Jak usunąć lamperię skutecznie i szybko?

Data:

Podziel się z innymi:

Lamperia jest ozdobą bardzo popularną w przeszłości. Obecnie wraz z powrotem starej mody, wraca też ona. Nowoczesne lamperie wyglądają jednak trochę inaczej. Jak usunąć starą lamperię? A może warto ją po prostu odnowić? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się również jak zlikwidować lamperię olejną, która może być najbardziej problematyczna.

Zobacz: Wata szklana szkodliwość – wata w oku jak usunąć?

Kiedy usuwanie lamperii może być problemem?

Jeśli zastanawiasz się jak skutecznie usunąć lamperię, musisz wiedzieć, jakiego jest rodzaju. Najcięższe wyzwanie stanowi usunięcie lamperii olejnej ze ściany. Powodem jest bardzo silna odporność farby olejnej. Mimo jej wytrzymałości, po wielu latach mogą pojawić się pęknięcia oraz uszczerbki elementu dekoracyjnego. Wtedy przychodzi czas, kiedy należy usunąć ten element z pomieszczenia. Proces jest jednak długotrwały i wymaga sporo energii. Zanim dowiesz się, jak zlikwidować lamperię olejną, musisz wiedzieć jak się do tego przygotować. Niezbędne w tym wypadku będzie okrycie mebli folią ochronną. Jeśli decydujesz się na to, żeby usunąć starą lamperię bez pomocy profesjonalistów, powinieneś zainwestować w specjalny strój ochronny.

Jak usunąć lamperię? 

Sposobów na to, jak usunąć starą lamperię jest kilka. Poniżej przedstawiamy te najbardziej skuteczne. 

  1. usuwanie przy użyciu szpachelki – usuwanie ręczne to jeden z bardziej intuicyjnych sposobów na to jak usunąć lamperię olejną ze ściany. Jest skuteczna, jednak najlepiej sprawdzi się na małych powierzchniach. Usuwanie farby olejnej na dużej powierzchni mogłoby być bardzo pracochłonne.
  2. usuwanie przy pomocy chemii – środki chemiczne będą lepszym wyborem, jeśli powierzchnia jest nieco większa. Przy wyborze tej metody bardzo ważne jest zapewnienie należytej ochrony sobie i przedmiotom, które znajdują się w pomieszczeniu. Istnieją specjalne środki, stworzone do tego, żeby sprawnie usunąć starą lamperię. Po ich nałożeniu na ścianę, po odczekaniu kilku minut lamperia sama zaczyna się odklejać. Wystarczy zerwać odklejone płaty farby.
Źródło: allegro.com
  1. ścieranie mechaniczne – jednym z bardziej popularnych sposobów na to jak zlikwidować lampę olejną nadal pozostaje jej starcie. Można użyć do tego papieru ściernego. Jeśli lamperia zrobiona jest z kilku warstw, konieczna w tym przypadku może okazać się wiertarka, wraz ze specjalną nakładką drucianą. 
  2. termiczne usuwanie – dobrym sposobem na to, jak usunąć lamperię olejną ze ścian będzie podgrzanie ściany przy pomocy specjalnej opalarki. To skuteczny sposób na zmiękczenie farby, przez co ta bardzo łatwo będzie odchodzić od powierzchni. Ten sposób stosować powinny jednak doświadczone osoby, ponieważ z tym sprzętem łatwo uszkodzić powierzchnię ściany. 

Zobacz: Widać łączenia płyt gipsowych po malowaniu – co zrobić?

Zamiast usuwać może warto odświeżyć?

Obecnie bardzo modne w branży wnętrzarskiej ponownie stają się właśnie lamperie. Nie sprowadzają się już jednak jedynie do farby olejnej. Mogą być wykonane z tapety, różnych tkanin, drewna, kamienia lub betonu. Jeśli nie chcesz usuwać starych warstw farby, wystarczy, że obudujesz powierzchnię lamperią w nowoczesnym stylu. Doda ona charakteru w Twoim wnętrzu i nie będzie już przypominać mody z czasów PRL’u.

Ile kosztuje usunięcie starej lamperii? 

Koszty usunięcia lamperii w każdym przypadku będą zupełnie różne. Jeśli decydujesz się na usunięcie farby olejnej w swoim domu, musisz wziąć pod uwagę kilka zależnych. Jeśli jesteś pewien, że tynk znajdujący się od lamperią jest dobrej jakości, bez problemu możesz postawić na usuwanie chemiczne. Musisz pamiętać, że środki chemiczne mogą uszkodzić ściany, które pokryte są tynkiem średniej jakości. To sprawi, że poza usunięciem lamperii poniesiesz dodatkowe koszty odnowy ścian. 

Już wiesz, jak usunąć lamperię. Pamiętaj, że obecnie to pojęcie nie sprowadza się już tylko do farby. Możesz eksperymentować i próbować przykryć starą formę dekoracji w Twoim pomieszczeniu. Jeśli jednak zdecydujesz się na usunięcie farby olejnej, pamiętaj o tym, żeby dostosować najlepszy dla siebie sposób jej likwidacji. Poza tym ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczania, tak, aby nic poza starą i brzydką farbą nie zostało zniszczone. 

Zobacz: Ile kosztuje wymiana skrzynki bezpieczników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Materace Hilding Anders dla całej rodziny – 5 korzyści

Szukasz najlepszych materaców do swojego domu? Zależy Ci na wysokiej jakości produkcji? Postaw na asortyment szwedzkiego producenta! Materace...

Dlaczego warto wybrać mały domek ogrodowy?

Małe domki ogrodowe zyskują coraz większą popularność, a ich urok oraz funkcjonalność przyciągają wielu entuzjastów ogrodnictwa i osób szukających dodatkowej przestrzeni. Wybierając mały domek, inwestorzy często kierują się nie tylko wyglądem, ale także praktycznymi korzyściami. Mniejsze domki są zazwyczaj tańsze w budowie i utrzymaniu, a ich rozmiar sprawia, że łatwiej je wkomponować w istniejący krajobraz ogrodu....

5 powodów, dla których warto zainwestować w lampy ogrodowe

Przydomowy ogród to niezwykle ważna część każdej posesji. Często stanowi on przedłużenie pomieszczeń mieszkalnych, dając dodatkową przestrzeń i...

Łóżko tapicerowane – czy to dobry wybór do Twojej sypialni? Poznaj zalety i wady tego łóżka

Łóżko tapicerowane to coraz popularniejszy wybór wśród osób urządzających swoje sypialnie. Jego elegancki wygląd i szeroka gama dostępnych...