Mimo że żużel jest odpadem powstałym podczas pracy huty, to znajduje szerokie zastosowanie w innych dziedzinach. Jego ponowne wykorzystanie jest możliwe dzięki jego cennym właściwością. Po pierwsze jest odporny na zmienne temperatury, jest odporny na ogień oraz działanie warunków atmosferycznych. Uznawany jest za materiał ekologiczny. Bardzo szerokie zastosowanie znajduje w budownictwie oraz przemyśle drogowym. Gdzie jeszcze można wykorzystać żużel hutniczy?
Zobacz: Blat HPL – co to jest, cena, opinie
Czym jest żużel hutniczy
Żużel hutniczy jest odpadem, który powstaje w procesie pozyskiwania metalu z rud. Jest to spieczony popiół. W jego skład wchodzą głównie zanieczyszczenia z rud metalu oraz tlenki metali wraz z innymi pozostałościami po spaleniu się węgla i koksu. Żużel nie jest zawsze jednolitym produktem. Różni się on od siebie między innymi przeznaczeniem twardością oraz fakturą materiału. Dzięki swoim właściwością żużel hutniczy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie/
Rodzaje żużla
Rodzaj żużla zależy od pieca w jakim on powstaje. Na podstawie tego kryterium możne wymienić kilka rodzajów. Każdy z tych rodzajów ma inną budowę oraz inne właściwości, a co z tym jest związane ma całkiem inne zastosowania.
Żużel martenowski powstaje w piecu martenowskim, a tomasowski w piecu Thomasa. Ten pierwszy wykorzystywany jest namiastka rudy żelaza i mangamu. W piecu Thomasa powstaje żużel znany jako fosforowy nawóz sztuczny.
W wielkim piecu powstaje specjalna odmiana żużla wielkopiecowego, który jest mrozoodporny oraz ognioodporny. Cechy te sprawiają, że jest wykorzystywany jako izolacja. Wadą tego żużla jest szybka i łatwa absorpcja wody.
Kolejnym rodzajem jest żużel spieniony, inaczej nazywany pumeksem hutniczym. Powstaje on również w wielkim piecu, z tą różnicą, że jest on polewany wodą w celu schłodzenia. Znajduje zastosowanie w izolacjach cieplnych oraz stosowany jest jako dodatek do lekkich betonów.
Ostatnim omawianym rodzajem jest żużel stalowniczy, który powstaje w czasie wytapiania stali w konwertorach. Żużel ten cechuje się mniejszą porowatością oraz jest odporny na ściskanie. Cechuje się również małą nasiąkliwością wody. Najczęściej znajduje zastosowania w budownictwie drogowym.
Zobacz: Glazura a terakota – co to jest, jakie są różnice?
Żużel hutniczy zastosowanie
Kruszywa uzyskana w procesie recyklingu dają bardzo wiele możliwości zastosowania. Dokładnie tak samo jest w przypadku żużla, który potocznie nazywany jest szlaką. Żużel hutniczy bogaty jest między innymi w odtleniacze i różne tkanki metali, dzięki czemu zyskuje wiele cennych właściwości. Co prawda jest on produktem ubocznym, ale znajduje zastosowanie wielu innych miejscach. Wykorzystuje się go szczególnie w pracach budowlanych i drogowych.
Żużel hutniczy najczęściej wyglądem przypomina szarą skałę. Co prawda absorbuje dość dobrze wodę, to z drugiej strony jest odporny na mróz. Trwały i wytrzymały, oto kilka produktów, gdzie znajduje zastosowanie żużel : beton i cement, cegły żużlowe, wełna żużlowa, suche mieszanki budowlane, materiał do budowy dróg.
Wykorzystując żużel hutniczy produkuje się równocześnie produkty ekologiczne i ekonomiczne. To idealne i pożądane w budownictwie połączenie.
Ile kosztuje tona żużlu?
Materiał ten jest bardzo przydatny, a żużel hutniczy cena jest atrakcyjna. Pozostaje kwestia, ile kosztuje tona żużlu, żużel hutniczy cena zależy od rodzaju żużla, jaki planujemy zakupić, ceny wahać się będą od kilkunastu złotych za tonę, do nawet kilkudziesięciu. Jak widać żużel hutniczy cena może być bardzo różna. Przy zapotrzebowaniu na większe ilości warto jest sprawdzić ofertę w kilku miejscach i wybrać najkorzystniejszą.
Po tym artykule Twoja wiedza na temat żużla będzie już znacznie szersza.
Zobacz: Odległość skrzynki gazowej od elektrycznej i granicy działki