Papa na deskowanie – jaką wybrać i ile kosztuje?

Data:

Podziel się z innymi:

Deskowanie to zdaniem ekspertów nieodłączny element budowy wysokiej jakości, trwałego dachu, któremu nie straszne są burze, huragany ani wielodniowe opadu gradu. Dowiedz się od czego zależy wybór papy do “szalunku”, jaką papę na deskowanie wybrać i ile dokładnie będzie Cię to kosztowało! Zapraszamy do czytania!

Zobacz: Papa czy membrana – co na dach?

Co to jest deskowanie i jakie funkcje spełnia? 

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją deskowanie (szalunek) stanowi formę, nadającą kształt elementom, wykonanym z betonu oraz żelbetu według przygotowanych uprzednio planów architektonicznych i konstrukcyjnych. W kontekście prac budowlanych związanych z pokryciami dachowymi, deskowanie pełni kilka funkcji:

  • stanowi podłoże, do którego docelowo przymocowuje się pokrycie dachowe
  • pełni funkcję warstwy zespalającej i wpływa pozytywnie na stabilizację konstrukcji dachowej
  • zapobiega ekspansji dachu przez rozmaitej maści gryzonie (pozwala uniknąć zniszczenia izolacyjnej warstwy dachu)
  • zapewnia dodatkową ochronę dachu w trakcie niekorzystnych zjawisk przyrodniczych

Czy warto przeprowadzać deskowanie dachu i dlaczego?

Deskowanie realnie wpływa nie tylko na jakość konstrukcji dachowych, ale i szeroko pojętą wartość budynków, które pokrywają. Wyraźną różnicę pomiędzy domami z deskowaniem a domostwami, których dachy pozbawione są szalunku, zauważają deweloperzy. Zabieg ten (deskowanie) istotny jest szczególnie w przypadku budynków o dachach dwuspadowych oraz wszystkich posiadłości, usytuowanych z dala od miasta na otwartych przestrzeniach. Czy warto przeprowadzać deskowanie dachu? Zdecydowanie tak! 

Celem wdrożenia kroków ku przeprowadzeniu prawidłowego szalunku w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: “jaka papa na deskowanie pod dachówkę”? Liczba niuansów związana z wyborem właściwego tworzywa do konkretnego typu dachu może przyprawiać o zawrót głowy, ale zadanie wbrew pozorom nie jest wcale niewykonalne! Jaka papa na deskowanie pod blachodachówkę i dachówkę? Zapraszamy do lektury!

Źródło: ladnydom.pl

Jaka papa na deskowanie i ile to kosztuje?

Celem dokonania szalunku układamy papę podłużnymi, poziomymi pasami od okapu (pozioma, dolna krawędź powierzchni dachowej wysunięta poza ściany zewnętrzne budynku) do kalenicy (krawędź dachu na przecięciu połaci dachowych). Należy pamiętać, że cena tego rodzaju rozwiązania uzależniona jest od kilku czynników, między innymi: renomy marki i rodzaju papy. Można przyjąć, że uśredniona kwota za 1 metr kwadratowy papy termozgrzewalnej wynosi około 13 zł. Całkowita suma, jaką przeznaczymy na szalunek dachu nie jest zatem wcale tak zastraszająca, jak mogłoby się wydawać. Jaka papa na deskowanie pod dachówkę i blachodachówkę? Odpowiadamy! 

Zobacz: Czym ciąć papę – jaki nóż wybrać?

Jaka papa na deskowanie pod dachówkę?

Niemal niezależnie od rodzaju papy dachowej najistotniejszym elementem w deskowaniu jest jego prawidłowego przeprowadzenie; to przede wszystkim jakość dokonywanych zabiegów decyduje o trwałości i estetyce dachu w przyszłości. Dokonując wyboru papy do celów szalunku warto zwracać jednak uwagę, aby wybrane tworzywo przejawiało pewne konkretne właściwości. Jaka papa na deskowanie pod dachówkę? 

  • papa termozgrzewalna o grubości minimum 4 mm
  • papa samoprzylepna “na zimno” (bez konieczności stosowania ciepła)
  • papa dachowa na zimno

Jaka papa na deskowanie pod blachodachówkę?

Szczególnie w przypadku wyboru papy pod blachodachówkę wysoce istotnym jest zastosowanie materiału o wysokiej wartości izolacyjnej. Jaka papa na deskowanie pod blachodachówkę? Możesz użyć następujących tworzyw: 

  • nieprzemakalna papa termozgrzewalna o grubości około 5 mm
  • papa samoprzylepna “na zimno” (bez konieczności wykorzystywania palników)
  • papa dachowa na zimno

Pamiętajmy, że w trakcie deskowania nieodłącznym elementem prac jest dokonanie wnikliwego rekonesansu dot. dopasowania grubości papy do wagi materiałów dachowych i dostosowanie tych wartości do nośności całkowitej dachu. W ten sposób unikniemy niechcianych wypadków związanych z zawaleniem lub zniszczeniem pokrycia dachowego. Gotowe!

Zobacz: Ile waży rolka papy 5 – 10 – 15 metrów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zaaranżować pomieszczenie z odkrytą konstrukcją dachu?

Zaadaptowane poddasze może mieć znacznie większą wysokość niż standardowepomieszczenia, o ile otworzy się je na konstrukcję spadzistego dachu....

Jak pomalować ścianę pokrytą lakierem?

Połyskująca ściana ma przypominać wyglądem naturalny kamień i jest to obecnie jeden z popularnych trendów w wykańczaniu wnętrza...

Odprowadzenie skroplin z komina – poradnik

Wiele osób, które planują kominy systemowe zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób na odprowadzanie pojawiających się w takich...

Jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka?

Gniazdka są elementem wykańczającym elementem podczas remontu lub wykańczania mieszkania od developera. Jest to tak zwany biały montaż,...