Zdun kim jest i czym się zajmuje – co to za zawód?

Data:

Podziel się z innymi:

Na przestrzeni lat zawody, które niegdyś słynęły ze swych profesji odeszły w zapomnienie. Mowa tutaj o kołodziejach, rymarzach, druciarzach czy łaziebnikach. Nieco inaczej jest z osobą zwaną zdunem, która wraca po latach w zupełnie nowej i świeżej odsłonie. Kto to jest zdun i czym się zajmuje opisujemy w poniższym artykule.

Zobacz: Rodzaje kluczy do drzwi – jakie są i czym się różnią?

Kim jest Zdun?

Wiele osób młodego pokolenia zapewne zadaje sobie pytanie- kim jest zdun? Mianowicie osoba posiadająca zawód zduna zajmuje się wykonywaniem różnego rodzaju pieców, specjalizując się również w ich naprawach. Zawód, który jeszcze nie tak dawno można było uznać za wypalony, od kilku lat staje się coraz bardziej popularny, ze względu na duże zainteresowanie. Firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją pieców coraz częściej decydują się na współpracę ze zdunami, którzy w swoim fachu mają duże doświadczenie. Co więcej rynek gastronomiczny również korzysta z pomocy zdunów, a mianowicie restauracje i piekarnie, wykorzystujące stare i tradycyjne metody pieczenia. Zdun -zawód przyszłości? Czy to możliwe? Oczywiście, że tak. Sądząc po ilości zleceń, ten zawód jeszcze przez długi czas będzie mógł cieszyć się dużym powodzeniem.

Co robi Zdun? Kto to zdun?

Od zarania dziejów zawód wykonywany przez zduna był nie tylko istotny, ale i potrzebny społeczeństwu. W takim razie zadajmy sobie pytanie- co robi zdun? Już od czasów średniowiecznych w celu ogrzania gospodarstwa domowego wykorzystywano piece, które budowane były właśnie przez zdunów. Do obowiązków zduna należało skonstruowanie pieca w taki sposób, aby całe ciepło przedostało się do wszystkich pomieszczeń. Można sobie tylko wyobrazić ogrom i ilość pracy, która w tamtych czasach decydowała o przetrwaniu wielu osób, zwłaszcza zimą. Do tej pory osoby korzystające z tzw. kuchni węglowej mogą liczyć na fachową pomoc zduna, który nie tylko wykona wszelkie prace konserwatorskie i naprawcze, ale zadba także o odpowiednią wentylację tego typu kuchni i pieca. Dzisiaj zdun korzysta z gotowych materiałów i elementów w celu budowy pieca, co jest znacznie tańsze, szybsze i łatwiejsze. Do najczęściej spotykanych prac wykonywanych przez zdunów można zaliczyć piece:

  • chlebowe,
  • kuchenne,
  • kaflowe,
  • w formie kominka.
Źródło: youtube.com/@koweziu

Zatem kim jest zdun i co robi? To osoba wykonująca wszelkie prace związane z konstrukcją, budową i naprawą wyżej wymienionych pieców.

Ile zarabia Zdun?

Jeżeli chodzi o zarobki zduna jest to kwestia indywidualna zależna od ilości i trudu wykonywanych prac. Na dzień dzisiejszy ilość zleceń jeżeli chodzi o prace rzemieślnicze jest coraz więcej, dlatego zarobki zduna można oszacować na ok. 3500-4000 zł brutto miesięcznie. Warto zaznaczyć, że zdun z dużym doświadczeniem może zarobić dużo więcej, jednak wszystko zależy od ilości oraz sposobu wykonywanych prac przy budowie pieca.

Zobacz: Ile schnie beton b20 – b25 – b30 – szybkoschnący?

Czy obecnie zawód Zduna ma przyszłość?

Zdecydowanie tak! Potwierdzą to właściciele nie tylko z branży gastronomicznej, ale również osoby fizyczne, które korzystają z pomocy zduna w swoich prywatnych gospodarstwach. Specjalistyczny piec skonstruowany i wykonany przez zduna to przede wszystkim świetnie prezentująca się wizytówka każdego domu, obiektu czy lokalu. Posiadanie różnego typu pieca w dzisiejszych czasach może pozytywnie wpływać a także oddawać charakter danego miejsca. Taka konstrukcja może być ciekawą i intrygującą budowlą dla odwiedzających. Zdun to osoba, która posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o budowanie pieców. Dlatego coraz częściej tego typu konstrukcje wracają do łask. Jeżeli chodzi o aranżację pomieszczeń, to dużo zleceń można zaobserwować w prywatnych domach, gdzie klienci decydują się na wykonanie pieca w postaci kominka, najczęściej do ogrzania pomieszczeń. Taka industrialna budowla w klasycznym i tradycyjnym stylu wspaniale może komponować się z nowoczesnymi dodatkami. Co więcej jeżeli chodzi o samą kwestię aranżacji, to warto wziąć pod uwagę jeden najważniejszy aspekt. Kominek bądź piec wykonany przez zduna może zostać w każdym momencie zdemontowany, jeżeli nie spełnia on swojej dekoracyjnej i praktycznej funkcji.

Wiele osób na pewno zapomniało twierdzenia – zdun kto to jest, czym się zajmuje? Już teraz śmiało można powiedzieć, że jest to osoba o niesamowitej wiedzy, bogatym talencie i doświadczeniu, która w profesjonalny sposób skonstruuje piec na miarę naszych potrzeb.

Zobacz: Jak otworzyć skrzynkę na listy – skutecznie i szybko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...