Kiedy pryskać czereśnie na robaka? Terminy oprysków

Data:

Podziel się z innymi:

Czereśnie to jedne z najsmaczniejszych i najbardziej cenionych owoców w Polsce. Niestety, często są one narażone na atak różnych szkodników, takich jak robaki. Dlatego ważne jest, aby właściciele sadów owocowych przeprowadzali regularne opryski, które zabezpieczą plony przed szkodnikami. Jednak nie każdy wie, kiedy najlepiej przeprowadzać opryski. W tym artykule poznasz opryski czereśni terminy, aby skutecznie pozbyć się robaków. Dobrze jest wiedzieć kiedy pryskać czereśnie na robaka, aby skutecznie bronić czereśni.

Jak zapobiegać pojawieniu się robaków w czereśniach?

Aby chronić czereśnie przed szkodnikami, konieczne jest zastosowanie oprysku, ale warto także skorzystać z kilku dodatkowych zabiegów, które pomogą ograniczyć ilość szkodników i zmniejszyć ryzyko problemów w kolejnych sezonach. Opryski czereśni terminy zależą głównie od rodzaju szkodników.

Jednym z tych zabiegów jest sadzenie wczesnych odmian czereśni, takich jak Rivan i Burlat, które owocują przed masowym pojawieniem się szkodników. Innym sposobem jest zbieranie opadłych owoców z ziemi lub układanie pod drzewami gęstej siatki lub agrowłókniny, co pomaga ograniczyć populację szkodników oraz liczbę larw, które przenikają do gleby

Naturalne opryski czereśni

Jeśli zależy nam na ekologicznym sadzie lub ogródku, najlepiej stosować naturalne opryski na czereśni i innych drzewach owocowych. Są one bezpieczniejsze dla środowiska i pożytecznych owadów, takich jak pszczoły. Do oprysków na czereśni możemy stosować różne środki, takie jak oleje (najczęściej parafinowy lub rydzowy), miedzian, szare mydło potasowe, czy też naturalne wywary i gnojówki.

Oleje działają skutecznie na szkodniki, które po oblepieniu oleistą substancją nie mogą prawidłowo oddychać. Miedzian natomiast jest skutecznym środkiem na choroby grzybowe i bakteryjne, w tym raka bakteryjnego. Szare mydło potasowe, czyli zwykłe mydło w kostce lub specjalne ogrodnicze w płynie, skutecznie zwalcza szkodniki. Natomiast naturalne wywary i gnojówki, np. na bazie pokrzywy, skrzypu, mniszka, perzu i innych chwastów, dostarczają roślinie odpowiednich substancji odżywczych, co pozwala ją wzmocnić.

Chemiczne opryski czereśni

Stosowanie oprysków z substancjami chemicznymi jest zalecane przede wszystkim na większych plantacjach, gdzie wymagana jest szczególna ostrożność. Większość substancji ma działanie żrące dla skóry i oczu, dlatego w trakcie stosowania konieczne jest noszenie rękawiczek, okularów ochronnych i kombinezonu ochronnego. Oprócz tego w jaki sposób, to też trzeba wiedzieć kiedy pryskać czereśnie na robaka.

Opryski chemiczne są skuteczne w zwalczaniu szkodników, jednak zawsze należy działać zgodnie z instrukcją na opakowaniu i przestrzegać karencji – czyli czasu między zastosowaniem oprysku a spożyciem owoców. Wszelkie substancje chemiczne powinny być stosowane z dużą ostrożnością, ze względu na możliwe negatywne skutki dla środowiska i ludzi.

Kiedy pryskać czereśnie na robaki?

Małe białe robaczki, które można spotkać w czereśniach to larwy nasionnicy trześniówki. Ze złożonych jaj wylęgają się robaki  zaczynają żerować w owocach. Na tego szkodnika najlepszy jest oprysk olejowy, który uniemożliwia im oddychanie.

Pierwsze opryski na drzewa owocowe zwykle wykonuje się tuż po ich kwitnieniu – 2-3 razy, co 14 dni. Jeśli zauważysz wylęgi muchówek z gleby, odczekaj 2-3 dni i wykonaj kolejny oprysk. Najlepszym czasem na opryskiwanie jest maj i czerwiec. Aby ułatwić sobie zauważenie latających szkodników i jednocześnie pozbyć się ich, warto użyć specjalnych żółtych pułapek, które przyciągną owady.

Jak widać sposobów na skuteczną walkę z robakami na czereśniach jest kilka. Teraz już wiesz jakie są opryski czereśni terminy i kiedy pryskać czereśnie na robaka, aby działania były skuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...