Jak pomalować ścianę pokrytą lakierem?

Data:

Podziel się z innymi:

Połyskująca ściana ma przypominać wyglądem naturalny kamień i jest to obecnie jeden z popularnych trendów w wykańczaniu wnętrza mieszkań i domów. Taka połyskująca ściana ma swoje wady i zalety. Wykonanie lakierowanej ściany nie jest łatwe, a co zrobić jeżeli już nam się znudziła i chcemy ją przemalować? Warto wiedzieć jak pomalować ścianę pokrytą lakierem.

Zobacz: Czym pomalować altanę ogrodową?

Co nam daje połyskująca powierzchnia ścian?

Ściany z połyskiem doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Odbijają światło co umożliwia grę światłem. Lakierowane ściany doskonale sprawdzają się w nowoczesnych industrialnych przestrzeniach. Jeżeli jednak kolor aranżacji nam się znudzi, co mamy zrobić? Jak pomalować lakierowaną ścianę? Odpowiedź na to pytanie w dalszej części artykułu.

Farby z połyskiem często wykorzystywane są do pomalowania pojedynczych elementów, które mają w ten sposób podkreślić. Również pomalowanie nieregularnych kształtów jak np. beton architektoniczny może dawać bardzo ciekawe efekty gry świateł.

Jak pomalować lakierowaną ścianę

Ścianę lakierowaną do malowania trzeba przygotować dokładnie tak samo jak każdą inną. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie starej warstwy malarskiej. Jeżeli słabo się ona trzyma lub się łuszczy należy ją oderwać mechanicznie od ściany. Do tego najlepiej sprawdzi się szpachelka lub szczotka druciana.

Jeżeli chcecie sprawdzić przyczepność starej farby, to można do ściany przykleić kawałek taśmy klejącej a następnie ją oderwać. Jeżeli na taśmie pozostaną fragmenty farby, to będzie oznaczało, że farba słabo się trzyma i najlepiej jest ją usunąć. Teraz już wiesz jak przygotować i jak pomalować ścianę pokrytą lakierem.

Przygotowanie krok po kroku, jak pomalować lakierowaną ścianę:

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie i odtłuszczenie ściany. Jeżeli stara farba jest w dobrym stanie, to bardzo często wystarczającym przygotowaniem będzie umycie jej wodą z mydłem malarskim.

Zobacz: Jak pomalować wysoką klatkę schodową? Praktyczne ściany i kolory

Jak pomalować ścianę pokrytą lakierem – krok 2

Drugim krokiem przygotowania do malowania jest wypełnienie powstałych ubytków w ścianie. Mogą to być dziury po kołkach lub ubytki po uderzeniach. Wypełnić należy specjalną masą szpachlową i poczekać jak zaschnie.

Jak pomalować lakierowaną ścianę – krok 3

Po zaszpachlowaniu ubytków kolejnym krokiem jest zagruntowanie ściany. Grunt na ścianie poprawia przyczepność farby. Czasem zamiast gruntowania lepszym rozwiązaniem może być farba podkładowa. Jest ona odpowiedzią na pytanie jak pomalować ścianę pokrytą lakierem ciemnym i przemalować na jasno. Farba podkładowa pomaga znacznie łatwiej przemalować ścianę z koloru ciemnego na jasny.

Źródło: pixabay.com

Usuwanie farby olejnej ze ściany

Szukając sposobu na to jak pomalować lakierowaną ścianę może konieczne okazać się usunięcie starej farby. Do zmatowienia starej warstwy farby najlepiej będzie użyć papier ścierny o gradacji 150-200. Taki drobny papier sprawi, że ściana zostanie tylko lekko porysowana. Czynność należy wykonać dość delikatnie, aby nie zetrzeć całej farby, a z drugiej strony to skuteczny sposób na pozbycie się brudu i tłuszczu.

Podsumowanie

Przygotowanie do ściany pokrytej lakierem w dużej mierze podobne jest do tradycyjnego malowania ściany. Czasem w przypadku lakierowanych ścian  więcej pracy trzeba do przygotowania przyczepności ściany. Po tym artykule wiadomo już, jak przygotować się do malowania lakierowanej ściany oraz jakie narzędzia należy przygotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....