Rękodzieło z papieru i kartonu, czyli pomysły na zimowe wieczory

Data:

Podziel się z innymi:

Karton i papier to bardzo wdzięczne materiały, z których – przy odrobinie chęci i kreatywności – można „wyczarować” prawdziwe perełki rękodzielnicze. Co więcej, mogą to być prace zarówno funkcjonalne, które wykorzystamy w swoim domu – chociażby różnego rodzaju organizery na przybory szkolne, odzież czy bibeloty, jak również interesujące ozdoby, które ze względu na charakter wykonania z pewnością będą unikatowe i wyjątkowe.

Karton i papier – jak zrobić coś, z niczego?

Tworzenie rękodzieła z materiałów, które zawsze mamy pod ręką, do doskonały sposób na długie, jesienne wieczory. Jest to aktywność, którą możemy dzielić ze swoimi dziećmi, co stanowi dodatkowy atut – nie tylko w przyjemny sposób spędzimy ze sobą czas, ale także pozwolimy rozwijać w dziecku ogrom umiejętności, począwszy od tych manualnych, poprzez umysłowe, po poznawcze. Ponadto takie prace plastyczne rozwijają u dzieci pracowitość, wytrwałość, a przede wszystkim niezwykle pobudza wyobraźnię.

Papier i karton to doskonałe materiały z kilku względów. Po pierwsze, są bardzo uniwersalne i pozwalają na wykonanie niezliczonej ilości prac i przedmiotów; po drugie, są tanie, a w wielu przypadkach wręcz darmowe, bowiem zamawiając coś w sklepach internetowych, zwykle otrzymujemy towar w pudełkach kartonowych, przez co z powodzeniem możemy je ponownie wykorzystać; po trzecie, jest to materiał bezpieczny i dziecko w żaden sposób nie zrobi sobie nim krzywdy; po czwarte, to wyroby ekologiczne, dzięki czemu nie szkodzimy naszej planecie.

Tort z kartonu i papieru

Zaczniemy od pomysłu, który z pewnością spodoba się tym dzieciom, które w niedługim czasie będą obchodzić swoje urodziny. Obdarowywanie słodyczami lub jakąś drobnostką swoich przyjaciół i znajomych z klasy to popularny i bardzo miły zwyczaj. By był jeszcze bardziej wyjątkowy, warto wykonać z dzieckiem tort, który stanowił będzie bardzo praktyczne opakowanie na upominki dla każdego od solenizanta. Wystarczy, że przygotujemy kolorowy papier, okrągłą podkładkę z kartonu, nożyczki, klej oraz wstążkę.

W sieci bez problemu znaleźć można szablon, z którego powstaną kolejne kawałki tortu. Drukujemy i wycinamy szablon, a następnie odrysowujemy go na kolorowych kartkach papieru w takiej ilości, ile dzieci pragniemy obdarować. Wycinamy odrysowane części i składamy zgodnie z liniami zgięcia. Teraz wystarczy, że odpowiednio skleimy boki i uzyskamy graniastosłup trójkątny, kształtem przypominający kawałek prawdziwego tortu. Gdy już złożymy wszystkie części, całość układamy na kartonowej podkładce i przewiązujemy wstążką, by lepiej się trzymała. Do środka oczywiście wkładamy drobne słodkości. Tort dodatkowo można ozdobić według własnych pomysłów.

Efektowny lampion z kartonu

Jeśli posiadacie w domu stojącą lampkę nocną, której abażur jest już nieco zniszczony, w bardzo łatwy, szybki i bez kosztowy sposób możecie go wymienić. Wystarczy użyć w tym celu niewielkiego kartonu. Najpierw obklejamy go z zewnętrznej strony ozdobnym papierem, a następnie wycinamy dowolne kształty – mogą to być gwiazdki, kółeczka, serduszka. Wycinamy ich dowolną ilość pamiętając, że im więcej ich będzie, tym więcej światła będzie wpadać do pomieszczenia. Na końcu wycinamy dno kartonu w taki sposób, by można było założyć karton na żarówkę i obudowę lampki nocnej. Jeśli całość jest mało stabilna, warto od środka przykleić karton do obudowy klejem na gorącą bądź mocną taśmą. Tak oryginalny lampion z pewnością spodoba się dziecku, które chętniej będzie spędzało czas w swoim pokoju po zmierzchu.

Pudełko dziecięcych wspomnień

Dzieciństwo to cudowny, ale także i ulotny czas. Warto zapewnić dziecku jak najwięcej wspomnień z tego okresu. Doskonałą ku temu okazją jest stworzenie specjalnego, ozdobnego pudełka, w którym dziecko będzie mogło zachować na pamiątkę najważniejsze elementy związane z jego dzieciństwem, takie jak smoczek, pierwszy ząb czy odcisk w glinie małej rączki. Do przygotowania takiego „wehikułu czasu” potrzebujemy kartonu – najlepiej, jeśli będzie to karton z wiekiem, na przykład taki po butach. Na wieku rysujemy prostokąt, zostawiając około 3 cm ramki . Wycinamy go, zaś w powstały otwór wklejamy kawałek przezroczystej pleksi lub twardej koszulki na dokumenty, tworząc szybkę. Pudełko z zewnątrz ozdabiamy kolorowym papierem. Z wyciętych na wymiar kartonowych pasków tworzymy w pudełku przegrody, zaś pomiędzy nie wkładamy wypełniacz ozdobny, który kupimy w sklepie z kartonami i artykułami do pakowania. Do tak przygotowanego pudełka dziecko może włożyć swoje pamiątki, zaś my dodatkowo możemy pomóc mu w przygotowaniu odpowiednich opisów.

Widzimy więc, że nie potrzeba wiele, by stworzyć piękne i funkcjonalne przedmioty rękodzielnicze z kartonu i papieru. Dzięki temu długie, zimowe wieczory już nam nie straszne!

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....