Powierzchnia i układ łazienki to dwa podstawowe wyznaczniki tego, jaką wannę do niej wybrać. Do tego dochodzą także preferencje i indywidualne potrzeby przyszłych użytkowników. W praktyce wybór wanny nie zawsze jest prostym zadaniem. Zanim zaczniesz planować ten element wyposażenia łazienki, warto poznać standardowe wymiary wanien. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak znaleźć wannę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
Długość wanny dopasowana nie tylko do wielkości łazienki
Decydując się na montaż wanny, weź pod uwagę zarówno wymiary pomieszczenia, jak i wzrost domowników. W standardowych wannach, których długość to około 156-160 cm, osoba o przeciętnym wzroście usiądzie z wyprostowanymi nogami. Natomiast w tym większych, mających około 170-180 cm długości, korzystający może się nawet położyć na plecach.
Oczywiście długość boku wanny nie może przekraczać długości ściany, przy której planujesz ją zamontować. Co, jednak gdy masz do dyspozycji małą przestrzeń? Postaw na mniejszą wannę w kompaktowych rozmiarach, zaczynających się już od około 90 cm długości. Taki model doskonale sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu w bloku.
Szerokość wanny też ma znaczenie
Jeżeli pomimo niedużego metrażu zależy Ci na większej przestrzeni w wannie, wówczas rozwiązaniem staje się asymetryczna wanna narożna, która ma jeden bok wyraźnie krótszy. Stwarza to większe możliwości aranżacyjne.
Wanna narożna zwykle wyróżnia się frontem w kształcie łuku, linii prostej na planie trapezu lub łezki. Konstrukcja sprawia, że wanna zajmuje mniej miejsca niż jej symetryczny odpowiednik. Tego typu wanna ma około 150-170 cm długości i 75-100 cm szerokości. Ten ostatni wymiar nie jest jednolity na całej długości wanny, a dostosowany do jej kształtu. Chcąc więc zapewnić sobie więcej miejsca w wannie, nie zajmując całego pomieszczenia, rozważ wannę tego rodzaju.
Z kolei w przypadku symetrycznej wanny narożnej masz do czynienia z konstrukcją opartą na planie wielokąta, np. sześciokąta. Jednak takie wanny narożne sprawdzą się raczej w nieco większych łazienkach.
W wannie nie tylko trzeba się zmieścić, ale też czuć się komfortowo. Dlatego jej szerokość należy dopasować do własnych potrzeb. Standardowa szerokość wanny to około 70 cm. Bez problemu znajdziesz jednak także wanny szerokie na 90 cm. Jeśli tylko wielkość łazienki Ci na to pozwoli, zastanów się nad szerszym modelem.
Wysokość wanny – jak dobrać?
Długość i szerokość wanny to nie wszystko. Koniecznie zwróć uwagę także na jej wysokość. To istotny parametr, zwłaszcza gdy wśród domowników są małe dzieci, seniory lub osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. W takich przypadkach sprawdzą się wanny o mniejszej wysokości.
Same wanny mają zwykle wysokość od 40 do 50 cm. Do tego dochodzą jednak nóżki lub stelaż, na których montuje się wanny. Standardowy wymiar przyjęty w aranżacji łazienek to montaż wanny na wysokości 60 cm od wykończonej posadzki. Jeśli jednak wśród domowników znajdują się wymienione wyżej osoby, pomyśl o obniżeniu krawędzi wanny. Niższa krawędź sprawia, że wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Z wysokością wanny związana jest także jej głębokość wewnętrzna. Przeciętnie jest to 45-47 cm. Producenci armatury oferują jednak także wiele głębszych i płytszych modeli. Głęboka wanna to nie tylko bardziej komfortowa kąpiel, ale także – w przypadku pełnego wypełnienia wodą – większe jej zużycie.
Więcej miejsca, więcej możliwości aranżacyjnych
Jeżeli masz większy dom lub mieszkanie, nie musisz ograniczać się do klasycznych aranżacji łazienek. W luksusowych wnętrzach w stylu glamour coraz częściej pojawiają się przestronne salony kąpielowe. W takiej aranżacji idealnie sprawdzi się wanna wolnostojąca.
Wanny wolnostojące dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Mają np. formę elipsy i wyróżniają się długością 150-170 cm i szerokością 60-80 cm. W aranżacjach glamour największą popularnością cieszą się wanny wolnostojące wyposażone w ozdobne nóżki. Katalog producentów wanien obejmuje jednak także wiele modeli o minimalistycznej, geometrycznej formie.
W przypadku, gdy cenisz klasyczne rozwiązania aranżacyjne, w Twoim domu sprawdzi się wanna prostokątna. Taki model – mimo że nie zaskakuje niebanalnym kształtem – pasuje do większości przestrzeni. Jego wymiary nie sprawiają trudności z usytuowaniem w pomieszczeniu, a ergonomiczny kształt zapewni wygodę użytkowania.
Artykuł sponsorowany. Zdjęcia: Komfort.pl