5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Data:

Podziel się z innymi:

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie się rzutuje zatem na naszą codzienność i w perspektywie długoterminowej, fizyczną oraz psychiczną kondycję organizmu. Sprawdź, jakie pięć błędów ma wpływ na nasze niewysypianie się i w jaki sposób zmienić nawyki, by sen był zdrowy i efektywny. Wysypiaj się w trosce o swoje zdrowie, dbając o zdrowy styl życia na co dzień.

1. Zbyt ciepło lub zbyt chłodno w sypialni – błąd, przez który się nie wyśpisz

Temperatura i jakość powietrza w sypialni mają istotne znaczenie dla jakości i komfortu snu, dlatego przed pójściem spać ważne jest przewietrzenie pomieszczenia i zadbanie o odpowiednią dla jakościowego snu wartość temperatury w pomieszczeniu. W miesiącach zimowych warto przewietrzyć pomieszczenie krótko i intensywnie, w ciepłe wieczory warto pozostawić uchylone okno na całą noc. Optymalna temperatura, sprzyjająca wysypianiu się to 18-20,5 ºC.

niewygodny-materac-to-dlatego-budzisz-sie-z-poczuciem-niewyspania.jpg

2. Niewygodny materac – to dlatego budzisz się z poczuciem niewyspania

O wygodzie materaca decyduje przede wszystkim jakość zastosowanych przy jego produkcji materiałów, a ponadto dopasowanie twardości produktu do swojej wagi oraz trybu codziennej aktywności. Pamiętaj, że materace piankowe, obecnie najnowocześniejsze, wykorzystujące innowacyjne rozwiązania doskonale dopasowują się do kształtu ciała, nie ulegają odkształceniom i zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. Wysokiej klasy materace Tarnów to produkty, wśród których znajdziesz propozycje marki Hilding. Zwróć uwagę na skalę twardości (H1, H2, H3, H4), możliwość zdjęcia pokrowca do wyprania, a także odwrócenia materaca, by zyskać odmienne właściwości. Zweryfikuj też rozmiar materaca, który swoją szerokością powinien zapewnić komfort snu.

3. Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed zaśnięciem

Samo zastanowienie się, jaki materac jest najzdrowszy i zakup nie będzie idealnym rozwiązaniem na problemy z jakością zasypiania i snu. Przed zaśnięciem warto unikać niebieskiego światła ekranów, emitowanego przez urządzenia elektroniczne. Zdecydowanie warto odłożyć tablet czy też telefon na rzecz książki. Czytanie sprzyja łatwemu zasypianiu i pomaga zrelaksować się, przygotowując organizm do zaśnięcia. Zrezygnuj z oglądania telewizji i przeglądania mediów społecznościowych przed snem. Warto wyciszyć się i nie korzystać z nich na dwie godziny przed planowanym pójściem spać. Możesz wziąć relaksującą kąpiel z zastosowaniem olejków eterycznych, co sprzyja łatwemu zasypianiu i poprawia jakość snu. W tym miejscu warto dodać, iż organizm lub regularność i powtarzalność. Częste wyjazdy, praca zmianowa, kładzenie się spać o różnych porach nie sprzyjają jakości i higienie wypoczynku.

4. Objadanie się lub głód przed pójściem spać

Dieta ma istotny wpływ na jakość sennego wypoczynku. Jeżeli zależy Ci na dobrej jakości snu przede wszystkim nie objadaj się tuż przed zasypianiem. Konieczne jest dopasowanie specyfiki posiłku do wieczorowej pory. Wprowadź do swojego trybu życia regularność. Lekka kolacja na 2-3 godziny przed snem to doskonały sposób na komfortowe wysypianie się. Nie warto kłaść się głodnym, co również nie sprzyja zasypianiu i nieprzerwanemu, komfortowemu wypoczynkowi. Błędem w zapewnieniu sobie higieny i dobrej jakości snu jest ponadto spożywanie kofeiny i alkoholu przed snem. Substancje te mogą zaburzać zarówno proces zasypiania, jak i ciągłość snu. Kofeinę zawiera nie tylko kawa, ale i herbata, napoje energetyczne, które zamiast wyciszenia mogą spowodować pobudzenie utrzymujące się przez kilka godzin. Nie spożywaj ich minimum trzy godziny przed snem.

5. Zbyt mało ruchu lub zbyt intensywny trening przed snem

Organizm oprócz sennego wypoczynku w odpowiednich warunkach, czasie oraz częstotliwości lubi odpowiednie przygotowanie. Jeśli się nie zmęczysz trudniej będzie Ci zasnąć. Jeżeli zmęczysz się zbyt mocno lub trening nastąpi bezpośrednio przed położeniem się spać możesz odczuć dyskomfort i spotkać się z utrudnionym zasypianiem. Trening warto przeprowadzić na co najmniej dwie godziny przed planowanym pójściem spać. Bezpośrednio przed snem warto się wyciszyć. Jeśli trenujesz dwa-trzy razy w tygodniu, pozostałe dni mogą rodzić kłopot z zaśnięciem. Wybierz się na wieczorny spacer lub krótki jogging, a bezpośrednio przed zaśnięciem weź ciepłą kąpiel i poczytaj książkę. Dopasuj poziom i intensywność aktywności fizycznej do swoich indywidualnych możliwości oraz stanu zdrowia. Dzięki temu unikniesz błędów, które spowodują pogorszenie jakości sennego wypoczynku.

zbyt-malo-ruchu-lub-zbyt-intensywny-trening-przed-snem.jpg

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....