Różne oblicza ogrzewania podłogowego – co warto o nim wiedzieć?

Data:

Podziel się z innymi:

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w domowych wnętrzach jest kluczowe dla użytkowników. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite urządzenia grzewcze, dopasowane do konkretnych potrzeb i upodobań. Jedną z opcji jest postawienie na ogrzewanie podłogowe, które też miewa wiele odsłon.

Czy rzeczywiście warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe? Który wariant takiego rozwiązania najlepiej wybrać? O tym napiszemy poniżej.

Ogrzewanie podłogowe – największe zalety

Ogrzewanie podłogowe w ostatnim czasie stało się jednym z głównych standardów w budownictwie mieszkaniowych, zaraz po klasycznych systemach centralnych z grzejnikami ściennymi.

Z czego wynika tak duża popularność rozwiązania? Wpływa na to przede wszystkim wygoda użytkowania. Ogrzewanie podłogowe zapewnia odpowiedni rozkład temperatur we wnętrzu – nieco cieplej jest w pobliżu podłogi niż w wyższych partiach, co przydaje się nie tylko łazienkach i sypialniach. Co więcej taki system grzewczy nie prowadzi do wystąpienia zjawiska konwekcji, w którym oprócz powietrza unosi się także kurz i roztocza. Ogrzewanie podłogowe jest zatem przyjazne dla alergików.

Rozwiązania powierzchniowe niemal w całości kryją się pod powierzchnią podłogi. Oznacza to poprawę walorów estetycznych pokoju (brak niezbyt dekoracyjnych kaloryferów), ale również większą ustawność miejsca i odzyskanie przestrzeni normalnie przeznaczanej na montaż grzejników.

Ogrzewanie podłogowe wodne – podstawowy rodzaj instalacji

Ogrzewanie podłogowe potrafi przybierać wiele form. Podstawowy podział rozwiązań pozwala wymienić:

  • ogrzewanie wodne,
  • ogrzewanie elektryczne.

Dzięki nim zapewnia się ciepło w wielu rodzajach wnętrz. Jak działa klasyczne ogrzewanie wodne? To system cienkich rurek, układanych w całym pokoju, a następnie zalewanych wylewką, na której układa się płytki, okładziny kamienne lub panele. Przewody są podłączone do centralnego kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła, doprowadzających do nich ciepłą wodę, która oddaje temperaturę do posadzki, skąd jest ona wypromieniowywana do pomieszczenia.

Niestety nie zawsze takie rozwiązanie może być użyte w domowych przestrzeniach. Niekiedy wpływają na to względy finansowe (dość wysoki koszt remontu i instalacji), ale też praktyczno-użytkowe. Instalacja wodna znacznie podnosi bowiem poziom posadzki – wysokość rurek i warstw izolacyjnych to aż 10 centymetrów.

Różne warianty ogrzewania elektrycznego

Inną opcją, z której można skorzystać, jeśli pragnie się wprowadzić do domu ogrzewanie podłogowe, są produkty elektryczne, jak te oferowane przez: Econovli.pl. W tym przypadku układa się produkty elektryczne, pozwalające na przepływ prądu i wytworzenie ciepła, oddawanego następnie do pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne dzieli się na:

  • akumulacyjne,
  • bezpośrednie.

W pierwszym modelu stosuje się przewody elektryczne, zalewane wylewką, na której układa się wierzchnią warstwę podłogi. Pozwala to utrzymać ciepło przez długi czas (nawet po wyłączeniu ogrzewania), równocześnie jednak podłoga potrzebuje dłuższej chwili, by się rozgrzać.

Ogrzewanie bezpośrednie natomiast to praktyczne maty i folie grzewcze, zasilane energią elektryczną. Są prostsze w montażu, zużywają mniej energii i szybko zapewniają ciepło w ogrzewanych wnętrzach.

Podłogowe ogrzewanie do domowych wnętrz – komfort ciepłych stóp i wygoda dla użytkowników

Ogrzewanie domowych wnętrz powinno być przede wszystkim wydajne i w pełni bezpieczne. Warto korzystać z praktycznych rozwiązań wysokiej jakości, w tym choćby z ogrzewania podłogowego wodnego lub elektrycznego, by stworzyć instalację w pełni odpowiadającą realnym potrzebom konkretnej przestrzeni.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Nowości jesienne w Aura Candles. Zapachy, które oczarują Twój dom

Jesień to pora roku sprzyjająca i zachęcająca do spędzania czasu w domowym zaciszu. To również idealny moment na...

ZTE Z1320 – stabilne i niezawodne WiFi

ZTE Z1320 to router zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy oczekują szybkiego i stabilnego połączenia Wi-Fi w całym...

Materace Hilding Anders dla całej rodziny – 5 korzyści

Szukasz najlepszych materaców do swojego domu? Zależy Ci na wysokiej jakości produkcji? Postaw na asortyment szwedzkiego producenta! Materace...

Dlaczego warto wybrać mały domek ogrodowy?

Małe domki ogrodowe zyskują coraz większą popularność, a ich urok oraz funkcjonalność przyciągają wielu entuzjastów ogrodnictwa i osób szukających dodatkowej przestrzeni. Wybierając mały domek, inwestorzy często kierują się nie tylko wyglądem, ale także praktycznymi korzyściami. Mniejsze domki są zazwyczaj tańsze w budowie i utrzymaniu, a ich rozmiar sprawia, że łatwiej je wkomponować w istniejący krajobraz ogrodu....