Zabudowa atrialna – wszystko, co musisz wiedzieć

Data:

Podziel się z innymi:

Ostatnio sporo czytasz na temat tego zagadnienia? Coraz popularniejsza staje się właśnie zabudowa atrialna. Co to znaczy w praktyce? Jakie zalety i wady ma to rozwiązanie? Czy zabudowa atrialna to dobra idea? Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to serdecznie zapraszamy do dzisiejszego artykułu.

Zobacz: Wieniec fundamentowy – czy jest potrzebny i kiedy robić?

Zabudowa atrialna – czyli jaka?

To pojęcie jest dość enigmatyczne. Nie da się jednak ukryć, że „zabudowa atrialna” to termin, który pojawia się coraz częściej w różnego rodzaju literaturze. Czym zatem charakteryzuje się to zagadnienie? Na pewno długą historią. W końcu zabudowy atrialne były stosowane w praktyce w czasach… Starożytnego Rzymu i Grecji. Już wtedy nie brakowało osób, które chciały np. odseparować się od zgiełku miasta i panującego hałasu itd. Zastanawiasz się, czym wyróżnia się zabudowa atrialna? Co to znaczy tak na dobrą sprawę? Budynki powstające w ramach tej zabudowy są bryłami zamkniętymi od zewnątrz. Ma to znaczenie chociażby pod kątem prywatności. Co jeszcze jest ważne? Dla wielu osób na pewno fakt, że w środku znajduje się ogród. Całość jest zaś otoczona ścianami (ze wszystkich stron).

Zabudowa atrialna – zalety

Czy warto inwestować w tego typu nieruchomości? Poznaj kluczowe zalety, które wybijają się tutaj na pierwszy plan. Na pewno warto wspomnieć o tym, że mieszkańcy mają zdecydowanie spokojniejsze życie. Dzięki zabudowom atrialnym można np. poradzić sobie z bardzo dużym hałasem, zgiełkiem itd. To także szansa na to, aby zagwarantować sobie większą prywatność. Warto zaznaczyć, że w ramach zabudowy atrialnej pomieszczenia są skierowane w kierunku wewnętrznego dziedzińca. Dodatkowo z tej właśnie strony są montowane okna (a przynajmniej większość z nich). Na skutek tego nie trzeba przejmować się, że np. wścibscy przechodnie będą do nich zaglądać. Spore znaczenie ma oczywiście wewnętrzny ogród. Pozwala on, aby poczuć się tak, jakby ktoś mieszkał np. na wsi. Zaaranżowanie ogrodu leży w gestii właścicieli. To ważne, ponieważ od tego zależy to, co będą na co dzień widzieć ze swoich okien. Na pewno to i tak będzie jednak lepszy widok niż np. inne budynki, zakłady produkcyjne, czy sznur samochodów itp.

Projekt domu atrialnego źródło: domydrewnianeblog.wordpress.com

Czym jeszcze wyróżnia się na tle innych zabudowa atrialna? Co to znaczy, że jest ona bardzo kompaktowa? Spokojnie można tutaj użyć takiego właśnie stwierdzenia. W końcu zabudowy atrialne powstają nawet na relatywnie niewielkich działkach. Nie ma żadnego problemu, by ich powierzchnia została optymalnie wykorzystana. W związku z tym nie trzeba mieć bardzo dużych działek, aby finalnie zdecydować się na ten typ budownictwa. Projekt domu atrialnego jest zwarty i zarazem harmonijny (w razie czego można oczywiście proponować swoje poprawki). Czy takie nowoczesne rozwiązania, skrojone na miarę XXI wieku, są drogie? I tutaj niespodzianka. Pewnie większość osób myśli, że trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. W praktyce wygląda to jednak zdecydowanie lepiej. Chociażby dlatego, że budynki w ramach zabudowy atrialnej powstają nawet na relatywnie małych działkach. Chociażby dlatego wcale nie trzeba mieć aż tak dużo pieniędzy, aby wprowadzić to rozwiązanie do swojego życia.

Zobacz: Sufit pływający – zalety i wady tego rozwiązania

Zabudowa atrialna: wady

Przed momentem została poruszona kwestia finansowa. Generalnie zabudowa atrialna wcale nie jest tak kosztowna, jak pewnie wiele osób myślało o tym na samym początku. Oczywiście, finalne wydatki zależą od wielu kwestii. Chodzi głównie o konkretne miejsce, czy wielkość działki. Co jeszcze wpływa na ceny? Np. chęć właściciela do przeszklenia niektórych ścian, które wychodzą na ogródek. Po wykonaniu tego zadania domownicy mogą poczuć się jeszcze bardziej tak, jakby mieszkali na wsi. Wiąże się to jednak z mniej korzystnymi cenami.

Źródło: domy21.pl autor: Artur Wójciak

Do wad tego rozwiązania należy zaznaczyć, że nie wszędzie się ono sprawdza. Jeśli ktoś posiada działkę poza miastem, to lepiej jest skorzystać ze standardowych rozwiązań. Dodatkowo zabudowy atrialne wymagają terenów, na których została już doprowadzona kanalizacja. Nie zawsze można zatem wybrać ten typ budownictwa. Poza tym nie jest to jeszcze bardzo popularne rozwiązanie w naszym kraju. W związku z tym niewiele firm zajmuje się zabudowami atrialnymi, co wpływa na koszty i czas realizacji danego przedsięwzięcia.

Zabudowa atrialna – czy warto?

Trudno to jednoznacznie stwierdzić, ponieważ każdy ma inne oczekiwania w stosunku do wymarzonych nieruchomości. Jeśli ktoś mieszka w mieście, męczy go hałas, chciałby mieć więcej spokoju i prywatności, to takie rozwiązanie powinno być minimum przemyślane. Domy atrialne nie są zaś do końca polecane np. w przypadku osób mających działki z dala od miasta. Warto zatem na spokojnie przeczytać powyższy poradnik, przeanalizować plusy i minusy, a dopiero potem podejmować wiążące decyzje.

Zobacz: Kominek czy koza? Co i kiedy jest lepsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....