Wodomierz radiowy – jak oszukać, jak zatrzymać?

Data:

Podziel się z innymi:

Inflacja, wojna za granicą czy skutki lockdownu sprzed dwóch lat dają się we znaki nie tylko poczuciem frustracji i niepokoju, ale i nieustannie wzrastającymi kosztami życia. O ile opcją na przetrwanie tego czasu jest rezygnacja z zachcianek, tak rachunki nie zapłacą się same. 

Pojawia się wielu nieuczciwych i zdesperowanych mieszkańców, którzy opracowali sposoby na to, jak oszukać lub jak zatrzymać odczyt z wodomierza radiowego. W tym artykule przyjrzymy się ich praktykom.

Wodomierz radiowy – jak oszukać? 

Podstawowa wiedza mówi, że im starszy jest wodomierz, tym łatwiej manipulować jego odczytami. Nowoczesne warianty są wyczulone na różne ingerencje, wówczas pozostaje to zaakceptować i płacić tyle, ile trzeba. 

Istnieje wiele sposobów, na to, jak oszukać odczyt liczników. Można je zablokować, odwrócić położenie licznika, aby odejmował zużycie. Odwrócony licznik dodaje, a nie odejmuje zużycie. 

Odważniejsi próbują użyć w tym celu magnesu neodymowego, co było popularne dekadę temu. Polegało na tym, że albo spowalniało obrót wodomierzy, albo zatrzymywało je, nawet jeśli woda z kranu leciała szerokim strumieniem.

Zobacz: Rea – opinie. Baterie, kabiny, łazienki, umywalki

Niektórzy praktykują też demontaż nakładki radiowej na krótki moment, próbując na jak najdłużej zatrzymać pomiar. Odłączona od wodomierza nie rejestruje zużycia wody. Choć mogłoby się wydawać, że liczba sposobów na to, jak oszukać odczyty, zmniejszy się z biegiem czasu, jest zupełnie inaczej.

Obecnie elektrociepłownia, wodociągi czy nawet spółdzielnia mieszkaniowa, zakłada nakładki do zdalnego i bezprzewodowego odczytu stanu licznika. Inkasenci nie muszą wówczas chodzić od mieszkańca do mieszkańca, co jest dla nich bardzo wygodne. Natomiast właściciele lokali mieszkalnych nie muszą być w tym momencie obecni w domu. Pozornie wydaje się, że nie ma tu miejsca na przekręt. Jednak urządzenia popularnych producentów w Polsce nie są zabezpieczane przed możliwością zdalnej ingerencji. W ten sposób można zmodyfikować wskazania stanu licznika, a co za tym idzie – stan rachunku. Zarówno na minus, jeśli chcemy zaoszczędzić, jak i na plus, jeśli mamy konflikt z sąsiadem. 

Wodomierz radiowy – jak zatrzymać? 

Istnieją i tacy lokatorzy, którzy nie tylko wiedzą, jak zatrzymać odczyt, ale również jak go cofnąć. Innym popularnym chwytem sprzed dekady były stare baterie grzybkowe. Prawdopodobieństwo takich zwrotek rośnie, jeśli baterie nie były właściwie konserwowane, a uszczelki wymieniane. Obecnie powszechnie stosuje się baterie dźwigniowe, które są znacznie trwalsze. Minus stanowi towarzyszące im ryzyko awarii.

Innym sposobem na to, jak zatrzymać i cofnąć odczyty wodomierzu radiowego, jest bateria z zainstalowanym mieszaczem termostatycznym. Bez względu na temperaturę wody pobieranej, jego celem jest utrzymywanie stałej temperatury wody, która jest gotowa do użycia. 

W przypadku nieprawidłowej instalacji lub uszkodzenia baterii woda ciepła jest cofana przez wodę zimną. Wówczas możemy zaobserwować ujemne stany zużycia na odczytach radiowych wodomierzy. Woda gorąca ma zazwyczaj niższe ciśnienie od zimnej wody. Łatwe zatkanie wylewki na baterii z mieszalnikiem oraz późniejsze jej otwarcie poskutkuje tzw. przebiciem. Dla chcącego sposobów na to, jak zatrzymać lub oszukać odczyty, jest na pęczki.

Można też celowo ustawić mieszacz termostatyczny w taki sposób, aby działał jako zakłócacz naturalnego przepływu wody. Nowoczesne sprzęty są niezwykle czułe na takie próby manipulowania, czy to celowe, czy nie. Odczytają zarówno każdą próbę zatrzymania wodomierza, jak i zlokalizują przyczynę. Wystarczy, że mieszkamy w budynku, w którym korzysta się z radiowego odczytu wodomierzy. 

Nawet jeśli lokatorzy używają wspomnianych wcześniej magnesów neodymowych lub organizują przejścia nad wodomierzami (tzw. by pasy), czy też wstrzymują ich ruch w sposób mechaniczny – oni również zostaną ujawnieni. Wyjątku nie stanowią też wodomierze wskazujące ujemne przepływy. 

Warto ciągle mieć na uwadze fakt, że wszystkie praktyki skoncentrowane na tym, jak oszukać czy jak zatrzymać odczyty, są okradaniem sąsiadów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....