Jak zamontować drzwi bez węgarka?

Data:

Podziel się z innymi:

Od wszystkiego da się uciec – do czasu. Nawet jeśli unikaliśmy w szkole zajęć technicznych, to podczas remontu każdy z nas musi zasięgnąć tego języka. Szczególnie wtedy, kiedy nawali ekipa budowlana i zostajemy sami z problemem, np. montażem drzwi bez węgarka. 

Początkowo wiele nazw narzędzi lub zastosowań budowlanych brzmi obco niczym imiona mistycznych postaci z legend (węgarek? kim jest węgarek?). Z racji, że lubimy obalać wszelkie mity, wytłumaczymy, o co chodzi z drzwiami bez węgarka i poszukamy rozwiązania dla tego problemu. 

Sprawdź: Drzwi, panele Artens – opinie, co to za firma? Kto produkuje?

Montaż drzwi bez węgarka 

Zacznijmy od początku – czy drzwi bez węgarka to coś złego? I tak, i nie. Kiedyś, gdy budowano domy z cegły, konstruowano budynek trochę inaczej. Planowano otwory okienne zawczasu, żeby od zewnątrz były mniejsze, a od strony wewnętrznej większe. Tu do akcji wkracza węgarek. 

Węgar to taki fragment ściany, który przez to, że są tam lekko wysunięte cegły, nieznacznie wystaje. Dzięki temu okna były lepiej osadzone w budynku, nie wypadały z ościeżnicy i było to tanim rozwiązaniem. 

Dzisiaj nadal stosujemy takie rozwiązania, chociażby po to, aby dodatkowo zabezpieczyć okno przed intensywnie zacinającym deszczem czy silnym, porywistym wiatrem. Węgarek osłania najbardziej newralgiczne miejsca styku ościeżnicy z oknem. 

Sprawdź: Czym zagruntować posadzkę pod panele?

Drzwi bez węgarka czy może jednak z nim?

Węgarek stosuje się również przy montażu drzwi. W sytuacji, gdy dopiero zaczynamy się budować lub chcemy wymienić drzwi na nowe. By przygotować węgarek i drzwi i wymiary tych drzwi, muszą być nam znane, ponieważ trzeba przygotować odpowiedni otwór. 

Najczęściej montowane drzwi posiadają regulowane ościeżnice. Te mają opaski, które obejmują mur po obu stronach. Ościeżnica drzwi bez węgarka stanowi większe wyzwanie w montażu. Często trzeba przyciąć wspomniane opaski, na czym cierpi strona wizualna. 

Nie jest to konieczne, ale znacznie ułatwia remont, kiedy jest węgarek przy drzwiach. Wymiary się zgadzają i idzie to, jak po maśle. Jednak co zrobić, kiedy projekt mieszkania nie uwzględnił tego rozwiązania? 

Cóż, często najlepiej poprosić o radę tynkarza, który zobaczy na własne oczy, czego dokładnie dotyczy problem. Ważne jest to, z czego są zrobione ściany i jakie drzwi chcemy zamontować. To będzie najbardziej sprawdzone rozwiązanie. Co zrobić, jeśli nie możemy sobie na to pozwolić?

Na zdjęciu widoczny jest węgarek, który został zniszczony. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=tomxQqqXwUE

Najwygodniej będzie domurować węgarek. Musimy określić rodzaj drzwi i wymiary. W przypadku ścian z pustaka ceramicznego można z jednej strony domurować węgarek z cegły pełnej, postawionej na pionowo. Z drugiej strony przyciąć ścianę, w celu zachowania wymiaru. Trzeba pamiętać o kilku szczegółach. 

Należy poczynić dokładne wymiary, ponieważ zbyt duże podcięcie ściany sprawi, że nadproże straci swoje podparcie i trzeba będzie je przełożyć. Domurowany węgarek należy zakotwić stalowymi łącznikami do istniejącej już ściany.

Innym wariantem montażu drzwi bez węgarka jest przycięcie opasek w ościeżnicach lub wykonanie węższych drzwi, o ile jest to możliwe do wykonania. Jednak bezpieczniejszą opcją jest węgarek i drzwi. Wymiary musisz dobrze znać. 

Sprawdź: Jaki lakier do mebli wybrać?

Oczywiście, jeśli odznaczacie się wyjątkową cierpliwością, możecie skontaktować się z autorem projektu mieszkania, aby powiedzieć mu o problemie. Być może mieszkańcy przyszłych zabudowań jego autorstwa będą mieli trochę łatwiej…

Mamy nadzieję, że chociaż trochę pomogliśmy wam w kwestii problemu montażu drzwi bez węgarka, który nie został uwzględniony wcześniej. Jeśli znacie inne sposoby na obejście tego problemu, koniecznie podzielcie się doświadczeniem w komentarzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...