadów.

Kolejnym dokumentem jest potwierdzenie możliwości uzbrojenia terenu. Oprócz tego ewentualne pełnomocnictwa oraz potwierdzenie opłat skarbowych.

Zobacz: Okna OknoPlus – opinie, testy, jakie najlepsze?

Jak wypełnić wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy? Porady z forum

Składając wniosek konieczne jest dołączenie wcześniej wspomnianych map. Skala mapy powinna wynosić 1:500 lub 1:1000. Mapę składa się w dwóch egzemplarzach. Pierwsza mapa jest czysta, na drugiej mapie należy wskazać miejsce inwestycji na którą chcemy uzyskać warunki zabudowy. Oprócz tego na mapie oznacza się granice terenu, obszar jaki obejmuje wniosek oraz obszar na jaki będzie oddziaływała nowa inwestycja.

Mapa ma określoną wielkość, nie powinna być mniejsza niż 3 krotność szerokości frontu działki, którą obejmuje wniosek, jeżeli nie spełnia tego warunku, to musi być to minimum 50 metrów. Jeżeli inwestor ma wątpliwości co powinno znaleźć się na takiej mapie, to może zrobić to za niego architekt lub projektant. Kopię mapy zasadniczej uzyskamy w urzędzie prowadzącym zasoby geodezyjne.

Na forach wiele osób zwraca uwagę, że konieczne jest złożenie opisowego oraz graficznego opracowania i dokładny opis planowanego zagospodarowania terenu. W przypadku niektórych inwestycji jak zwracają uwagę forumowicze może być konieczne wcześniej wspomniany dokument mówiący o oddziaływaniu na środowisku, oraz o oddziaływaniu na sąsiadów w czasie budowy.

Jak widać droga do wymarzonego domu wymaga trochę pracy. Jedna już po zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji i jej złożenie wszystko powinno pójść dość sprawnie i szybko. Teraz już wiesz jak złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Lamele ścienne – nowoczesny akcent w tradycyjnym wnętrzu

Możliwości dekoracji własnej przestrzeni jest naprawdę wiele. Możesz wykorzystać różne kolory farb, naklejki ścienne, tapety lub sięgnąć po eleganckie...

Nawóz z drożdży: opinie, zastosowanie i przygotowanie

Nawóz z drożdży to naturalny, ekologiczny sposób na dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych. W ostatnich latach zyskał on...

Kluczowe aspekty wyboru lokalizacji dla luksusowej rezydencji

Inwestorzy coraz częściej decydują się na wybudowanie rezydencji, czyli wyjątkowo luksusowego i ekskluzywnego domu mieszkalnego. Do zalet nowoczesnych...

Najlepsze rośliny do domu oczyszczające powietrze

W dzisiejszych czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem, warto zastanowić się nad naturalnymi sposobami oczyszczania...