Historia dywanów orientalnych

Data:

Podziel się z innymi:

Moda nieustannie się zmienia i bardzo ciężko nadążyć za wnętrzarskimi trendami. Wystrój mieszkania to nie lada wyzwanie, ponieważ często wymaga podjęcia decyzji mających wpływ na design pomieszczeń nie tylko na jeden sezon, lecz nawet kilka lat. Doskonałym elementem uzupełniającym aranżację domu są dywany, cieszące się sporą popularnością od wieków. Z powodzeniem można je wykorzystać w salonie, sypialni, pokoju dziecka, a nawet w korytarzu. Ogrom modeli w sklepach meblowych może przyprawić o ból głowy. Istnieje jednak uniwersalne rozwiązanie, pasujące niemal do każdego wnętrza – dywan orientalny. Jaka jest historia tych barwnych dzieł sztuki?

Dywany orientalne – czym się charakteryzują?

Wzorzyste dywany orientalne z pewnością wielu osobom kojarzą się z domem rodzinnym. Obecnie spotkać je można również w nowoczesnych wnętrzach, gdzie pełnią funkcję niebanalnej dekoracji. Te tkaniny wyróżniają się przede wszystkim uniwersalnością i tym, że są ponadczasowe. Wysokiej jakości dywan orientalny będzie pasował do każdej aranżacji niezależnie od tego, czy jest utrzymana w stylu boho, klasycznym, czy nowoczesnym. Świetnie wpisują się w każdy klimat, wzbogacając go o wyjątkowość.

Cechą charakteryzującą orientalne dywany jest niepowtarzalne wzornictwo. Utkane na nich motywy florystyczne i roślinne w połączeniu z kształtami geometrycznymi przyciągają uwagę wielu osób. Zdobienia niektórych modeli już na pierwszy rzut oka są ciekawe i wydają się być niemożliwe do uzyskania. Bogata kolorystyka to kolejny aspekt wyróżniający dywany w stylu etno. Należy zaznaczyć, że do koloryzacji włókien wykorzystywane są tylko i wyłącznie barwniki pochodzenia naturalnego, toteż można zauważyć na nich niebanalne przejścia tonacji. Dywany orientalne zachwycające oryginalnym wzornictwem występują w okrągłym bądź prostokątnym kształcie i z reguły zachowane są w odcieniach burgundu i brązu, rzadziej zieleni.

Biorąc pod uwagę fakt, że każdy dywan tkany jest ręcznie, to wiąże się z tym solidność i dokładność wykonania z dbałością o najmniejszy szczegół. Takie tkaniny dekoracyjne są niezwykle odporne na uszkodzenia, ponieważ produkowane są z naturalnych materiałów, takich jak jedwab, wełna. Z biegiem lat nie odkształcają się i nie ulegają procesowi odbarwienia, co dodatkowo wpływa na ich wyjątkowość.

Orientalne dywany – historia

Tradycja tkania dywanów z materiałów naturalnych towarzyszy człowiekowi od wieków. Ta sztuka wytwarzania tkanin dekoracyjnych sięga prawdopodobnie III i II tysiąclecia p.n.e. Ówcześnie dywany orientalne służyły koczownikom jako ochrona przed zimnem. Kobierce tkane z roślinnych włókien zabezpieczały organizm przed obniżeniem temperatury, dzięki temu ludzie mogli wędrować niezależnie od warunków pogodowych. Trwałe i wzorzyste tkaniny były także wykorzystywane do ozdobienia namiotów, pełniły funkcję izolacji przed wilgocią. Z biegiem czasu wyrobami zaczęli interesować się członkowie osiadłym plemion, którzy postanowili nagminnie tkać dywany orientalne, używając w tym celu wełny i jedwabiu.

Odporne na zabrudzenia dywany orientalne dużą popularnością cieszyły się w Indiach i Persji. Nie bez powodu Presja od XVI wieku była uważana za „kolebkę dywanów”. Z tego kraju pochodzą najstarsze modele tkackie o różnych kształtach i wzorach. Z czasem dywany orientalne gościły w pałacach i dworach, gdzie upiększały wygląd komnat, salonów etc. Obecnie wiele zamków wyposażonych jest w kolorowe kobierce, nadające wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Warto zaznaczyć, że są to produkty wywodzące się przede wszystkim z Indii, Turcji, Pakistanu, Tybetu czy Północnych Chin. Szeroki wybór dywanów orientalnych sprawia, że te malownicze produkty znajdą zastosowanie zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.

Rodzaje dywanów orientalnych

Dywany w stylu orientalnym to doskonałe rozwiązanie do udekorowania niemal każdego pomieszczenia. Biorąc pod uwagę oryginalność i uniwersalność, barwne kobierce cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników przytulnych wnętrz. Orientalne dywany można podzielić ze względu na materiał, z którego są utkane. W związku z tym, że do produkcji opisywanych produktów wykorzystuje się materiały naturalne i kraj pochodzenia, najczęściej spotyka następujące rodzaje dywanów orientalnych.

Dywany jedwabne

Do wyprodukowania tego rodzaju kobierca potrzeba aż 7 kilogramów kokonów jedwabników. Jest to bardzo kosztowny produkt, aczkolwiek odznacza się niezwykłą jakością i odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Te efektowne i ekskluzywne dywany orientalne stanowią niezastąpiony element dekoracyjny aranżacji utrzymanych w stylu glamour, klasycznym i wielu innych.

Dywany indyjskie

Taka tkanina znakomicie sprawdzi się zarówno jako ozdoba podłogowa, jak i ścienna. Indyjskie dywany orientalne charakteryzują się przede wszystkim wzornictwem zawierającym motywy roślinne i florystyczne oraz wełnianym i jedwabnym materiałem wykonania.

Dywany wełniane Gabbeh

Ogromną zaletą tego typu dywanów jest fakt, iż mają one bardzo korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ nie zawierają syntetycznych składników. Wytwarzane są z surowej przędzy wełnianej, co w dużym stopniu wpływa na miękkość produktu.

Dywany perskie

Jak już wspomniano, Persja była pierwszym krajem, w którym zaczęto postrzegać orientalną tkaninę nie tylko jako produkt praktyczny, lecz przede wszystkim element ozdobny. Perskie dywany są powszechnie uznawane za dzieła sztuki między innymi dlatego, że wyglądają bardzo luksusowo i nadają pomieszczeniom luksusowego charakteru. Głębia wyrazistych barw i finezyjne wzornictwo każdemu kojarzy się z bogactwem, które może zagościć w każdym domu.

Dywany tureckie

Dywany orientalne pochodzenia tureckiego niegdyś święciły triumfy niemal w każdym domu. Obecnie wielu osobom kojarzą się one z czasami PRL-u, kiedy te wzorzyste, bordowe kobierce ozdabiały podłogi każdego salonu. Dziś dywan turecki wykonany w dobrym stylu jest w stanie dodać akcentu całej aranżacji, a także przykuje uwagę niejednego gościa. Modele orientalne znakomicie przełamują kolorystykę i wnoszą nieco intrygujący motyw do designu pomieszczenia. Ten luksusowy produkt wyróżniają się gęstym i krótkim runem, motywami florystycznymi i co najważniejsze – solidnością wykonania.

Dywany pakistańskie

Dywan pakistański ma nieco niekonwencjonalny wygląd, ponieważ jego wzór przypomina stopy słonia. W większości przypadków wytwarzany jest z wełny, a jego kolorystyka jest bardzo zróżnicowana – występuje w odcieniach brązu, czerwieni, zieleni, beżu etc.

Podsumowanie

Wiele osób uważa, że dywany orientalne są nieco kiczowate i dawno wyszły z mody – nic bardziej mylnego. Te barwne kobierce nadal mają wielu zwolenników ze względu na niebanalną jakość i szeroką gamę kolorystyczną. Projektanci wnętrz nieraz potwierdzili fakt, że dywany orientalne tworzą wspaniałe aranżacje niezależnie od stylu wnętrzarskiego. 

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak ocenić jakość materaca przed zakupem w sklepie online?

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Każdy z nas wie, że wybór odpowiedniego...

Domki ogrodowe dla dzieci – pomysły na aranżację i kreatywną zabawę

Domek ogrodowy to marzenie wielu dzieci, ponieważ daje im własną, magiczną przestrzeń, w której mogą rozwijać swoją kreatywność...

Jak wybrać odpowiednią podłogę do ogrzewania podłogowego

Dobór podłogi do ogrzewania podłogowego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i efektywności. Odpowiedni materiał...

Ekologiczne materiały podłogowe: co warto wiedzieć

Coraz więcej osób poszukuje ekologicznych rozwiązań do swojego domu. Przyjazne środowisku materiały podłogowe to jeden z kluczowych elementów...